fbpx
Hore

Ako predchádzať nebezpečným pádom u seniorov?

Pády patria medzi najrizikovejšie faktory, ktoré ohrozujú zdravie seniorov. Ako sa pred nimi chrániť?

Nebezpečenstvo pádu je veľmi vysoké a následky sú trvalé

Čím vyšší vek, tým sa zvyšuje nebezpečenstvo úrazu spôsobeného pádom. Pád vzniká v prípade, ak mechanizmy udržujúce rovnováhu tela nedokážu pohotovo korigovať rýchlu zmenu polohy ťažiska. Pre seniorov je vážnym ohrozením zdravia aj života. Podľa odborníkov až 50 % ľudí nad 75 rokov utrpí v priebehu roka minimálne jednu formu pádu. Úrazy spôsobené pádom sú piatou najčastejšou príčinou smrti starých ľudí.

Faktory, ktoré spôsobujú pády

Starnutím sa oslabuje nervový systém a senzorické funkcie, najmä zrak. Pohyblivosť, koordinácia tela a reflexy sa takisto zhoršujú. Kosti sú krehkejšie, svaly ochabujú. Najmä slabosť nôh a deformácia kĺbov dolných končatín patria medzi najčastejšie príčiny pádov. Príčinou pádu býva aj zakopnutie, pošmyknutie, či zlyhanie podporných pomôcok ako palica alebo barle. Môžu sa objaviť závraty, mdloby alebo náhle nevoľnosti. Ich príčinou môže byť dehydratácia, podvýživa, nízky tlak alebo prudká zmena pohybu napr. pri vstávaní z postele alebo zo stoličky. Na závratoch a strate rovnováhy sa môžu podpísať aj nevhodné lieky alebo nevhodná kombinácia liekov. Ak sa problémy s bezpečnou mobilitou začali objavovať po nasadení nových liekov, konzultujte to s lekárom.

Horšia a pomalšia regenerácia

Následky pádov môžu byť rôzne. Od odrenín až po komplikované zlomeniny. Ohrození vznikom patologickej zlomeniny sú najmä seniori trpia osteoporózou, ktorí sa môžu ťažko zraniť aj pri drobnom úraze. Kosti, svaly a šľachy sa v pokročilom veku ťažšie a pomalšie regenerujú. V procese liečby sa počas imobility zhoršujú ďalšie životné funkcie. Senior si navyše ponesie nielen zdravotné následky, ale aj ekonomické.

Podchladenie spôsobené pádom

Jedným z následkov pádu je aj podchladenie, ak senior stratí vedomie alebo sa nevládze zodvihnúť a leží dlhší čas na zemi bez pomoci. K podchladeniu môže dôjsť nielen pri páde vonku, ale aj vnútri, ak senior leží na studenej podlahe. Ak senior spadne a nevládzete ho zdvihnúť, zavolajte pomoc a zatiaľ sa ho pokúste presunúť na koberec a prikryte ho. Odporúča sa meniť polohu, aby ste predišli preležaninám.

Pád seniora Solid Care

Pády sú u seniorov veľmi nebezpečné, nielen pre možné úrazy, ale často sa nevedia sami ani postaviť.

Dobrá kondícia ako prevencia

Prevenciou pred pádmi môže byť aj udržiavanie sa v dobrej fyzickej kondícii. Cvičenie a pravidelný pohyb pomáhajú udržovať dobrú svalovú a kĺbovú mobilitu, rovnováhu a koordináciu. Senior v dobrej fyzickej kondícii sa aj ľahšie zotaví z prípadného úrazu. Mal by brať na vedomie riziká a následky pádov a dbať na opatrnosť. Navštíviť lekára treba hneď, ako začne mať problémy so zrakom alebo sluchom. Senior by sa nemal preceňovať a odmietať oporné a kompenzačné pomôcky, ak ich naozaj potrebuje. Opatrovateľka by mala dohliadať, aby dodržiaval liečbu naordinovanú lekárom, najmä pri ochoreniach ako cukrovka, hypertenzia alebo Parkinsonova choroba.

Opatrenia v domácnosti

Vhodnými opatreniami v domácnosti sa dá minimalizovať riziko pádov:

·      Posuvné koberce by mali byť pevne prichytené o podlahu.

·      Odstráňte zavadzajúce elektrické šnúry a nestabilný nábytok.

·      Prahy nahraďte lištami.

·      Každá miestnosť musí byť dobre osvetlená.

·      Stoličky a kreslá musia byť dostatočne stabilné. Mali by mať opierky, o ktoré sa môže senior pri vstávaní oprieť.

·      Rozložte stabilný nábytok tak, aby sa ho mohol senior v prípade potreby pri chôdzi pridŕžať.

·      Predmety dennej potreby uložte na bezpečné a ľahko dostupné miesta.

·      Seniorovi obúvajte len pevnú obuv s protišmykovou podrážkou.

·      V kúpeľni používajte protišmykové podložky a podporné držadlá do vane a na WC.

·      Skontrolujte, či senior cez okuliare dostatočne dobre vidí. Sklá musia byť čisté a bez šmúh.

·      Po rozliatí tekutín na podlahu ju dôkladne do sucha utrite.

·      Vyhýbajte sa hrboľatému, nerovnému a klzkému terénu.

·      Pri chôdzi po schodoch sa senior musí pridržiavať zábradlia alebo požiadať o pomoc

inú osobu.

·      Nesmie nosiť ťažké bremená a nakláňať sa s nimi.

·      Vstávať musí opatrne a pomaly.

·      Pri dvíhaní padnutej veci zo zeme sa nesmie predkláňať, ale nech radšej pokrčí kolená a chrbticu drží vzpriamenú.

·      Nohavice a sukne musia byť primerané dlhé, nesmú sa vláčiť po zemi.

·      Šnúrky na topánkach musia byť pevne uviazané.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.