fbpx
Hore

Jesenné aktivity pre mobilných aj nemobilných seniorov

Keď sa listy začnú meniť na farebné odtiene a obklopujú nás dych berúce farby, vieme, že jeseň je tu. Riziká pre seniorov spojené s príchodom jesene sme si predstavili v minulom článku,  toto ročné obdobie však ponúka aj nekonečné možnosti na užitie si času, a to nielen pre aktívnych seniorov, ale aj pre tých s obmedzenou mobilitou. Tu je 7 tipov pre každú skupinu, ako najlepšie využiť tento čas roka.

Pre mobilných seniorov:

1. Prechádzky v prírode

Na prechádzkach v parku alebo v lese sa môžete pokochať jesennou prírodou vo všetkej jej kráse. Táto aktivita umožňuje nie len vychutnať si prírodu a svieži vzduch, ale tiež je to ideálny spôsob, ako posilniť svaly a zlepšiť celkovú kondíciu. Je to tiež skvelá príležitosť na socializáciu, či už s ostatnými seniormi alebo s mladšími generáciami.

2. Farmársky zber

Navštívenie miestnych farmárskych trhov alebo ovocných sadov ponúka skvelú príležitosť zapojiť sa do aktivity, ktorá je zároveň fyzicky aktívna a edukatívna. Pridanou výhodou je skutočnosť, že si môžete domov priniesť čerstvé ovocie alebo zeleninu.

3. Fotografovanie jesennej prírody

Získajte novú perspektívu na prírodu tým, že ju budete zachytávať na fotografiách. To nielen podporuje kreatívne myslenie, ale tiež vás môže priblížiť k prírode a pomôže vám lepšie si všimnúť detaily a krásu vo vašom okolí.

Vyrezávanie tekvíc je obľúbená jesenná aktivita

4. Účasť na kultúrnych akciách

Literárne čítania, hudobné koncerty, divadelné predstavenia a ďalšie kultúrne akcie sú vynikajúcimi možnosťami na získanie nových zážitkov a na socializáciu. Tieto akcie môžu tiež poskytnúť možnosti na učenie a rozšírenie obzorov.

5. Pikniky v prírode

Piknik v parku vám umožní vychutnať si jesenné počasie, svieže vzduch a krásu prírody. Je to skvelý spôsob, ako sa spojiť s prírodou a s ostatnými ľuďmi, či už s rodinou alebo s priateľmi.

6. Jesenné remeslá

Tvorba remesiel z jesenných listov, tekvíc a ďalších materiálov môže byť nielen zábavná, ale aj terapeutická. Remeselnícke aktivity môžu zlepšiť jemnú motoriku a podporiť kreativitu.

7. Jóga alebo Tai Chi v prírode

Jóga alebo Tai Chi sú skvelé formy cvičenia pre seniorov, pretože pomáhajú zlepšiť rovnováhu, flexibilitu a silu. Cvičenie týchto disciplín v prírode môže pridať extra dimenziu pokoja a relaxácie.

Pre nemobilných seniorov:

1. Pozorovanie prírody

Pozorovanie prírody cez okno alebo z balkóna, či v záhrade, môže byť upokojujúce a terapeutické. Môžete sledovať, ako sa lístie mení na jeseň, sledovať vtáky alebo iné divoké zvieratá.

2. Vytváranie jesenných remesiel

Remeslá sú vynikajúcou aktivitou pre nemobilných seniorov, pretože môžu byť prispôsobené ich schopnostiam. Remeslá z jesenných materiálov môžu byť zábavný a kreatívny spôsob, ako osláviť túto ročnú dobu.

3. Počúvanie jesenných zvukov

Ak je to možné, otvorte okno a počúvajte zvuky prírody. Zvuky lístia šuštiacich vo vetre, dážď ktorý padá alebo vtáky, ktoré spievajú, všetko to môže mať upokojujúci účinok.

Aj jesenná paleta jedál je pestrá, zdravá a výživná

4. Jesenné degustácie

Vytvárajte tematické jedlá alebo nápoje podľa jesenných chutí, ako sú jablká, tekvice a škorica. Toto môže byť skvelý spôsob, ako osláviť jeseň a vychutnať si jej chutné produkty.

5. Jesenné čítanie

Jesenné mesiace sú ideálnym časom na to, aby ste si pod dekou prečítali dobrú knihu alebo si vypočuli audioknihu. Vyberte si diela, ktoré sa tematicky viažu na jeseň, aby ste si ešte viac užili ročné obdobie.

6. Pozeranie filmov a seriálov

Filmy a seriály môžu byť skvelým spôsobom, ako stráviť jesenné dni. Vyberte si film alebo seriál s tematikou jesene, aby ste si ešte viac užili atmosféru tohto ročného obdobia.

7. Hudba a zvuky jesene

Vypočuť si hudbu alebo zvuky prírody môže byť upokojujúce a relaxačné. Existujú rôzne aplikácie a online zdroje, ktoré ponúkajú zvuky prírody, ako je šelest lístia, dážď alebo zvuky lesných zvierat.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.