fbpx
Hore

Stalo sa to! Pád z invalidného vozíka!

Ak senior vypadne z invalidného vozíka, zachovajte chladnú hlavu. Nenariekajte a nepanikárte. Už sa to stalo a panika nikomu nepomôže. Opýtajte sa ho, či je v poriadku. Ak je vážne zranený alebo v bezvedomí, nemanipulujte s ním, zavolajte prvú pomoc a riaďte sa pokynmi dispečingu. Ak nie je vážne zranený, ale len vystrašený, upokojte ho a pokúste sa ho dostať naspäť do vozíka. Zabezpečte vozík, aby sa nehýbal, zodvihnite seniora a pomôžte mu dostať sa do vozíka. Vložte mu ruky pod pazuchy a chyťte ho okolo hrudníka tak, aby bol chrbtom k vám. Pomaly dvíhajte nahor. Nikdy ho neťahajte hore za ruky.

Ak je príliš ťažký, zavolajte pomoc – niekoho z rodiny, susedu, náhodného okoloidúceho. Ak na okolí nikto nie je a museli ste niekoho volať telefonicky, kým príde pomoc, uložte seniora do pohodlnej polohy a vložte pod neho deku, aby nenachladol. So seniorom komunikujte pokojným hlasom a ubezpečte ho, že všetko bude v poriadku. V sede na vozíku ho znovu prezrite a spýtajte sa, či ho niečo bolí. Choďte domov, vyzlečte ho a skontrolujte modriny, odreniny či iné drobné zranenia a ošetrite ich.

Muž na vozíku Solid Care

Nie všadiaľ sa nachádzajú plošiny, prípadne schodové výťahy. Manipulácia s osobou na vozíku na schodoch je náročná, rozhodne by ste ju nemali vykonávať sami.

Preventívne opatrenia proti pádu

Pád z invalidného vozíka môže zapríčiniť viacero faktorov – od zlého technického stavu vozíka, cez nevhodný povrch až po nepozornosť a neopatrnosť. Ako nehodám predchádzať?

·      Pravidelne kontrolujte technický stav invalidného vozíka.

·      Pri prekonávaní prahov, obrubníkov a šikmých plôch, nakloňte vozík trochu dozadu, aby senior nevypadol.

·      Dávajte si pozor na klzké a nerovné povrchy.

·      Uistite sa, že máte správny typ vozíka. Niektoré sú určené len do interiéru alebo iba do exteriéru.

·      Rúčky vozíka musia byť pevne namontované a nesmú sa pohybovať.

·      Musíte vedieť odhadnúť svoju silu. Ak máte pocit, že vozík nevytlačíte smerom hore alebo ho neudržíte smerom dole na šikmej ploche, radšej sa do toho nepúšťajte alebo požiadajte o pomoc ďalšiu osobu.

·      Používajte zabezpečovanie pásy.

·      Keď idete na neznáme miesto (divadlo, múzeum, reštaurácia) alebo cestujete verejnou dopravou, vopred si zistite, či je priestor prispôsobený aj pre vozičkárov. Neváhajte sa opýtať, či by vás niekto zo zamestnancov nemohol sprevádzať a pripadne vám pomôcť.

Vynášanie vozíka po schodoch

Ak nemáte inú možnosť a musíte vyjsť po schodoch, vždy sa na to musia podujať dvaja dostatočne fyzicky zdatní ľudia. Pri ťahaní nahor stojí jeden človek čo najbližšie vzadu za vozíkom a drží ho za rúčky. Druhý stojí vpredu a dvíha vozík za predný rám do výšky zadnej osi. Obaja musia posúvať vozík súčasne a na povel. ,,Horný“ človek ťahá vozík nahor, zatiaľ čo ,,dolný“ ho vytláča na ďalší schod. Vozík musí byť stále rovno a nesmie sa nakláňať. Mimoriadne dôležité je dávať pozor na vlastné nohy, aby sa ani jeden z pomocníkov nepošmykol. Pri schádzaní po schodoch dolu ,,dolný“ človek spomaľuje (brzdí) vozík, pričom ho nenaklonený tlačí na schod rovno. ,,Horný“ človek vozík drží za rúčky a istí v správnej polohe.

Zabezpečovanie pásy

Zabezpečovacie pásy do vozíka slúžia imobilným seniorom, ktorí sa často vplyvom zdravotného stavu zošmykujú, predkláňajú alebo otáčajú a hrozí im riziko pádu. Pásy pomáhajú udržať žiadúcu stabilitu seniora na vozíku a bránia tak nečakaným zmenám polohy alebo pádu z vozíka. Ideálne pásy by mali prinášať maximálny komfort, minimalizovať tlak na telo a nemali by sa zarezávať do pokožky. Musia byť maximálne pevné a zároveň priedušné. Vyrábajú sa dva typy zabezpečovacích pásov: pásy na pracku a pásy na magnetické zapínanie, ktoré otvorí iba ošetrujúca osoba pomocou magnetického kľúča.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.