24. júna 2016 | autor: Solid Care | 1 komentár
Každým rokom stúpa počet starých ľudí, ktorí trpia srdcovým zlyhávaním. Postihuje približne 7 % seniorov starších ako 75 rokov a 15 % seniorov starších ako 85 rokov. Zlyhávanie srdca je najčastejším dôvodom ich hospitalizácie.
Čo je zlyhávanie srdca?
Za srdcové zlyhávanie alebo srdcovú nedostatočnosť považujeme súbor príznakov, ktoré súvisia s nedostatočným prečerpávaním krvi, čo vedie k tomu, že srdce nemôže dostatočne zásobovať telo kyslíkom a živinami. Často sa môžeme stretnúť s nesprávnym tvrdením, že pri srdcovom zlyhávaní prestáva srdce pracovať. Nie je to tak, srdce stále pracuje ale nie takým výkonom, ako to telo potrebuje.
Zlyhávanie srdca rozdeľujeme na akútne a chronické. Chronické zlyhávanie srdca trvá mesiace alebo aj roky. Telo sa snaží kompenzovať nedostatočné prečerpávanie krvi, ale postupne sa objavujú ďalšie a ďalšie príznaky, ktoré sa zhoršujú. Chronické zlyhávanie srdca sa vyskytuje častejšie ako akútne. Akútne zlyhávanie sa objaví náhle v priebehu hodín alebo dní a je veľmi závažné. Senior potrebuje okamžitú lekársku pomoc. Akútne zlyhanie je dôsledkom srdcovo-cievneho ochorenia alebo chronického zlyhávania, ktoré už telo nie je schopné kompenzovať.
Ako zlyhávanie srdca vzniká?
Srdcové zlyhávanie je dôsledkom rôznych srdcových-cievnych porúch. Srdcový sval časom ochabne, srdce sa zväčší, srdcová stena zhrubne a stratí pružnosť. Komory srdca sa už nedokážu tak silno stiahnuť ako predtým a dostatočne sa vyprázdniť. Tým pádom sa neprečerpá dostatok krvi a kyslíka do organizmu. Zlyhávanie srdca najčastejšie zapríčiňujú poškodenie srdcového svalu v dôsledku infarktu, kardiomyopatie (ochorenia srdcového svalu), chlopňové chyby, hypertenzia, niektoré poruchy srdcového rytmu a ďalšie vrodené alebo získané chyby srdca. Srdce seniora zaťažujú aj obezita, cukrovka a ochorenia štítnej žľazy a obličiek.
Problémy so srdcom signalizuje pichanie v hrudníku v oblasti srdca a ťažké dýchanie.
Ako sa zlyhávanie srdca prejavuje?
K hlavným príznakom patria sťažené dýchanie a pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa prejavuje pri námahe a v pokročilých štádiách aj v pokoji. V dôsledku zníženého zásobovania živín a kyslíka do tela, sa senior veľmi rýchlo unaví a často sa cíti vyčerpaný. Opúchajú mu nohy a chodidlá, v tele sa zadržiavajú tekutiny a môže dôjsť k zhoršenému výkonu obličiek. Ďalším príznakom je chronický kašeľ, pretože dochádza k opuchom tkaniva v pľúcach. Senior má rýchlejší pulz, trpí slabosťou a potí sa, čo sa ešte viac zvýrazní pri námahe. Zriedkavosťou nie sú ani mdloby.
Akú starostlivosť si zlyhávanie srdca vyžaduje?
Senior so srdcovým zlyhávaním by sa mal vyhýbať nadmernej fyzickej, psychickej a emocionálnej záťaži. Obmedzíme pohyb, ktorý mu spôsobuje problémy ako zadýchanie, prudké potenie, kašeľ alebo závraty. Strava by mala byť zdravá a pestrá. Dbáme o čistotu priestorov, kde sa senior zdržuje, prašné a nevetrané prostredie totiž sťažuje dýchanie rovnako ako príliš vlhký alebo suchý a horúci vzduch.
Aké dôsledky a obmedzenia má srdcové zlyhávanie na život človeka?
Srdcové zlyhávanie sa delí do štyroch tried podľa závažnosti a rozsahu obmedzenia na život človeka. Srdcové zlyhávanie prvej triedy seniora pri bežnej fyzickej námahe nijak neobmedzuje. Pri zlyhávaní srdca druhej triedy sa už vyskytujú menšie obmedzenia pri pohybe napr. pri stúpaní na schodisku. Tretia trieda srdcového zlyhávania už obmedzuje seniora pri bežnej fyzickej námahe ako napr. chôdza. Stále však dokáže vykonávať domáce práce a obliecť sa bez ťažkostí. Pri zlyhávaní srdca štvrtej triedy má senior výrazné pohybové problémy. Nie je schopný vykonávať fyzickú aktivitu bez obmedzení a má problém napr. aj s prechodom do vedľajšej izby.
U seniorov je dôležité pravidelné EKG vyšetrenie, ktoré môže ukázať komplikácie ešte skôr, ako ich dotyčný pocíti.
Ako zmierniť tieto dôsledky alebo odstrániť obmedzenia?
Srdcové zlyhávanie sa bohužiaľ nedá vyliečiť, ale dá sa spomaliť jeho priebeh a to zdravým životným štýlom, pravidelným nezaťažujúcim pohybom, zdravou stravou a v prípade nadváhy zredukovaním hmotnosti.
Ako tráviť voľný čas?
Trávenie voľného času vo veľkej miere závisí od toho, v akom stave sa senior nachádza. Ak má len mierne prejavy zlyhávania srdca, nič mu nebráni v tom, aby sa v rozumnej miere venoval obľúbeným činnostiam v domácnosti, na záhradke alebo pri športe. Dôležitý je pravidelný pohyb v rámci možností. Senior by sa nemal preceňovať a vystavovať nadmernej námahe. Vhodnými aktivitami sú aj čítanie kníh, pozeranie televízie a počúvanie rozhlasu, spoločenské hry, ručné práce a pod.
Ak kondícia dovolí, fyzická aktivita ako chôdza alebo ľahký jogging posilňuje srdce a predchádza zdravotným problémom.
Čo robiť?
Pacient sa musí riadiť odporúčaniami lekára, brať predpísané lieky a podrobovať sa predpísaným terapiám. Mal by tráviť čas na čerstvom vzduchu a v čistých a vetraných miestnostiach s optimálnou teplotou a vlhkosťou. Pokiaľ to stav seniora dovolí, pravidelný pohyb v podobe nenáročnej prechádzky by mal byť samozrejmosťou. Najlepšia strava je zdravá, ľahká, pestrá, nie presolená a s nízkym obsahom cholesterolu a jednoduchých cukrov.
Čo nerobiť?
Senior by sa mal vyhýbať presoleným jedlám, prípadne prestať soliť úplne. Nemal by sa prejedať, požívať alkohol ani fajčiť. Nebezpečná môže byť nadmerná námaha, dlhý výstup po schodoch, pobyt na veľmi horúcich alebo vlhkých miestach a vysoká nadmorská výška. Niekedy môže lekár nariadiť obmedzenie množstva tekutín.
Vyžaduje si zlyhávanie srdca špeciálne požiadavky?
Pri zlyhávaní srdca by sa mala pravidelne kontrolovať pokojová srdcová frekvencia. Meranie treba uskutočniť po 10 minútach fyzického pokoja v nestresujúcom prostredí. Ak sa frekvencia pohybuje medzi 60 až 65 údermi za minútu, vzhľadom k chorobe srdca je to dobrá frekvencia.
Pomôže chôdza pri zlyhaním srdca