fbpx
Hore

Starostlivosť o seniora s PEG sondou

 

Opatrovateľka sa môže stretnúť s rôznymi nástrojmi, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie seniorovho zdravia a uľahčenie jeho života. Jedným z nich je aj PEG-SONDA. Hneď na začiatok je však potrebné zdôrazniť, že starostlivosť o PEG sondu NEPATRÍ medzi kompetencie opatrovateľky, pretože o PEG sondu sa stará kvalifikovaný zdravotný personál, základné znalosti o PEG sonde však nie sú na škodu ani opatrovateľke.

Čo je to PEG-SONDA?

PEG je skratka pre termín perkutánna endoskopická gastrostómia. PEG-SONDA slúži na podávanie umelej výživy do tela pacienta a zavádza sa tak, že jeden otvor sondy ústi na koži brucha a druhý v žalúdku. Do kanálika dlhého asi 2 – 3 cm sa zavedie špeciálny set so sondou, ktorý slúži na podávanie stravy a zabraňuje jej úniku mimo žalúdka. Sonda sa odstráni, keď sa zdravotný stav seniora zlepší. Miesto vpichu sondy sa spravidla zahojí do 10 – 12 hodín.

Kedy sa PEG-SONDA zavádza?

Na aplikáciu sondy sú odkázaní ťažko chorí, zväčša imobilní seniori. Dôvodom zavedenia sondy môže byť aj znížený príjem tekutín a stravy cez ústa z dôvodu porúch prehĺtania. Používa sa aj v prípadoch, ak senior dokáže čiastočne jesť a podávanie umelej výživy slúži k tomu, aby bol denný príjem množstva potrebných látok úplný. Výživová sonda sa používa, aj  keď nie je možné alebo vhodné zavedenie umelého vývodu a pri niektorých chorobách ako napr. Crohnova choroba (črevné zápaly).

Rozdiel medzi výživovou sondou, PEG-SONDOU a PEJ-SONDOU

Výživová sonda je tenká sonda dlhá asi 100 cm. Táto hadička sa vyrába zo zmäkčeného materiálu, najčastejšie PVC, silikónu a polyuretánu a zavádza sa nosným priechodom cez nosohltan a pažerák až do žalúdka. Výživová sonda sa zavádza na max. 4 – 6 týždňov, PEG a PEJ-SONDA sú vhodné aj na dlhšie obdobia.

PEG-SONDA  je tenká sonda, ktorej jeden koniec ústi v žalúdku a druhý na povrchu brucha. PEJ-SONDA je v podstate to isté ako PEG-SONDA, rozdiel je len v tom, že koniec sondy vyúsťuje do tenkého čreva. Využíva sa vtedy, ak už nie je možné podávať výživu do žalúdka. PEJ-SONDA vyžaduje podávanie iných typov výživových prípravkov ako PEG-SONDA. Vyššie nároky sú aj na dodržiavanie hygieny a dezinfekciu.

Akú výživu používať?

Výživa by mala obsahovať dostatočné množstvo živín, minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Musí byť rovnocennou a plnohodnotnou náhradou bežnej stravy. Aby výživa prešla PEG-SONDOU musí mať tekutú konzistenciu. Preto sa môže vynoriť otázka, či by nestačila klasická strava v rozmixovanej forme. Tento spôsob sa však rozhodne neodporúča, pretože rozmixovaná strava nemusí byť plnohodnotná, môže byť kontaminovaná alebo dôjde k upchatiu sondy.  PEG-SONDOU by mali prechádzať len prípravky klinickej enterálnej výživy, ktorá je špeciálne vyrobená pre tento účel.

Ako podávať výživu?

Výživu možno podávať v jednotlivých dávkach alebo nepretržite. Dávkový (bolusový) spôsob sa používa pre PEG-SONDU, ktorá ústi v žalúdku. Najčastejšie sa podáva strava v intervale 2 – 3 hodín počas dňa v množstve 300 ml, ale až vtedy, keď podstatná časť predchádzajúcej dávky už opustila žalúdok. Ak má senior pocit plného žalúdka alebo nafúknutého podbrušia, dávku je potrebné odložiť na neskôr. Výživa sa podáva pomocou striekačky, ktorú treba  pred a po podaní výživy umyť pod prúdom horúcej vody a večer po poslednej dávke rozložiť a vyvariť v nádobe s horúcou vodou. Pred a po podaní výživy treba sondu prepláchnuť 30 – 50 ml nesladeného čaju alebo prevarenej vody. Nesmú sa používať ovocné šťavy, minerálne vody ani malinovky, lebo výživa by sa mohla zraziť, čo by viedlo k upchatiu sondy.

Nepretržité podávanie výživy sa používa pri PEJ-SONDE, ktorá ústi v tenkom čreve. Zvyčajná rýchlosť je 100 až 150 ml výživy za hodinu. Výživa sa necháva kvapkať celý deň a niekedy aj v noci vďaka gravitácii alebo použitím enterálnej pumpy. Pri podávaní výživy by mal pacient sedieť alebo mať zvýšenú hornú polovicu tela.  V tejto polohe by mal zotrvať 30 – 60 minút po skončení podávania.

Ako podávať lieky?

Lieky sa podávajú vo forme kvapiek alebo sirupov zriedených s vodou alebo čajom. Lieky vo forme tabliet treba veľmi dôkladne rozdrviť, zmiešať s vodou a pomocou striekačky podať do sondy.

Aké sú najčastejšie problémy s PEG-SONDOU?

·       Hnačky a vracanie

Príliš rýchle podávanie výživy, príliš veľká dávka, krátke intervaly medzi dávkami a poruchy črevnej mikroflóry z dôvodu dlhodobého užívania antibiotík môžu vyvolať hnačky a vracanie. Pokiaľ pretrvávajú dlhší čas, kontaktujte lekára.

·       Granulácia

Ak v okolí vstupu sondy sčervenie pokožka a objaví sa na nej malé krvácajúce ložisko veľkosti hráška, obráťte sa na lekára. Ide o tzv. ,,granulačné tkanivo“, ktoré sa dá ľahko odstrániť.

·       Aspirácia

Ak senior vdýchne väčšie množstvo výživy alebo žalúdočných štiav zo žalúdka do horných dýchacích ciest (aspirácia), informujte o tom lekára. Aby ste tomu predišli, podávajte seniorovi výživu len v sede alebo v polosediacej polohe. Musí v nej zotrvať minimálne 30 minút po skončení podávania výživy.

·       Úniky mimo PEG-SONDY

Ak z miesta vpichu PEG-SONDY uniká zvnútra výživa alebo žalúdočné šťavy, ihneď kontaktujte lekára.

·       Upchatá PEG-SONDA

Ak sa PEG-SONDA upchá, je potrebné kontaktovať lekára. PEG Sonda sa preplachuje 10 ml vlažnej (nie horúcej) vody pomocou striekačky.

Zdieľajte:

3 odpovede na “Starostlivosť o seniora s PEG sondou”

  1. Katarína Tkacikova píše:

    Kde môžem kúpiť nahradnu poistku na sondu, aby nevytiekla tekutina.

    • Solid Care píše:

      Dobrý deň pani Katarína.
      Ďakujeme za Váš komentár. Skúste lekáreň, alebo špecializovanú predajňu so zdravotníckymi pomôckami. Pokiaľ tam poistku mať nebudú, určite Vám buidú vedieť presnejšie poradiť, kde ju zakúpiť.
      S pozdravom
      Solid Care tím.

  2. Gabriela píše:

    Páči sa mi téma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.