fbpx
Hore

Ako sa vysporiadať s diabetickou diétou?

Diabetickú diétu seniori neprijímajú s nadšením, pretože prináša zmenu zaužívaných zvykov. Napriek tomu sa s ňou dá viesť plnohodnotný život. Ako sa s ňou vysporiadať?

Cukrovka sa dá liečiť, ale nie vyliečiť

Diabetes mellitus, nazývaný aj cukrovka, je chronické metabolické ochorenie, pre ktoré je charakteristická hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi). Hyperglykémia vzniká v dôsledku nedostatočného účinku inzulínu, ktorý je zodpovedný za spracovanie cukrov. Existujú dva druhy cukrovky – diabetes 1. typu (typický pre mladší vek) a diabetes 2. typu (prejavuje sa u dospelých ľudí a seniorov). Na vznik diabetu 2. typu má vplyv genetika a tiež faktory ako obezita, nevhodná strava, stres a málo pohybu. Cukrovka sprevádza pacienta po celý život od jej vzniku. Nedá sa vyliečiť, ale dá sa úspešne liečiť znižovaním glykémie a odstránením rizikových faktorov, ktoré by mohli viesť ku komplikáciám.

Liečba cukrovky 2. typu

Pri zistení cukrovky treba liečbu konzultovať s lekárom, ktorý navrhne vhodné diétne a režimové opatrenia, kam patria diabetická diéta, redukcia hmotnosti, odstránenie škodlivých návykov a pravidelná fyzická aktivita. Diabetes sa lieči aj liekmi – perorálnymi antidiabetikami a ak je to nutné aj inzulínom.

Inzulinove pero Solid Care

Inzulínové pero je pre ľudí trpiacich cukrovkou často verný spoločník, aj napriek správnej diéte.

Diabetická diéta

Naordinovaná diabetická diéta v prvom rade vyžaduje sebakontrolu, disciplinovanosť a snahu zmeniť stravovanie. Základné štandardy diabetickej diéty sú:

·       Zvýšený príjem zložených cukrov

Zložené cukry by mali tvoriť viac ako 55 % denného energetického príjmu, jednoduché cukry menej ako 10 % energie. Práškový a kryštálový cukor, med a sladkosti nahraďte umelými neenergickými sladidlami, stéviou alebo menej sladkým ovocím (zelené jablká, grapefruity). Čím je ovocie sladšie, tým viac jednoduchých cukrov obsahuje. Medzi zložené cukry patria hlavne rastlinné škroby, ktoré sa nachádzajú v celozrnnom chlebe a pečive, celozrnných cestovinách, ovsených vločkách a vo všetkých druhoch zeleniny a ovocia. Množstvo cukrov v jednotlivých jedlách a potravinách uvádzajú sacharidové jednotky (SJ).

·       Znížený príjem tukov

Spálením 1 g tuku vzniká až 39 kJ, čo je asi dvakrát toľko ako pri spálení 1 g cukru alebo bielkoviny. Tuk obsahujú nielen bravčová masť, slanina, maslo, mäso a údeniny, ale nachádza sa aj v mlieku a mliečnych výrobkoch. Treba uprednostniť tuky rastlinného pôvodu pred tukmi živočíšneho pôvodu. Odporúča sa konzumácia olivového oleja a zvýšený príjem rýb a morských živočíchov. Je vhodné obmedziť aj sušienky a koláče, ktoré obsahujú stužené rastlinné tuky a margaríny. Mastné mäso nahraďte chudým a z mliečnych výrobkov vyberajte tie s najnižším obsahom tuku.

·       Optimálne množstvo bielkovín

Celkový príjem bielkovín by mal zodpovedať približne 10 – 15 % denného energetického príjmu. Polovicu z nich by mali tvoriť bielkoviny živočíšneho pôvodu a druhú polovicu bielkoviny rastlinného pôvodu. Odporúča sa konzumovať kuracie alebo morčacie mäso, vaječný bielok, odtučnené mlieko a nízkotučné mliečne výrobky. Bielkoviny nájdeme aj v strukovinách, zelenine a chlebe.

·       Zvýšený príjem vlákniny

Za vlákninu považujeme samostatne ťažko stráviteľné časti rastlinných zložených cukrov, ktoré delíme podľa rozpustnosti vo vode. Rozpustné vlákniny majú priaznivý účinok na zníženie krvného cukru predovšetkým po jedle a tiež na zníženie hladiny škodlivých tukov v krvi. Nachádzajú sa hlavne v strukovinách, zelenine a ovocí. Nerozpustné vlákniny  sa nachádzajú v obilninách a pôsobia proti zápche.

Zdrava dieta Solid Care

Dbať na zdravú a správnu výživu je potrebné vždy, pri cukrovke to však platí dvojnásovne.

·       Optimálny príjem vitamínov a minerálnych látok

Pestrá strava obsahuje dostatok minerálnych látok aj vitamínov. Nachádzajú sa najmú v surovej zelenine a ovocí, ktoré treba dostatočne konzumovať aj v zimných mesiacoch.

·       Potraviny s nízkym glykemickým indexom

Potraviny vyberajte aj podľa glykemického indexu (GI), ktorý sa používa na vyjadrenie koncentrácie glukózy v krvi. Ten zohľadňuje, ako rýchlo sa glykémia (krvný cukor) zvýši po konzumácii daných potravín. Informácie o tom, ktoré potraviny zvyšujú glykémiu rýchlo, ktoré pozvoľna a ktoré majú len zanedbateľný vplyv, získate v diabetologickej ambulancii.

·       Ďalšie zásady

Príjem kuchynskej soli znížte na menej ako 5 g denne. Optimálny príjem vody by mal denne dosiahnuť 2 – 3 litre. Na pitie sú najvhodnejšie neenergetické tekutiny ako čistá voda alebo voda s citrónom, nesladený čaj a nesladené minerálne vody s nízkym obsahom sodíka. Na sladené limonády zabudnite. Diabetik by mal taktiež dodržiavať pravidelné stravovanie – jesť v menších porciách 4- až 5-krát denne.

Ako sa vysporiadať s diabetickou diétou?

Najlepším spôsobom, ako sa zmieriť s diabetickou diétou je prestať ju považovať za diétu a urobiť z nej životný štýl. Pravidelne sa hýbať a zdravo stravovať by sa ľudia nemali preto, že musia, ale preto, že chcú. Na zmenu postoja nikdy nie je neskoro a dokážu to aj seniori. Na začiatok je dobré, aby mali o svojom zdravotnom stave dostatok informácií a vedeli aj o následkoch, ktoré ich postihnú, ak diétu nebudú dodržovať. Treba im vysvetliť, že stravovane podľa diabetickej diéty bude mať priaznivý účinok na zdravie a zvýši kvalitu ich života. Pri nedodržiavaní nastane presný opak.

 

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.