fbpx
Hore

Utiekol mi z domu, čo robiť?

 

Príčinou úteku z domu je vo väčšine prípadov demencia. Ide o duševnú poruchu, pri ktorej dochádza k oslabeniu kognitívnych funkcií. Vo väčšine prípadov najčastejšie postihuje pamäť. Demencia vedie k zhoršeniu samostatnosti seniora v bežnom živote. Medzi časté príznaky patria nepokoj, agresivita, bezcieľne blúdenie, poruchy spánku, depresia, halucinácie a neprimerané reakcie. Takéto správanie môže vyústiť aj do úteku z domu.

Dezorientácia

Pri demencii stráca senior schopnosť orientovať sa v čase a priestore. Väčšinou najprv dochádza k strate orientácie v čase, kedy sa v seniorovej mysli prelína prítomnosť s minulosťou. Nasleduje dezorientácia v priestore, kedy nevie určiť miesto, kde sa nachádza. Dezorientáciu často sprevádza strach a zmätenosť, ktoré vedú k úteku. Aby ste tomu zabránili, na viditeľné miesta umiestnite pomôcky poskytujúce základne informácie o čase a priestore, napr. na každé dvere nalepte nápis, kam vedú. Označenia a nápisy musia byť jasné viditeľné a musia sa nachádzať na stále rovnakom mieste. Ak je senior dezorientovaný, pokojným hlasom mu pripomeňte, kto ste, kde sa nachádza a aký je deň. Ak oponuje, upútajte jeho pozornosť inou témou a informácie zopakujte neskôr. Reagujte pokojne, trpezlivo a citlivo. Nervozita a protirečenie zvyšujú seniorov zmätok. Ak sa stále pýta na to isté, nenechajte sa vyviesť z miery. Majte na pamäti, že senior naozaj zabudol alebo si nepamätá, že sa vás už viackrát pýtal.

smutna-starsia-zena-solid-care

Dezorientácia je spôsovená demenciou, senior sa neorientuje v priestore, alebo čase. Útekom sa snaží vyriešiť svoju bezradnosť.

Nepokoj a agresivita

Nepokoj u seniora môžeme nazvať aj stavom úzkosti, neposednosti alebo podráždenosti. Fyzicky tento stav odhalíte aj tak, že senior stále opakuje nejakú motorickú činnosť bez účelu. Nepokoj môže prerásť až do agresivity. K seniorovi sa správajte zdvorilo. Snažte sa rozptýliť jeho obavy pokojnými a jednoznačnými odpoveďami. Nepokúšajte sa s ním o ťažkostiach diskutovať a už vôbec nie hádať. K ničomu to nevedie a len to vyhrotí situáciu.  Myslite na to, že jeho agresivita a hnev nie sú namierené voči vám, ale sú prejavom choroby, nad ktorou senior nemá moc.

Bezcieľne blúdenie a poruchy spánku

Seniori s demenciou majú nutkanie často sa pohybovať. Odstráňte z ich dosahu prekážky pri pohybe a tiež predmety, ktoré môžu spôsobiť úraz. V nevyhnutných prípadoch zamknite niektoré miestnosti a vždy zamykajte vchodové dvere. Ak na to zabúdate, vybavte vchodové dvere zvončekom, ktorý vás upozorní vždy, keď sa otvoria.

Stavy zmätenosti a blúdenia sa zhoršujú najmä vo večerných hodinách. Ak senior večer alebo v noci blúdi po byte, možno nie je dostatočne unavený. Zvýšte jeho dennú fyzickú aktivitu a nedovoľte, aby počas dňa spal. Pomôcť môže aj relaxačná hudba, teplá sprcha pred spánkom a tlmené osvetlenie, pretože úplná tma môže byť pre seniora stresujúca. Večerný príjem tekutín obmedzte a močopudné lieky podávajte ráno.

Halucinácie

Halucinácie sú vnemy, ktoré nemajú skutočný vonkajší podnet. Seniori s demenciou najčastejšie trpia zrakovými halucináciami. Senior si môže myslieť, že ho niekto prenasleduje alebo okráda. Verí, že sa v jeho byte nachádza cudzia osoba, ktorou môže byť opatrovateľka, príbuzný alebo aj vlastný obraz v zrkadle. V takejto situácii najlepšie urobíte, ak mu pripomeniete realitu alebo rozptýlite jeho obavy nejakou inou témou alebo činnosťou. Odstráňte predmety, ktoré halucináciu vyvolali – zakryte zrkadlo, vypnite televízor. Ak sa takéto stavy zhoršujú, poraďte sa s lekárom.

opatrovatelka-utesuje-starsiu-zenu-solid-care

Po návrate sa snažte seniora upokojiť a utešiť. Hnev a výčitky situáciu nezlepšia, právne naopak, senior bude cítiť ešte väčšiu neistotu.

Ako postupovať, ak senior ušiel

Ak sa senior stratil, snažte sa zachovať pokoj. Zavolajte susedom, či ho náhodou nevideli odchádzať a prezrite miesta, kam zvyknete chodiť napríklad na prechádzky. Kontaktujte rodinu a neváhajte okamžite upovedomiť políciu. Nápomocné môžu byť v tomto prípade aj sociálne siete. Napr. na Facebooku sa nachádzajú skupiny, ktoré združujú ľudí bývajúcich v jednej dedine alebo v meste. Môžete tam uverejniť prosbu o pomoc s informáciou o zmiznutí a fotkou.

Po návrate zachovajte pokoj

Keď sa senior nájde a úspešne sa vráti domov, zachovajte pokoj a nekričte naňho. Je pochopiteľné, že je človek v takejto situácii vystrašený a nahnevaný, ale vypäté prejavy emócií ničomu nepomôžu. Senior neutiekol preto, aby vám urobil napriek, alebo pretože je chorý a cítil sa dezorientovaný, zmätený a vystrašený. Omnoho užitočnejšie bude, ak zistíte, ako sa mu poradilo utiecť a aké kroky podniknúť, aby sa to v budúcnosti neopakovalo.

Zdieľajte:

2 odpovede na “Utiekol mi z domu, čo robiť?”

  1. Alžbeta Brezinová píše:

    Veľmi užitočné informácie, škoda že sa k nám nedostali pred rokmi…..Mnohým môžu pomôcť. Vďaka za ne. Podľa mňa by bola osožná osveta priamo v teréne, žiaľ stále viac ľudí sa tento problém týka.

  2. Eva Bathová píše:

    Moja mama trpi Alzheimerovou chorobou.Prisla na to,ze treba rychlo otvorit a zatvorit za sebou dvere a vtedy velmi kratko bude zvonit alarm namontovany na dvere.My sme to ani nevsimli ,ze to zvonilo ked sme boli v druhej ci tretej miestnosti.Pritom uz vela veci z kazdodenneho zivota nevedela spravit.Musela som usit traky na nohavice,aby nevedela dat dole plienky a musela som uviazat vzadu na uzle,aby nevedela odviezat.Pohladala noznice,odstrihla traky.Schovala na ine miesto odstrihnute raky a noznice.Aj okna treba zabezpecit aby nevedeli otvorit,lebo ked nemozu vyjst cez dvere,skusia cez okno.Nevadi,ze su na poschodi.Mi mame vyborneho lekara,ale nie kazdy ma to stastie.Niektory nevypisuju vhodne lieky,lebo setria s liekmi.Nevadi im,ze rodina trpii napr.kvoli nespavosti pacienta.Existuju lieky na spanie a pacient spi kludne v noci a opatrovatel sa odychuje v noci tiez.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.