fbpx
Hore

Obyčajná chrípka u seniorov? Majte sa na pozore!

Chrípka je zákerná a nebezpečná choroba, ktorá môže skončiť aj smrťou. Do rizikovej skupiny pacientov patria aj seniori.

Prevencia

Najlepším bojovníkom proti chrípke je prevencia. Priestory, v ktorých sa senior zdržuje by mali byť pravidelne vetrané. V malých vykúrených miestnostiach sa totiž vírusom darí najlepšie. Dôležité je tiež dopriať si kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Seniori, ktorí spávajú bežne menej ako sedem hodín denne, sú náchylnejší podľahnúť chrípke. Ako prevencia pomáha aj pitie teplých nápojov, konzumácia polievok (najmä domácich vývarov) a vyvážaných jedál, zeleniny a ovocia, ktoré obsahuje vitamín C. Senior by sa mal pravidelne hýbať a chodiť von na prechádzky. Základ je obliecť sa dostatočne teplo.

chripka-solid-care

Chrípka sa môže začať úplne nevinne, napríklad plným nosom

Chrípková sezóna

Chrípková sezóna začína na jeseň a trvá až do začiatku zimy. Po vianočných dovolenkách a prázdninách, kedy sa ľudia vo veľkom vracajú do práce a do školy, zvykne vypuknúť druhá fáza, ktorá trvá až do začiatku jari. V chrípkovom období sa odporúča vyhýbať miestam, kde sa zdržuje veľa ľudí. Senior by mal podľa možností obmedziť návštevy kina, divadla, rôznych klubov a ďalších preplnených a uzavretých priestorov. Po príchode domov sa treba prezliecť a dôkladne si poumývať ruky.

 

Nebezpečenstvo chrípky pre seniorov

Chrípka predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre ľudí s oslabenou imunitou, malé deti a starých ľudí. Telo seniora je už menej odolné a horšie a pomalšie sa spamätáva z prekonanej choroby. Seniori navyše často trpia aj chronickými ochoreniami kardiovaskulárneho a imunitného systému, pľúcnymi ochoreniami či ochoreniami krvi, čo celú situáciu ešte viac zhorší. Závažnými komplikáciami chrípky sú bakteriálne komplikácie. Oslabený organizmus totiž približne po týždni od vypuknutia chrípky napadnú aj baktérie, z čoho často vzniká bakteriálny zápal priedušiek, pľúc, prínosových dutín alebo stredného ucha.

polievka-solid-care

Dôležitý je prísun tekutín, ideálne teplých. Poliavka uľaví, ale netreba ju brať ako všeliek.

Je nutné navštíviť lekára?

Keďže seniori patria do rizikovej skupiny, treba navštíviť lekára hneď v začiatkoch ochorenia a zbytočne nevyčkávať alebo ho minimálne telefonicky informovať o seniorovom zdravotnom stave. Chrípka sa najčastejšie prejavuje zápalom sliznice nosa, prínosových dutín, zápalom priedušiek a pľúc. K ďalším prejavom patria vysoká teplota, malátnosť, únava, bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Problém chrípky je hlavne v možných komplikáciách v súvislosti s chronickými ochoreniami, ktorými už senior trpí. Niekedy má chrípka taký ťažký priebeh, že je nutné seniora hospitalizovať v nemocnici. Doba zotavovania organizmu po chrípke môže trvať až dva mesiace. Vtedy je telo oslabené a náchylné opäť podľahnúť chrípke alebo ďalším chorobám.

 

Ako liečiť chrípku?

Ak už chrípka vypukla, treba ju preležať v posteli. Mnohí, aj starší ľudia si však povedia ,,,veď je to len chrípka“ a pokračujú ďalej v denných aktivitách. Je to veľká chyba. Treba veľa oddychovať v teple a dopriať si veľa spánku. Chrípka je totiž vírusové ochorenie a na vírusové ochorenia neexistujú lieky, ktoré by vedeli vírus zničiť, ako napríklad antibiotiká ničia baktérie. Z vírusového ochorenia sa musí senior vyliečiť sám zapojením vlastného imunitného systému.

horucka-solid-care

Veľný pozor treba dávať na telesnú teplotu. Staršie telo seniora s horúčkou bojuje ťažšie ako mladý organizmus. Netreba preto otáľať s návštevou lekára.

Dôležité je piť horúce bylinkové čaje a  nápoje z lekárne, ktoré prinesú úľavu od smrkania, kašľa, kýchania, bolesti hrdla, zimomravosti a únavy. Veľmi pomáha aj domáci slepačí vývar, ktorý priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a zároveň účinkuje protizápalovo. Netreba zabúdať na príjem dostatočného množstva vitamínov A, C, D a E. Keďže senior sa viac potí, treba dbať na dodržiavanie hygieny, časté sprchovanie a pravidelnú výmenu prepotenej posteľnej bielizne. Chrípka trvá približne 7 – 10 dní. Ak je senior chorý dlhšie, treba to riešiť s lekárom.

 

Môže byť chrípka smrteľná?

Na chrípku zomiera vo svete ročne až 500 000 ľudí. Je to dosť vysoké číslo na to, aby sme chrípku nebrali na ľahkú váhu, najmä u starých ľudí. Chrípka totiž napáda organizmus veľmi rýchlo a senior ochorie náhle a z plného zdravia. Vírus sa rýchlo rozšíri v dýchacích cestách –  v nosohltane, prieduškách a pľúcach. Na intenzívnych oddeleniach nemocníc končia seniori so zlyhaním funkcií pľúc alebo srdca z dôvodu chrípky, čo v mnohých prípadoch vedie k smrti.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.