fbpx
Hore

Liečba rakoviny u seniorov

Rakovina je prevažne chorobou vyššieho veku. Nemusí však byť smrteľná, ak sa s liečbou začne v rannom štádiu.

Čo je to rakovina a ako vzniká

Rakovina alebo zhubný nádor je chorobný útvar, ktorý vzniká nadmerným, nezávislým a neregulovateľným rastom tkaniva. Primárne ide o chorobu genetického pôvodu, pretože zmeny v bunke vedúce k nádoru sú dôsledkom mutácií DNA určitých génov. Viaceré štúdie tiež potvrdzujú, že na vznik rakoviny má vplyv aj životné prostredie a životný štýl. Zhubné ochorenie môže vyvolať chemické znečistenie (chemické karcinogény) alebo vystavenie sa vplyvu ionizujúceho žiarenia (fyzikálne karcinogény). K ďalším faktorom vzniku niektorých typov rakoviny patria vírusy (biologické karcinogény). V ženskej populácii sa najčastejšie vyskytuje rakovina prsníka, kože, maternice, hrubého čreva a konečníka. Muži najčastejšie trpia na nádory pľúc, prostaty, hrubého čreva a konečníka.

Včasná diagnostika je najdôležitejšia

Čím sa rakovina skôr zistí, tým je liečba úspešnejšia. Ak sa rakovina zistí v prvom štádiu, šanca na vyliečenie napr. rakoviny kože je až 94 %. V pokročilých štádiách je však liečba zdĺhavá a často málo úspešná. Preto je nesmierne dôležité zúčastňovať sa pravidelných prehliadok a nepodceňovať varovné príznaky.

pacient-v-nemocnici-solid-care

Liečba rakoviny je pomerne komplikovaný proces, ale pri včasnej diagnostike je šanca na vyliečenie vyššia.

Liečba rakoviny

Neexistuje univerzálna liečba rakoviny. V súčasnosti existuje viac ako 200 odlišných typov a lokalizácií zhubných nádorov. To si vyžaduje odlišné liečebné postupy a ich kombinácie. Liečba rakoviny pozostáva z chirurgického zákroku (vyoperovanie nádoru), liečby ožarovaním (radiačná onkológia), protinádorovej liečby liekmi (chemoterapia), z podávania liekov podporujúcich obranyschopnosť organizmu (imunoterapia), zo správneho životného režimu a starostlivosti o pacienta. Liečebný postup je u každého seniora individuálny. Závisí od rôznych faktorov ako orgánová lokalizácia nádoru, jeho rozsah, histologický typ nádoru, jeho stupeň zhubnosti, celkový zdravotný stav, vek a ďalšie ochorenia seniora.

Reakcie na liečbu rakoviny

Seniori môžu na liečbu rakoviny chemoterapiou alebo rádioterapiou reagovať rôzne. Medzi najčastejšie reakcie na liečbu patria vyčerpanosť, tráviace ťažkosti, zvracanie a nevoľnosti. Tieto reakcie sa dajú zmierniť podávaním posilňujúcich infúzií. Mnohým seniorom následkom liečby vypadajú vlasy. Tento problém sa dá vyriešiť parochňou. Strava by mala byť počas liečby ľahká a nezaťažujúca. Senior by mal prijímať dostatok tekutín.

Ako komunikovať so seniorom s rakovinou

To, ako sa senior postaví k novej situácii, záleží hlavne od jeho osobnosti. Rakovina je často jedným z najväčších prežívaných stresov v živote človeka. Senior sa môže cítiť vystrašený, šokovaný, neistý alebo aj nahnevaný, hlavne ak sa doteraz tešil dobrému zdraviu a mal ešte množstvo plánov, ako si vychutnať jeseň života s vnúčatami a ostatnou rodinou. K rakovine sa môže pridružiť aj depresia spojená s negatívnym postojom k liečbe a presvedčeniu, že jediné, čo chorého čaká, je smrť. Je ťažké vedieť, čo senior presne potrebuje, keď sa cíti smutne, depresívne a úzkostlivo. Jednou z najlepších vecí je hovoriť o svojich pocitoch, myšlienkach a prežívaní s niekým blízkym. Rodina a priatelia sú najlepšou voľbou. Dôležité je byť seniorovi oporou, ale neľutovať ho, pretože to celú situáciu ešte zhorší. K seniorovi treba byť ohľaduplný, keď sa cíti unavený alebo má bolesti. Na ľudskú myseľ pozitívne pôsobí čas na čerstvom vzduchu, preto vždy keď bude chcieť ísť senior von, vyjdite mu v ústrety a vezmite ho na prechádzku. Dôležité je podporovať seniorovu aktivitu v boji o život a byť mu oporou.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.