fbpx
Hore

Príchod jesene a jej riziká pre seniorov

Keď príde jeseň, prinesie so sebou nielen krásne farby a chladnejšie dni, ale aj riziká, ktoré môžu byť pre seniorov obzvlášť problematické. Prechod z leta na jeseň môže priniesť zdravotné a bezpečnostné výzvy, na ktoré by sme mali byť pripravení. Poďme sa pozrieť na niektoré z týchto výziev a ako im čeliť.

1. Zvýšené riziko prechladnutia a chrípky

Jesenné mesiace sú známe ako chrípková sezóna. Starší dospelí sú obzvlášť náchylní na tieto choroby, pretože ich imunitný systém môže byť oslabený. Aby sme tomuto riziku predišli, je dôležité, aby mali seniori dostatočné očkovanie proti chrípke a pneumokokovým infekciám. Rovnako je dôležitá aj dobrá hygiena, ako je pravidelné umývanie rúk a dodržiavanie odporúčaní lekárov.

2. Riziko pádov

Jesenné lístie a zvýšené zrážky môžu spôsobiť klzké podmienky na chodníkoch a cestách. To zvyšuje riziko pádov, ktoré môžu byť pre seniorov veľmi nebezpečné. Uistite sa, že seniori majú vhodnú obuv so silným gripom, a pokiaľ je to možné, pomôžte im s prechádzkou na klzkých miestach.

Aj napriek rizikám sa dá jeseň naplno vychutnať

3. Psychické zdravie

Krátkejšie a chladnejšie dni môžu zvýšiť riziko depresie a úzkosti u seniorov, známe ako sezónna afektívna porucha (SAD). Je dôležité byť v kontakte so seniormi a sledovať príznaky, ako je zmena spánku, strata záujmu o aktivity, ktoré si predtým užívali, alebo zmeny v stravovaní. Ak máte podozrenie, že senior trpí SAD, mali by ste sa obrátiť na zdravotníckeho odborníka.

4. Podchladenie a úrazy spôsobené chladom

Nižšie teploty môžu byť pre seniorov náročné. Starší ľudia sú citlivejší na chlad a môžu sa ľahko podchladit. Je dôležité, aby mali dostatočné oblečenie, aby sa udržali v teple, a aby bol ich domov dobre vykurovaný.

5. Zdravá výživa

S príchodom chladnejších mesiacov môže byť ťažké zabezpečiť, aby seniori jedli čerstvé a výživné jedlá. Zabezpečte, aby mali prístup k sezónnym ovociam a zelenine a udržiavajte stravovací režim vyvážený a plný živín.

Prechádzka jesennou prírodou vie zahnať depriesie z kratších dní

6. Oslabené videnie

Skoré stmievanie a obmedzené slnečné svetlo môžu spôsobiť problémy s videním, čo zvyšuje riziko pádov a úrazov. Uistite sa, že seniori majú pravidelne kontrolované svoje oči a že v ich domove je dostatočné osvetlenie.

Jeseň môže byť krásne ročné obdobie, ale je dôležité pamätať na to, že prináša aj určité riziká pre našich seniorov. S adekvátnou prípravou a opatrnosťou môžeme zabezpečiť, aby naši najstarší mohli jesenné mesiace vychutnať v bezpečí a pohode.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.