fbpx
Hore

Polohovanie imobilného seniora

 

Polohovaním označujeme súbor polôh, ktoré majú preventívny alebo liečebný význam. Polohy sa musia meniť pravidelne a systematicky. Imobilný senior musí byť v posteli uložený tak, aby sa zabránilo komplikáciám, ktoré vznikajú v dôsledku dlhodobej nehybnosti (preležaniny, stuhnutie kĺbov, skrátenie svalov a šliach, deformácie). Polohovanie zmierňuje bolesť, umožňuje odbremenenie určitých častí tela, zabraňuje sekundárnym zmenám a z dlhodobého hľadiska je pre seniora a jeho zdravie prínosom.

V praxi sa používajú nasledovné druhy polôh:

·       Aktívna poloha môže byť prirodzená alebo vynútená. Aktívnu prirodzenú polohu senior dokáže zaujať sám a sám ju môže kedykoľvek meniť. Aktívnu vynútenú polohu, známu aj ako úľavová, senior zaujíma z vlastnej vôle, pretože v nej pociťuje menšiu bolesť alebo má menšie problémy.

·       Pasívnu polohu senior nemôže zmeniť bez pomoci druhej osoby.

·       Liečebná poloha je súčasťou terapeutického režimu a jej cieľom je zmierniť alebo odstrániť zdravotné problémy.

·       Vo vyšetrovacej polohe je možné vyšetriť seniorov zdravotný stav.

Ako často polohovať?

Polohovanie prebieha 24 hodín denne. Nemobilného seniora treba polohovať pravidelne v jeden až dvojhodinových intervaloch počas dňa. V noci meníme polohu každé dve až tri hodiny. Časté pravidelné polohovanie je dôležité najmä v horúcich letných mesiacoch, pri nefunkčnej klíme, nadmernom potení a horúčke.

Na čo si treba dať pozor?

Pri zmene polohy z ľahu do sedu seniora nikdy neťahajte, len dvíhajte. Vyvarujte sa toho, aby ste umiestnili jednu časť tela na povrch inej časti tela. Pri zmene polohy si všímajte farbu kože, každé začervenanie prestavuje riziko tvorby preležanín (dekubitov). Najčastejšie postihujú tie miesta, kde sa kosti nachádzajú blízko povrchu kože (krčné stavce, lakte, členky, päty, lopatky, krížová oblasť a pod.). Pri polohovaní sa odporúča seniora hygienicky ošetriť a odstrániť vlhkosť. Pot, moč a exkrementy znižujú odolnosť kože a prispievajú k tvorbe dekubitov.

Nesprávne polohovanie môže seniorovi spôsobiť zhoršenie stavu a predstavuje riziko v podobe zranenia, napr. pádu z postele. Preto pri polohovaní treba používať pomôcky ako bočnice na posteli, popruhy a pod.

Senior na vozíku Solid Care

To, že je senior imobilný nemusí hneď znamenať, že je odkázaný iba na ležanie v posteli. Vo vozíku môže tráviť čas vonku, alebo s rodinou, či priateľmi.

Komunikácia so seniorom pri polohovaní

Pri polohovaní sa vždy snažte seniora motivovať k aktívnej spolupráci. Používajte frázy typu ,,teraz sa spolu pokúsime otočiť“ namiesto ,,teraz vás otočím“, ktoré znamenajú, že senior má ostať pasívny. Každý, aj ten najmenší úspech pochváľte. Pri polohovaní sa pýtajte seniora na pocit pohodlia.

Polohovanie v supinačnej (dorzálnej) polohe na chrbte

Senior leží na chrbte s tvárou obrátenou smerom nahor bez podopierania hlavy a pliec. Kolená sú ľahko pokrčené  a brušné svalstvo je uvoľnené. Horné končatiny sú flektované (ohnuté), dolné končatiny extendované (natiahnuté), lýtka podložené, päty voľné a špičky neprepadávajú. Supinačná poloha slúži na uvoľnenie svalstva a odbremenenie pohybov hrudného koša, chrbtice, panvy a na uľahčenie dýchania.

Polohovanie v laterálnej polohe na boku

Senior leží na pravom alebo ľavom boku. Horné končatiny sú flektované v lakťoch, vrchná je podložená vankúšom. Spodná dolná končatina je vystretá, vrchná dolná končatina je flektovaná v bedrách a kolenách a podložená vankúšom. Táto poloha odľahčuje chrbát, kríže a päty, ale zaťažuje plece, členok, lýtko, bedrovú sedaciu a kľúčnu kosť, ucho a líce. Laterálna poloha je vhodná na odpočinok a spánok. Seniora nikdy nepolohujte na ochrnutej strane tela. Nesprávne prevedená poloha na boku vytvára flexiu krku, vnútornú rotáciu ramien, bedier a driekovej chrbtice.

Polohovanie v pronačnej polohe

Senior leží na bruchu s hlavou otočenou na jednu stranu. U žien pod prsia podkladajte mäkký vankúš. Pronačná poloha umožňuje rozpínanie bedrových a kolenných kĺbov. Je nevhodná pri problémoch s krčnou a driekovou chrbticou a u pacientov s dýchacími ťažkosťami. Vyvoláva tlak na prsty, kolená, genitálie u mužov, prsníky u žien, nadplecok, líce a ucho. Ak je pacient dlho v tejto polohe, vytvára sa flexia krku, tlak na prsníky a obmedzuje sa rozpínanie hrudníka.

Polohovanie v 30° šikmej polohe

Pri tejto polohe podložka a chrbát seniora zviera 30° uhol. Hlava je podopretá menším vankúšom a podsunutím dvoch podušiek zboku dosiahnete naklonenie tela o 30°. Spodnú dolnú končatinu podložte tak, aby členok, lýtko a koleno boli odľahčené. Poloha je správne prevedená vtedy, ak môže ošetrovateľka ľahko vsunúť dlaň pod kríže a boky seniora. Od tlaku sú oslobodené sedacie svaly a krížová oblasť.

Zvládne polohovanie aj žena vážiaca 50 kg?

Polohovanie je pre opatrovateľku fyzicky náročné, ale pri správnom postupe, so spoluprácou seniora a s podpornými pomôckami ho môže zvládnuť aj žena vážiaca 50 kg. Samozrejmosťou je, že musí byť v dobrej fyzickej kondícii. Problémy môžu nastať len v prípadoch, ak senior trpí nadmernou obezitou.

Medzi pomôcky uľahčujúce pohyb na posteli a manipuláciu so seniorom patria hrazda, rebríček a uzdička. Hrazda pomáha seniorovi pri posadení sa na posteli, cvičení a zmene polohy. Rebríček uľahčuje posadzovanie seniora a využíva sa pri rehabilitácii. Môže byť nahradený uzdičkou, ktorá je zhotovená z troch obväzov spletených do vrkoča. Na úpravu polohy sa používajú podpera podopierajúca chrbát v sede alebo polosede, opory nôh a dlahy. Dlahy môžu byť drôtené, obalené vatou a mulom a používajú sa na spevnenie končatín. Opatrovateľke pri polohovaní pomáhajú aj špeciálne polohovacie postele a kreslá.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.