fbpx
Hore

Bezpečne aj počas zimného obdobia

 

Studené počasie je pre seniorov menej príjemné a môže byť aj nebezpečné. Preto mnoho seniorov strávi  zimné obdobie len pozorovaním vonkajšieho sveta za oknom. Nie je to však jediná možnosť.

Kedy je vhodné chodiť von?

V zime treba chodiť von, keď je dobré počasie, neprší, nesneží a nefúka silný studený vietor. Najlepší čas je okolo obeda, kedy je najteplejšie a najsvetlejšie. So seniorom nechoďte von po tme a pri veľmi nízkych teplotách. Vhodný čas na prechádzku je napríklad po daždi, kedy čerstvý a svieži vzduch pomôže najmä seniorom s dýchacími problémami.

zasnezeny-park-solid-care

Aj v zime je vonku pekne, okolie zrazu vyzerá úplne inak. S vhodným oblečením a obutím to môže byť veľmi príjemne strávený čas.

Koľko času stráviť vonku?

Ak senior nie je zvyknutý na čas strávený vonku, na začiatok stačia aj krátke, len niekoľkominútové prechádzky napr. okolo paneláku alebo domu, či krátke posedenie na terase s termoskou teplého času a v dostatočne teplom oblečení. Nedovoľte, aby senior sedel na studenom povrchu, pretože to môže spôsobiť prechladnutie. Použite podložku na sedenie. Postupom času prechádzky mierne predlžujte. Čas strávený vonku môžete tiež rozdeliť na dve časti. Prvú časť prechádzky ukončíte v kaviarni alebo čajovni, kde si môžete posedieť a porozprávať sa. Následne sa tou istou alebo inou trasou prejdete naspäť smerom domov.

Vhodné oblečenie a obuv

Pri zimnej prechádzke je prvoradá bezpečnosť. Námraza na chodníku a šmykľavá podrážka ľahko spôsobia úraz, z ktorého sa bude senior dlho zotavovať. Preto je potrebné, aby mal senior vhodnú bezpečnostnú obuv. Tá by mala byť aj dostatočne teplá, aby senior zbytočne neprechladol. Obuv by nemala presakovať v prípade mokrého počasia alebo snehu. Pred odchodom von treba topánky naimpregnovať. V prípade námrazy je vhodné na topánky upevniť protišmykové návleky.

Oblečenie by malo byť dostatočne teplé, aby senior neprechladol. Vždy je lepšie obliecť viac tenkých vrstiev ako jednu hrubú. Chránené pred zimou by mali byť aj hlava a ruky, preto sú čiapka, šál a rukavice nevyhnutnosťou. Ak senior absolvuje prechádzky na vozíku, použite deku alebo zateplený vak vyrobený špeciálne pre seniorov na invalidnom vozíku.

senior-na-zladovatelych-schodoch-solid-care

Veľký pozor je potrebné dávať na zľadovatelých povrchoch, obzvlášť na schodoch. Pády sú nielen pre seniorov veľmi nebezpečné, preto je dobré zvážiť trasu prechádzky.

Na čo treba dať pozor

Keď je vonku námraza alebo drobné mrznúce sneženie, senior by sa nemal po vonku pohybovať sám. Ak by spadol na mieste, kam bežne nechodí veľa ľudí, môže mať takýto úraz aj smrteľné následky. Aj keď nevyzerá, že bude snežiť alebo pršať, pre istotu majte so sebou dáždnik. Vhodné je používať aj pomocnú palicu alebo barlu, na ktorej je upevnený protišmykový podstavec. Neprechádzajte sa po zamrznutých chodníkoch, ale prednosť dajte tým odhrnutým a posypaným. Keď sa vrátite dovnútra, mokré oblečenie a obuv nechajte vysušiť. Senior sa musí prezliecť do čistého, suchého a teplého oblečenia. Ak po topánkach ostane v predsieni mokrá podlaha, starostlivo ju utrite, aby sa senior nepošmykol.

Keď senior odmieta chodiť von

Keď senior odmieta chodiť v zime von, skúste ho niečím motivovať. Povedzte mu, že len pár krokov od vás sa nachádza príjemná kaviareň, kde robia skvelú kávu a vynikajúce koláče. Motivujúca môže byť aj návšteva vianočných trhov, vystúpenie speváckeho zboru v kostole alebo návšteva rodiny či priateľov, ktorí bývajú neďaleko.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.