6. januára 2017 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Keď sa povie cholesterol, väčšina ľudí si ho spojí s negatívnym vplyvom na zdravie. Hoci je cholesterol rizikový faktor pri vzniku srdcovocievnych ochorení, zároveň je nevyhnutný pre zdravé fungovanie organizmu.
Cholesterol – čo to je?
Cholesterol je životne dôležitá látka, ktorá patrí do skupiny lipidov spolu s olejmi a tukmi. Je nevyhnutnou zložkou všetkých buniek a zohráva osobitnú úlohu pri tvorbe mozgových buniek a niektorých hormónov. Väčšina telesného cholesterolu nepochádza zo stravy, ale tvorí sa priamo v organizme. Najväčšia koncentrácia cholesterolu sa nachádza v pečeni, mozgu a mieche. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je priemerná hodnota celkového cholesterolu u Európanov od 4,5 mmol/l (milimólov na liter krvi). Odporúčaná hladina celkového cholesterolu pre väčšinu ľudí je menej ako 5,0 mmol/l. U ľudí, ktorí trpia srdcovocievnymi ochoreniami, sa odporúča hladina menej ako 4,5 mmol/l.
Krvný test ľahko odhalí hladinu cholesterolu v krvi.
Vplyv cholesterolu na zdravie
Nadmerné množstvo cholesterolu sa nazýva hypercholesterolémia. Priveľa cholesterolu v krvi je hlavným faktorom vzniku srdcovocievnych chorôb a môže viesť k infarktu, ktorý je najčastejšou príčinou smrti seniorov v Európe. Existujú dva typy cholesterolu, a to LDL cholesterol (lipoproteíny s nízkou hustotou) a HDL cholesterol (lipoproteíny s vysokou hustotou).
Zlý cholesterol
LDL cholesterol je často označovaný aj ako ,,zlý“ cholesterol. Jeho úlohou je roznášať tuk po tele. Pri priaznivých podmienkach sa ,,lepí“ na steny tepien a zužuje ich, čo spôsobuje väčšie zrážanie krvi. Vytvorením krvnej zrazeniny sa zablokuje zúžená tepna a môže dôjsť k srdcovému infarktu alebo mŕtvici. LDL cholesterol sa vytvára v tele, ale jeho množstvo ovplyvňuje aj strava.
„Zlý“ cholesterol lepí tuk na steny ciev a tým ich zužuje, čím obmedzuje prietok krvi.
Dobrý cholesterol
HDL alebo ,,dobrý“ cholesterol odnáša tuk naspäť do pečene. Vysoká hladina HDL cholesterolu znamená, že sa tuk v tepnách ukladá s menšou pravdepodobnosťou. Vysoká hladina HDL cholesterolu v pomere k LDL cholesterolu chráni seniora pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Množstvo HDL cholesterolu pomáha zvyšovať telesná aktivita a zdravé stravovanie.
Vplyv výživy na hladinu cholesterolu
Cholesterol v potravinách väčšinou neovplyvňuje hladinu krvného cholesterolu v takej miere ako druh konzumovaného tuku. Niektorí seniori však môžu byť citliví aj na vysoký príjem cholesterolu. Cholesterol obsahujú napríklad vajcia, pečeň, obličky a krevety. Hladinu celkového a LDL cholesterolu zvyšujú najmä nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v masle a pokrmoch, do ktorých bolo pridané, v mäsových výrobkoch, smotane, syroch, kokosovom a palmovom oleji. Nenasýtené tuky sa nachádzajú v olejoch a nátierkach rastlinného pôvodu, tučných rybách (makrela, losos, sleď), v orechoch a avokáde. V niektorých potravinách (najmä cestá a keksy) sa nachádzajú aj tzv. trans-tuky, ktoré zvyšujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a zároveň zapríčiňujú pokles HDL (dobrého) cholesterolu.
Vhodný výživa pomáha znížiť a zastabilizovať hladinu cholesterolu v krvi.
Vhodná úprava stravy
Vysokému cholesterolu sa dá zabrániť zníženým príjmom potravín, ktoré obsahujú nasýtené tuky. Zdravá hladina cholesterolu sa dá udržiavať aj konzumáciou veľkého množstva zeleniny a ovocia, strukovín, orechov a sóje. Výrobky s pridanými rastlinnými stanolmi alebo sterolmi sú vhodné pre seniorov, ktorí trpia nadbytkom cholesterolu. Znížiť zlý cholesterol sa dá okrem eliminovania nevhodných potravín aj prípravou jedla. Namiesto vyprážania potraviny upravujte pečením, grilovaním, varením vo vode alebo v pare. Dobrú hladinu cholesterolu pomáha udržovať aj dostatočný pitný režim. Okrem vyváženej stravy je mimoriadne dôležitý aj pravidelný pohyb a zdravá telesná hmotnosť.