fbpx
Hore

Príčiny vzniku osteoporózy

Osteoporóza je známa aj ako lámavosť alebo rednutie kostí. Presné príčiny jej vzniku nie sú úplne objasnené a predpokladá sa, že sa na jej rozvoji podpisuje viacero faktorov. Osteoporóza nepatrí jednoznačne len do jedného lekárskeho odboru. Zaoberajú sa ňou lekári v odbore endokrinológia, reumatológia, ortopédia aj gynekológia.

Čo je osteoporóza a ako vzniká

Kostná hmota sa počas života pravidelne obmieňa v dvoch fázach – odbúravania a novotvorby. Po 35. roku života začína prevládať proces odbúravania a kostnej hmoty v tele pomaly ubúda. Keď sa jej množstvo zníži pod normálnu hranicu, nastáva stav preriednutia kostí. Osteoporóza je teda výsledkom nerovnováhy medzi tvorbou a odbúravaním kostnej hmoty. Dôsledkom osteoporózy sú zlomeniny, ktoré vznikajú aj pri malom úraze alebo malom tlaku na kosti napr. prudký predklon, dvíhanie bremien, zakopnutie, prudké kašľanie a pod. Kosť sa môže zlomiť kdekoľvek, ale medzi najčastejšie postihované miesta patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec stehennej kosti.

osteoporoza-solid-care

Osteoporóza je takzvané rednutie kostí, ktoré mení ich štruktúru a oslavuje ich pevnosť.

Senilná osteoporóza a postmenopauzová osteoporóza

Tzv. senilná osteoporóza je ubúdanie kostnej hmoty a narušenie štruktúry kosti, ku ktorej dochádza u každého človeka vplyvom starnutia a prejavuje sa v dôchodkovom veku. Faktorom jej vzniku je vek. Postmenopauzová osteoporóza sa prejavuje u žien, pretože sa k nej pridržuje ďalší faktor a tým je menopauza. U tretiny žien sa vyvinie osteoporóza po ukončení tvorby ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Až 80 % seniorov s osteoporózou tvoria ženy. Je to preto, že hladina mužského pohlavného hormónu – testosterónu sa znižuje postupne a pomalšie. Osteoporóza trápi mužov zvyčajne až po 70. roku života, ale v oveľa menšej miere ako u žien (10 až 15 % zo všetkých vyšetrených seniorov).

Ďalšie faktory vzniku osteoporózy

Predpokladá sa, že množstvo kostnej hmoty je asi na 60 % dané geneticky. Preto sa lekári pri vyšetrení pýtajú na rodinnú anamnézu a výskyt osteoporotických zlomenín u rodičov. Ďalším faktorom, ktorý nepriamo súvisí s genetikou, je telesná konštrukcia. Zvlášť rizikovým typom sú nízke a chudé ženy, naopak obézne ženy len zriedka trpia osteoporózou.  U žien je hlavným rizikovým faktorom predčasný prechod pred 45. rokom, neskorý začiatok menštruácie v detstve, dlhšie trvajúce vynechanie menštruácie, viacnásobné a dlhšie trvajúce kojenie, ale ohrozené sú aj ženy, ktorá nerodili.

Vplyv životného štýlu

Na vzniku osteoporózy sa podpisujú výživa, mobilita aj návykové činnosti. Ohrození sú najmä seniori s nedostatočným príjmom vápnika, horčíka, vitamínu D a stopových prvkov. Osteoporózu naopak zhoršuje nadmerný príjem horčíka, sodíka a živočíšnych bielkovín. Ak senior počas života fajčil, konzumoval kofeín a alkohol v nadmernom množstve, negatívne sa to podpíše na zvýšenom riziku vzniku osteoporózy. Nedostatok pravidelného pohybu a sedavý spôsob života nenúti kosti, aby boli dostatočne pevné. Preto sú ohrozenou skupinou najmä seniori so zníženou pohyblivosťou a dlhodobo chorí pripútaní na lôžku.

senior-s-barlou-solid-care

Osteoporózou sú často postihnutí seniori so zníženou schopnosťou pohybu.

Vplyv ďalších ochorení a liekov

Osteoporóza býva aj dôsledkom iných ochorení. Ide najmä o endokrinologické (poruchy prištítnych teliesok, štítnej žľazy, nadobličiek, pohlavných žliaz, cukrovka), nefrologické (porucha funkcie obličiek), gastroenterologické (ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka) a chronické zápalové choroby (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, chronická obštrukčná pľúcna choroba). Osteoporóza môže súvisieť aj s niektorými liekmi napr. na úpravu krvnej zrážanlivosti a proti kŕčom alebo lieky využívané pri onkologických ochoreniach.

Kedy navštíviť lekára?

Je dobré, ak sa osteoporóza rovnako ako každé iné ochorenie podchytí v skorom štádiu. Seniori majú nárok na denzitometrické vyšetrenie – ženy vo veku 65 rokov a muži nad 70 rokov. Ak však lekár zachytí rizikové faktory skôr, môže zrealizovať aj skoršie vyšetrenie. Preto treba dbať na pravidelné lekárske prehliadky a nič nezatajovať. Ako prevencia sa odporúča zdravý životný štýl a dostatočný prísun vápnika a vitamínu D. Dôležitá je aj prevencia pádov v domácnosti, pretože väčšina seniorov prichádza k úrazom v domácom prostredí.

 

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.