fbpx
Hore

Príchod novej opatrovateľky do novej rodiny: Ako by to malo vyzerať?

Príchod novej opatrovateľky do novej rodiny môže byť stresovou situáciu pre všetkých zúčastnených,  najmä pre staršieho človeka, ktorý už výrazné zmeny zvláda ťažšie. Pozitívny prvý dojem je veľmi dôležitý a vo veľkej miere dokáže ovplyvniť, ako budú nasledujúce týždne vyzerať. Každá opatrovateľka chce určite pôsobiť príjemne, sympaticky a mať s opatrovanou osobou i s jej rodinou priateľský vzťah. Čím na novú rodinu zapôsobiť a čoho sa naopak zdržať?

Čomu sa treba vyhnúť?

Po príchode a zoznámení by ste sa mali zaujímať o osobu, ktorú budete opatrovať a o jej rodinu. Nikdy nezačínajte svojimi požiadavkami. Aj vaše potreby sú dôležité, ale bude na ne čas neskôr. Po príchode sa nepýtajte na internet, televízor a voľno. Vyvoláva to pocit, že vás viac zaujíma voľný čas ako osoba, o ktorú sa budete starať. Pokiaľ sa vám nepáči zariadenie domu alebo bytu, nehodnoťte a nekritizujte ho. Ak je nábytok starý a škaredý, nechajte si to pre seba. Ľudia bývajú citliví na svoj domov a vkus. Zabudnite na neslušné poznámky typu: ,,Ten váš dom je ale starý! To v tejto izbe budem bývať?“

8d6cc5_3884863f57764a909bb75692a83363aa

Vyvarujte sa toho, že ihneď po príchode odovzdáte opatrovanej osobe alebo rodinným príslušníkom zoznam vecí, ktoré chcete mať v chladničke. Zdržte sa aj poznámok o prázdnej chladničke. Nesnažte sa vyjednávať, alebo meniť vopred dohodnuté podmienky, za ktorých ste do novej rodiny prišli. Nepýtajte sa, či by ste nemohli chodiť na dvojtýždňové turnusy namiesto dohodnutých. Od rodiny nepýtajte peniaze.

Čím si rodinu získate?

Pri prvom stretnutí sa všetkým predstavte a ukážte, že sa tešíte a ste ochotná pomôcť. Nezabudnite si na prvé stretnutie zobrať dobrú náladu a úsmev. Vaše prvé slová môžu znieť nasledovne: ,,Dobrý deň! Dovoľte, aby som sa predstavila. Volám sa Jana Kováčová a teší ma, že som k vám mohla pricestovať. Nasledujúce dva mesiace vám rada so všetkým pomôžem.“

Správne predstavenie prelomí ľady.

Keď vám ukážu izbu, v ktorej budete ubytovaná, zdržte sa prehnaných reakcií. Aj keď sa vám izba na prvý pohľad nepáči, všetko sa bude dať vyriešiť neskôr, keď sa lepšie spoznáte. Na začiatok poproste rodinu alebo opatrovanú osobu, aby ste si v pokoji sadli a prebrali vašu prácu v domácnosti. Dôkladným rozhovorom predídete prípadným nedorozumeniam. Nebojte sa klásť otázky, ak ste niečomu hneď neporozumeli. Píšte si pritom poznámky, bude to

8d6cc5_cc09b6005189411a977e43fc360a35bb

Nezabudnite si vypýtať telefónne čísla na príbuzných, kde a kedy ich v prípade núdze zastihnete. Dôležité je tiež číslo na lekára, pohotovosť a požiarnikov. O opatrovanej osobe potrebujete vedieť čo najviac informácií. Spýtajte sa na denný režim, stravovanie, vedenie domácnosti, oddychové aktivity a čas na odpočinok, pitný režim a užívanie liekov. Poznačte si dôležité termíny ako návšteva terapeuta, termín dialýzy, pedikúry a pod. V prípade, že budete zabezpečovať aj nákupy, spýtajte sa, kde sú domáci zvyknutí nakupovať a ako sa tam dostanete.

Tip na záver

Určite vám pomôže, ak si predstavíte seba na mieste opatrovanej osoby alebo niekoho z jej rodiny. Do akých rúk by ste zverili svoje zdravie a domácnosť? Aká by mala byť osoba, ktorá by opatrovala vášho manžela a rodičov? Určite spoľahlivá, zodpovedná a ochotná pomôcť s úsmevom na perách. Presne takou sa snažte byť aj vy.

Zaregistrujte sa rýchlo a nezáväzne a pozrite si kompletnú ponuku pracovných pozícií na opatrovanie do Nemecka.

Zdieľajte:

Jedna odpoveď na “Príchod novej opatrovateľky do novej rodiny: Ako by to malo vyzerať?”

  1. Veronika píše:

    Děkuji velmi pěkně za krásný a poučující článek o tom jak by se Mnela ošetřovatelka chovat vždy při první návštěvě v nové rodině hlavně čeho by se Mnela vyvarovat velmi pěkně popsáno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.