fbpx
Hore

Ťažkosti s dýchaním

Dýchanie je také automatické a samozrejmé, že si ho uvedomíme až vtedy, keď nastanú ťažkosti. Keďže dýchanie je pre život človeka nevyhnutné, ťažkosti s dýchaním sú veľmi nepríjemné a hlavne nebezpečné. 

Čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním?

Starnutie sa spája s oslabením všetkých telesných orgánov vrátane dýchacích svalov. Starší človek vdychuje menší objem vzduchu, v dýchacích cestách a pľúcach sa zdržiava hlien, ktorý vedie k dýchacím problémom. Ťažkosti s dýchaním môžu spôsobiť alergia, vírusové ochorenia alebo astma. Dýchacie problémy nastávajú v nevhodnom prašnom alebo zadymenom prostredí, pri príliš suchom vzduchu, môžu ich vyvolať aj niektoré chemikálie a prípravky používané v domácnosti. Na zhoršenom dýchaní sa môže podpísať aj zlý životný štýl a nesprávna životospráva, domáce zvieratá, psychická nepohoda a samozrejme fajčenie. Ťažkosti s dýchaním môžu spôsobiť aj lieky, chrápanie, zlé držanie tela a výrazne skrátené svalstvo hrudníka, medzilopatkového svalstva, hrudnej oblasti chrbtice a trapézových svalov.

Aké sú príznaky dýchacích ťažkostí?

Príznakmi dýchacích problémov sú namáhavé dýchanie, kŕčovité lapanie po dychu, dýchavičnosť, dusenie, pískanie v hrudníku, suchý kašeľ alebo rýchle zadýchanie sa. Sprievodnými znakmi problémov s dýchaním sú kašľanie, zahlienenosť dutín, dýchacích ciest a pľúc, bolesť a suchosť v hrdle.

 Pri chronických ťažkostiach s dýchaním by mal mať pacient vždy nablízku potrebné pomôcky k dýchaniu.

Ako predchádzať problémom s dýchaním?

Pacienta udržujte v zdravom prostredí, pravidelne vetrajte a zabezpečte prívod čerstvého vzduchu. V horúcich dňoch a pri veľmi suchom vzduchu používajte zvlhčovače vzduchu. Nedovoľte, aby sa v blízkosti pacienta objavili alergény a iné faktory spúšťajúce problémy s dýchaním. Pacient by si mal pravidelne čistiť nos, denne chodiť na čerstvý vzduch a neobmedzovať fyzickú aktivitu. Odporúča sa aj posilňovať imunitu, kvôli predchádzaniu infekciám, vírusom a zápalom postihujúcim dýchacie ústrojenstvo.

Ako pri dýchacích problémoch pomôcť?

Ak má senior problémy s dýchaním, zistite, či ich nespôsobuje nejaký faktor v jeho prostredí napr. prach, peľ, dym z fajčenia, domáce zvieratá, plesne, perie a ďalšie alergény. Pomáha aj pravidelné vetranie, fyzická aktivita na čerstvom vzduchu, masáže, dychové a telesné cvičenia. Choroby dýchacieho ústrojenstva si vyžadujú liečbu založenú na vhodných liekoch a moderných liečebných postupoch vrátane inhalácie. Počas inhalácie je do chorých dýchacích ciest zavedená veľmi šetrná dávka rozprašovaného lieku vo forme aerosólu, a to priamo na miesto, kde môže účinne pôsobiť.

 Ak problém s dýchaním pretrváva, je potrebné volať záchranku.

Kedy volať záchranku?

Ak pacient veľmi ťažko dýcha, nemôže sa nadýchnuť, alebo sa sústavne dusí, okamžite volajte záchrannú službu.  Dusenie môže spôsobiť cudzí predmet, ktorý blokuje dýchacie cesty. Túto blokádu treba čím skôr odstrániť. Po 3 – 5 minútach bez kyslíka dochádza k nenávratnému poškodeniu mozgu. Najlepšie je, keď človek kašle. Ak však kašeľ ustáva a človek sa stále dusí, udrite mu dlaňou po chrbte. Postavte sa za neho, predkloňte ho a udrite päťkrát medzi lopatky. Ak to nepomôže, oviňte ruky okolo jeho tela tak, že jednu ruku zovrite v päsť a umiestnite ju pod rebrá, medzi pupok a hrudnú kosť. Na päsť položte druhú ruku a päťkrát zatlačte smerom do brucha a nahor. Ak to nepomáha a človek odpadáva, položte ho na chrbát na zem. Kľaknite si k nemu a  hranami dlaní uložených na sebe prudko stlačte hornú časť brucha. Ak človek nezačal dýchať, začnite s oživovaním. Stláčajte hrudník a vdychujte mu kyslík v pomere 30:2.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.