fbpx
Hore

Vianočné trhy v Nemecku

Bez vianočných trhov by predvianočné obdobie stratilo svoje čaro. Odkiaľ pochádza tradícia trhov a ktoré vianočné trhy sa oplatí navštíviť?

Tradícia siaha až do stredoveku

Vianočné trhy sa v Nemecku tešia veľmi veľkej obľube možno aj preto, že práve v Nemecku a Rakúsku sa tradícia vianočných trhov zrodila. Prvé trhy vôbec sa konali v roku 1294 vo Viedni a o pár rokov neskôr, v roku 1310 ich usporiadal aj Mníchov. Tradícia trhov sa rozšírila aj do ďalších veľkých nemeckých miest a neskôr do celého sveta. Pôvodne trhy slúžili k tomu, aby sa obyvateľstvo zásobilo potravinami, oblečením a ďalšími potrebami nutnými na prežitie zimy. Dnes sú trhy v Nemecku skôr kultúrnou a turistickou atrakciou. Mnohí ľudia z ostatných krajín neváhajú v predvianočnom období cestovať do Nemecka, aby si užili tú pravú predvianočnú atmosféru.

Atmosféra vianočných trhov

Väčšina trhov začína posledným novembrovým týždňom a trvá do Štedrého večera. Vianočné trhy nájdeme aj v menších mestách či dokonca na niektorých dedinách. Mnohí remeselníci a umelci využívajú túto príležitosť, aby ukázali verejnosti prácu svojich šikovných rúk. Hračky, sviečky, betlehemy, vianočné ozdoby, marionety, drevorezby, dokonca aj topánky a oblečenie – to všetko nájdeme na vianočných trhoch. Návštevníkov určite zlákajú aj vône tradičných špecialít. Zahreje vás punč, varené víno alebo čaj. Pochutiť si môžete na pečených jabĺčkach a gaštanoch, medovníkoch a marcipánových figúrkach, grilovaných klobáskach, plnených lokšiach a ďalších špecialitách. Pri tom všetkom sa môžete započúvať do vianočných melódií, pretože na trhoch nezriedka vystupujú hudobníci a speváci. V menších mestách si môžete užiť vianočnú romantiku, ale ak chcete zažiť trhy naozaj ,,vo veľkom“, vyberte sa do Berlína, Hamburgu alebo Düsseldorfu.

 Na vianočných trhoch upevňuje atmosféru vôňa grogu, vareného vína a v neposlednom rade aj vianočná hudba.

Vianočné trhy v Berlíne

Ak by ste chceli stihnúť všetky vianočné trh v Berlíne, trvalo by vám to niekoľko dní, je ich tam totiž viac ako 60! Väčšina bulvárov, námestí a postranných uličiek je zastavaná stánkami rozličného druhu. Vianočný trh nájdete aj pred zámkom Charlottenburg, kde okrem stánkov nájdete aj rozličné atrakcie. Špeciálne osvetlenie, tematické prehliadky v zámku či jazda v historickom koči potešia malých i veľkých. Najväčší trh Weihnachtszauber nájdeme v srdci Berlína na námestí Gendarmenmarkt. Námestie patrí medzi najkrajšie v Berlíne a oplatí sa, ak si chcete vychutnať aj historickú atmosféru mesta. Trh Weihnachtszauber býva známy aj bohatým sprievodným programom. Vstup na trh je spoplatnený symbolickou cenou 1 Euro. Výťažok zo vstupného putuje na charitu. Skvelú vianočnú atmosféru si užijete aj na námestí Potsdamer Platz v najväčšom berlínskom stredisku zimných športov, kde si môžete aj zakorčuľovať alebo využiť sánkarskú dráhu. Vybláznia sa tam najmä deti, pričom dospelí si môžu pochutnať na tradičných špecialitách.

 Z pestrých vianočných dobrôt si vyberie každý.

Vianočné trhy v Hamburgu

Najkúzelnejší vianočný trh nájdete pred barokovou mestskou radnicou na najväčšom námestí Rathausmarkt. Môžete tu ochutnať povestné ploché koláčiky Printen od pekárov z Aachenu alebo medovníky z Nurembergu. Ručne vyrábané vianočné ozdoby z regiónu Erzgebirge, krásne rezbárske práce z Tirolska, či keramika z Lausitzu sú skvelými inšpiráciami na vianočné darčeky. Na vianočných trhoch môžete spoznať aj osobitosti jednotlivých krajov a tradičné remeslá, ktoré sa v rodinách dedia už po stáročia.

Vianočné trhy v Düsseldorfe

Vianočné trhy v Düsseldorfe sa rovnako ako v ďalších veľkých miestach rozprestierajú na najväčších námestiach a bulvároch. Vianočnú atmosféru i možnosti rozličných nákupov môžete využiť na slávnom nákupnom bulvári Königsallee, ktorý lemujú zdobené gaštanové stromy. Na jeho severnom konci nájdete námestie Corneliusplatz, kde sa nachádza obrovské klzisko. Korčule si môžete zadarmo požičať a korčuľovať sa naučíte pod vedením inštruktorov. Každý vianočný trh v Düsseldorfe je tematicky zameraný, preto je prechádzka predvianočným mestom naozajstným zážitkom. Mesto si potrpí aj na nádhernej výzdobe. Pozrieť si môžete aj ukážky starých remesiel ako fúkanie skla, výrobu sviečok, rezbárske a kovotepecké práce. Na námestí Heinrich-Heine-Platz nájdete trh Engelchenmarkt, ktorý je typický výzdobou v podobe zlatých anjelov, ktorí trh strážia. Pri trhu sa nachádza historický hudobný pavilón v secesnom štýle.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.