fbpx
Hore

Ako som sa dostala k opatrovaniu?

Skôr než sa rozpíšem o svojich zážitkoch, postrehoch a skúsenostiach z mojej novej práce opatrovateľky v Nemecku sa s vami podelím o tom ako sa to celé u mňa začalo. Pred dvoma rokmi som po rozhovoroch so sestrou, ktorá išla do Rakúska opatrovať a vrelo mi túto prácu odporúčala, som začala nad tým uvažovať.

Prvotné rozhodnutie

Vedela som, že budem musieť oprášiť svoje základné vedomosti z nemčiny a tak som si šla kúpiť knihu s názvom Nemčina pre opatrovateľky a dohodla sa s kamarátkou, ktorá je na materskej dovolenke, že budem k nej chodiť na doučovania. Podarilo sa nám dôjsť na 4 lekciu, celkovo je ich 10. A mne akosi dochádzalo nadšenie a chuť ísť do toho rizika, a mojou hlavou chodili myšlienky typu, čo ma tam môže čakať, či to zvládnem, veď viem zo situácie v rodine, čo to všetko obnáša starostlivosť o chorého človeka…

No a tak som sa rozhodla hľadať si prácu na Slovensku teda konkrétne v mieste bydliska, keďže som do predošlej musela denne dve a pol hodiny cestovať. Podarilo sa mi nájsť si prácu mimo odboru, ale povedala som si nevadí, po psychicky náročnej práci s handicapovanými mladými dospelými, potrbujem zmenu a tak som šla robiť poštárku, presnejšie povedané poštovú doručovateľku. Po 3 mesiacoch skúšobnej doby som si uvedomila, že 12 hodín denne nie som ochotná pracovať a navyše za takú plácu. Zmenilo to aj moju naivnú predstavu, že to nebude náročná práca, lebo opak bol pravdou. Pochopila som, že táto práca si vyžaduje človeka s inými obdarovaniami akými ja disponujem.

hladanie-prace-solid-care

Hľadanie práce na Slovensku môže byť náročné, presvedčila sa o tom aj pani Katarína.

Hľadanie práce na Slovensku

A odišla som odtiaľ tak, že som nemala inú prácu veriac, že pôjdem na úrad práce a  niečo sa mi podarí si nájsť. No a tak po 10 rokoch som videla tie zmeny v systéme s nezamestnanými. Tak mi bolo ľúto, že som sa takto ocitla, rovnako ako mi bolo ľúto tej masy mladých ľudí hľadajúcich si svoju prvú prácu. A tak som začala rozposielať svoje životopisy na všetky strany a bola som na dvoch pohovoroch, ale ani  jednu prácu z nich som si nevedela predstaviť, že by som dlhodobo chcela a zvládala robiť. Bola to práca v školskom klube, kde by som opäť musela denne cestovať a práca v detskom domove, 10 minút na bicykli od môjho domu, ale bolo treba zvládnuť teenagerov s poruchami správania. Po mojich viac ako 10  ročných skúsenostiach z rôznych zariadení som si vedela živo predstaviť, čo by ma tam čakalo a aká psychicky náročná by bola táto práca.

A tak po dvoch týždňoch hľadania a poviem aj stavoch beznádeje, čo spravím, keď nič nenájdem a šeky bude treba zaplatiť… S takou malou dušičkou som si jeden piatok sadla za počítač, že si idem ešte vyhľadať nejaké zariadenia, v blízkom okolí, kde sa pôjdem radšej osobne informovať, či tam majú nejaké voľné miesto, konkrétne to bola stránka mapa. No a zrazu sa mi v pravom rohu obrazovky počítača ukáže ponuka firmy Solid Care a ja si ju rozkliknem a čo nevidím, ponuku na opatrovanie, ktorá sa mi celkom pozdávala.

Idem do toho!

Ale stále ma brzdil strach, či to zvládnem. A preto som sa rozhodla poradiť so svojím známym, ktorý ma do toho povzbudil. Bude to znieť neuveriteľne, ale do dvoch hodín od napísania mojho emailu som mala prácu potvrdenú nemeckým klientom. Jéééj bolo to ako vo sne tak som sa s pani, s ktorou som to všetko dohadovala, tešila a naozaj si vážila po tých všetkých skúsenostiach s prácou na pošte, ale aj po tých pohovoroch a žiadnych reakciách na moje žiadosti o prácu, že som dostala šancu sa zamestnať. Dá sa povedať, že som bola viac menej svojimi okolnosťami, v ktorých som sa ocitla do toho tak trochu dotlačená, lebo pôvodne som hneď chcela ísť robiť túto prácu a teraz sa mi akoby sama cez  inzerát ponúkla v čase, keď som si nič nevedela nájsť.

Keď som sa radila so známym, či do toho ísť, povedal mi, že si mám overiť túto agentúru, či sú solídny. A ja som mu vedela hneď odpovedať, že áno, lebo keď som ešte pôvodne chcela ísť robiť tú opatrovateľku, kamarátka si vyhľadávala agentúry a ich preferencie a túto mi medzi inými doporučila. Neľutujem, lebo tá pani, ktorá bola so mnou v prvom kontakte, mi poradila inú klientku o akú som mala záujem a ja som si nechala poradiť, keďže hovorila, že je dobré ísť do overenej rodiny,lebo nemám v tejto práci skúsenosti a idem do zahraničia po prvý krát.

hladanie-prace-solid-care

Pani Katarína sa nakoniec rozhodla vycestovať za prácou opatrovateľky.

No a s tou mojou nemčinkou ako mi povedala, že je to celkom dobré, musím povedať, že to vcelku odhadla, lebo porozumenie mám, vedieť sa však vyjadriť, to už je o niečo ťažšie. Ale teraz už viem po dvoch mesiacoch mojej skúsenosti, že keď je človek hodený do vody musí sa naučiť plávať ak sa nechce utopiť. A tak aj ja ako ten topiaci sa človek neraz z rukami nohami volajúci o pomoc si nimi pomáham dorozumieť sa.

A čo na záver vám poradiť, tým, čo ešte váhate, či práca v cudzine je pre vás vhodná, či to zvládnete byť bez rodiny, priateľov, bez domova? Hovorím vám nebojte sa a skúste to ako ja. Verím, že s pomocou agentúry nájdete vhodného klienta, kde budete vedieť na začiatok sa postupne s prácou opatrovateľky zoznamovať a naučíte sa  nielen porozumieť jazyku ale aj vzájomne.

Autor: Katarína Hagarová

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.