fbpx
Hore

Ako vyplniť voľný čas seniora podľa jeho ochorenia?

Ľudia všetkých vekových kategórií by mali tráviť čas zmysluplne a to sa týka aj starších ľudí. Hoci ich možnosti môžu byť kvôli fyzickým aj psychickým ochoreniam obmedzené, s trochou predstavivosti sa vždy dajú nájsť nejaké aktivity, ktoré pobavia nielen seniora, ale aj opatrovateľku. Nuda a ničnerobenie vyvolávajú zlú náladu a podráždenosť. Aby ste sa tomu vyhli, pripravte program podľa možností opatrovanej osoby.

Mobilný senior s dobrou psychickou kondíciou.

V prípade mobilného seniora bez psychických porúch existuje najviac možností na trávenie voľného času. Spýtajte sa, ako klient zvyčajne trávi voľný čas, čo ho baví a o čo sa zaujíma. Väčšina starších ľudí najradšej trávi voľný čas s rodinou, pozerá televíziu, počúva rozhlas, číta knihy, či lúšti krížovky. Dôležité je tiež stretávanie sa s rovesníkmi, preto môžete navrhnúť, že spoločne zájdete do nejakého klubu dôchodcov. Veľmi príjemnými môžu byť aj pravidelné prechádzky či spoločné nakupovanie, ktoré zaručia klientovi pravidelný pohyb. Môžete navrhnúť, že si spoločne zahráte spoločenskú hru, alebo zájdete do kina či na divadelné predstavenie. Zmena prostredia a stretnutie s ďalšími ľuďmi urobia dobre nielen opatrovanému človeku, ale aj opatrovateľke. Mobilní klienti taktiež radi pracujú v záhradke a venujú sa športovým aktivitám, plávajú a chodia na turistiku.

Seniori, ktorým to kondícia dovoľuje, trávia radi čas v záhradke.

Mobilný senior so psychickými diagnózami.

Mobilný senior so psychickými chorobami ako demencia, Parkinsonova a Alzheimerova choroba by sa mal vo svojom voľnom čase zamerať na aktivity, ktoré rozvíjajú rozumové schopnosti. Uvedené ochorenia sa spájajú s ich oslabením, postihujú, intelekt a schopnosť orientácie. Vhodnými aktivitami pre týchto pacientov sú rôzne spoločenské a kartové hry napr. pexeso, lúštenie krížoviek, puzzle, hádanky, čítanie kníh, novín a časopisov. Vhodné je i pozeranie starých fotografií, spomínanie a rozprávanie o ľuďoch na nich. Pacient by nemal byť izolovaný, preto je dobré, ak sa stretáva s rodinou a rovesníkmi. Môžete sa spoločne zúčastniť aj rôznych vystúpení tanečných a speváckych súborov, dychovej hudby, odborných prednášok a besied, predstavení detí z materských a základných škôl, osláv jubilantov a pod.

Aj maľovanie je veľmi vhodná aktivita u seniorov s psychickými diagnózami.

Nemobilný senior s dobrou psychickou kondíciou.

Nemobilným seniorom bez psychických porúch sa snažte vyplniť voľný čas aj napriek tomu, že ich schopnosť pohybu je obmedzená. Patria sem rôzne aktivity, ktoré sú nenáročné na pohyb ako čítanie, pozeranie televízie a počúvanie rozhlasu, spoločenské a kartové hry, lúštenie krížoviek a pod. Mnohé pacientky, kým im to zdravotný stav dovoľoval, rady varili a piekli. Spýtajte sa, aké sú tradičné jedlá z jej kraja a navrhnite, že sa ich môžete podľa jej inštrukcií naučiť pripravovať. Rovnako to môžete vyskúšať aj s ručnými prácami. Tým, že vás bude usmerňovať a niečo učiť, nadobúda pocit, že je stále prospešná. Ak to zdravotný stav seniora dovoľuje, môžete ho s pomocou vozíka zobrať na prechádzku alebo navštíviť príbuzných a priateľov. Občasná zmena prostredia a kontakt s ľuďmi sú pre pacientov i opatrovateľky veľmi prospešné.

Ručné práce obľubujú najmä ženy a dokážu pri nich stráviť celú večnosť.

Nemobilný senior so psychickými diagnózami.

Nemobilný senior so psychickými poruchami ako demencia, Parkinsova a Alzheimerova choroba má najmenej možností ako tráviť voľný čas. Opäť je treba zamerať sa na precvičovanie rozumových schopností. Vhodné je pozeranie fotografií, čítanie novín, kníh a časopisov. V prípade, ak to pacient nezvláda, môže mu čítať opatrovateľka. Starší ľudia radi pozerajú televíziu i rozhlas. Snažte sa rozprávať o filmoch, seriáloch, či správach, ktoré ste videli v televízii alebo počuli v rozhlase. Väčšina aktivít v tomto prípade záleží od toho, do akej miery je pacient imobilný a ako veľmi je postihnutý jeho intelekt. Vždy sa však snažte pacientovi vyplniť čas a motivovať ho k nejakej činnosti. Ničnerobenie a nuda napomáhajú k zhoršovaniu choroby.

Rôzne jednoduchšie logické hry stimulujú rozmýšľanie u pacientov so psychickými diagnózami a nevyžadujú dobrú fyzickú kondíciu.

Máte svoje tipy ako trávite voľný čas s klientom na pozícii vy? Podeľte sa s nimi aj s ostatnými opatrovateľkami na našom Facebooku, alebo v diskusii pod článkom.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.