fbpx
Hore

Advent v Nemecku

Vianoce (Weinachten) sú pre mnohých najkrajší a najdôležitejší sviatok v roku. Vianociam predchádza predvianočný čas tzv. Vorweihnachtszeit. Začína podobne ako u nás štyri týždne pred Štedrým dňom, v prvú adventnú nedeľu.

Adventný veniec

Najznámejším symbolom Adventu je adventný veniec – der Adventskranz. Podľa legendy ho v roku 1833 vymyslel nemecký evanjelický farár Johann Wicher. Ako misionár rozprával deťom príbehy o Vianociach. Pretože už bola tma, na strop zavesil veľký drevený kruh, na ktorom pozapaľoval sviečky. V súčasnosti sa na adventnom venci nachádzajú štyri sviece, každá symbolizuje jednu nedeľu pred Štedrým večerom. V Nemecku sa na každú adventnú nedeľu schádza rodina pri teplých nápojoch ako punč, čaj alebo varené víno (Glühwein). K tomu patria rôzne vianočné dobroty, medovníky (Lebkuchen) alebo vianočné štóly (Weihnachtsstollen).

Druhá adventná nedeľa v znamení Mikuláša

Na druhú adventnú nedeľu sa slávi Sviatok sv. Mikuláša, ktorý v Nemecku poznajú pod názvom Nicolaustag alebo Das Fest des heiligen Nikolaus. V  predvečer sviatku vyložia na okno alebo pred dvere prázdnu vyčistenú čižmu dúfajúc, že ráno bude plná sladkostí. V Nemecku môžeme stretnúť Mikuláša aj s jeho spoločníkom, ktorý sa volá Knecht Ruprecht. Je to obdoba nášho čerta, ktorý zlým deťom dáva uhlie, cibuľu alebo zemiaky.

 Vianočné trhy sú obľúbeným miestom na nákup darčekov a vianočných ozdôb.

Zoznam vianočných želaní

Aj v nemecky hovoriacich krajinách si deti s obľubou píšu zoznam želaní a darčekov (Wunschzettel), ktoré by rady našli pod vianočným stromčekom. V južných oblastiach a v kresťanských rodinách nosí darčeky Ježiško (Christkind), na severe je zaužívaná tradícia bytosti s názvom Weihnachtsmann. V našich končinách ho poznáme ako Deda Mráza. Weihnachtsmann má ryšavé fúzy a bradu, nosí plášť s kapucňou a cestuje na osedlanom divokom vetri. V minulosti bola rozšírená povera, že vo svojom vreci odnáša preč neposlušné deti a metlou trestá neverné ženy.  V súčasnosti ho deti poznajú len ako dobráckeho starého muža, ktorý im nosí darčeky. Čas do Vianoc si deti odpočítajú s vianočnými kalendárom, ktorý obsahuje kúsky čokolády alebo cukríky na každý deň až do Vianoc.

Zdobenie stromčekov

V Nemecku má dlhoročnú tradíciu aj zdobenie stromčekov. Nájdeme ich na vianočných trhoch, na námestiach, v nákupných centrách a v neposlednom rade v každej domácnosti. Zvyk zdobenia stromčekov pochádza pravdepodobne od starých germánskych kmeňov, ktorí nimi uctievali pri zimnom slnovrate boha Wotana. Tradícia sa neskôr rozšírila do veľkých nemeckých miest, kde plnili estetickú funkciu. Na dedinách mali aj obradovú a ochrannú funkciu. Ihličie sa podkladalo pod sliepky a iné hospodárske zvieratá, ktoré mali hospodárovi dobre slúžiť aj v nasledujúcom roku. Vianočné stromčeky sa používali len vonku, vnútri sa zdobilo len pár vetvičkami. Jedna z prvých správ o ozdobenom vianočnom stromčeku umiestnenom v interiéri je zapísaná v brémskej kronike z roku 1570. Ozdobené vianočné stromčeky najskôr zdobili cechové a remeselnícke domy, do súkromných priestorov začali prenikať až v polovici 17. storočia. V 18. storočí začali tento zvyk preberať susedné štáty a postupne sa rozšíril do celej Európy. Zdobenie stromčekov na Vianoce sa šírilo hlavne medzi protestantmi, kresťania tento zvyk zo začiatku odmietali. Pre Nemecko sú typické aj vianočné pyramídy (Weinachtspyramiden). Pôvod pyramíd súvisí so starým zvykom, kedy sa do domácností a kostolov nosili zelené vetvy ihličnanov, ktoré sa stavali do tvaru pyramídy. Na ich vrch sa dávala horiaca sviečka.

 Vianočný stromček s obľubou zdobia najmä deti.

Vianočné trhy

Počas predvianočného času sa ľudia schádzajú na vianočných trhoch (Weinachtsmärkte), kde môžu nakúpiť vianočné darčeky, stretnúť sa s priateľmi a užiť si atmosféru. Súčasťou mnohých vianočných trhov sú aj rôzne kultúrne podujatia, vystúpenia spevákov a hudobných skupín. Vianočné trhy majú pôvod práve v Nemecku. Medzi najstaršie vianočné trhy patria drážďanské, ktoré sa konali už v roku 1434. Prvé vianočné trhy v Nemecku sa uskutočnili v roku 1310 v Mníchove.  Pôvodnou úlohou vianočných trhov bolo, aby sa ľudia mohli na zimu zásobiť potravinami a teplým oblečením. Na vianočných trhoch nájdete rôzne ručne vyrábané a umelecké predmety ako hračky, sviečky, marionety, drevorezby a pod. Pochutnať si môžete na pečených jablkách a gaštanoch, medovníkoch, marcipánových figúrkach, grilovaných klobáskach a ďalších špecialitách.

Zdieľajte:

Jedna odpoveď na “Advent v Nemecku”

  1. Irena Kudláčová píše:

    Mala som možnosť straviť vianoce v Nemecku . Blizko Kolina samozrejme pracovne ,môžem povedať počas celeho advendu su veľmi uctivy povedala by milejši ako počas roka a su štedri. Možna že som mala len šťastie , ale či na Mikulaša alebo na vianoce čo s maličkosťou , ale obdarovali. Bola som tam 3 vianoce po sebe a nič sa nemenilo .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.