fbpx
Hore

Nová opatrovateľka, nová rodina

Príchod opatrovateľky do novej rodiny je náročný pre obe strany, či už pre opatrovateľku, ktorá opustila svoj domov a prichádza do úplne neznámeho prostredia, ale aj pre opatrovaného človeka a jeho rodinu, ktorí ešte nevedia, čo od nej môžu očakávať. Aby sa všetci zúčastnení dokázali s novou situáciou čo najlepšie vyrovnať, je potrebné empaticky sa vcítiť do pocitov i obáv toho druhého.

Očami opatrovateľky

 Prvé stretnutie môže byť strohé, neprimerané, úplne iné, ako si ho opatrovateľka predstavovala. Na základe toho si môže myslieť, že je opatrovanému človeku i jeho rodine nesympatická a nespĺňa ich očakávania. Nemusíte sa však obávať a robiť urýchlené závery. Obavy sú na oboch stranách a prvé stretnutie môžu ovplyvniť rôzne faktory. Možno má opatrovaná osoba z minulosti negatívne skúsenosti, alebo ešte opatrovateľku nemala a nevie, ako bude v domácnosti s cudzou osobou fungovať. Môže reagovať neprimerane, agresívne alebo utiahnuto. Seniori, zvlášť pacienti so psychickými chorobami, ťažko znášajú akúkoľvek zmenu. Je tiež prirodzené, že sú k cudzej osobe spočiatku nedôverčiví. Utiahnutosť môže byť tiež povahovou vlastnosťou, niektorí ľudia patria k introvertom a ťažšie nadväzujú vzťahy s neznámymi osobami.

Ako vidí situáciu opatrovaná osoba

 Seniori ťažšie zvládajú veľké zmeny a príchod nového človeka, ktorý s nimi bude tráviť 24 hodín denne, môže byť veľmi stresujúci. Opatrovateľku vnímajú ako zásah do súkromia a zároveň ako človeka, na ktorého budú odkázaní. V súvislosti s novou situáciou sa vynárajú mnohé otázky: Bude sa o mňa dobre starať? Budeme si rozumieť? Je to úplne cudzia osoba, čo keď ma okradne? Vie navariť jedlá, ktoré mám rád/rada? Bude ma v noci počuť, keď budem mať problémy? Môžem sa spoľahnúť, že mi pomôže? Tieto a podobné myšlienky víria v hlave staršieho človeka. Ak si situáciu predstavíte z jeho pohľadu, uvedomíte si, že do úplne cudzích rúk vkladá svoje zdravie i majetok. Nedivte sa preto, že je pacient zo začiatku podozrievavý a opatrný. Prekážkou v porozumení môže byť aj jazyková bariéra. Nie v každom prípade je nemčina opatrovateľky úplne plynulá, čo môže viesť k nedorozumeniam. Aby ste sa im vyhli, je dôležité, aby ste si vy aj opatrovaná osoba dali po príchode minimálne týždeň na to, aby ste sa lepšie spoznali.

Niekedy je ťažšie si vytvoriť skvelý vzťah s klientom hneď v prvý deň, seniori môžu vyžadovať viac času.

Ako postupovať, aby prvé stretnutie prebehlo príjemne

 Je veľmi milé, ak opatrovateľka pred príchodom zavolá rodine, prestaví sa a dá najavo, že sa na nich veľmi teší. Zapamätajte si všetky dôležité mená v domácnosti a informácie, ktoré o opatrovanej osobe viete. Naštudujte si niečo aj o mieste, kam cestujete, aby ste s opatrovanou osobou mohli viesť konverzáciu. Vedomie, že poznáte členov jej rodiny a aj miesto, kde žije, vzbudzuje sympatie a zároveň tým ukážete, že máte úprimný záujem spoznať sa a dobre vychádzať. Rodina i osoba, ktorú budete opatrovať sa často zaujímajú o miesto, odkiaľ pochádzate, nezabudnite si preto naštudovať dôležité a zaujímavé veci o Slovensku i vašom regióne. Ak svoju krajinu začnete hneď ohovárať a sťažovať sa, nevzbudzuje to dobrý dojem a pôsobí to negatívne. Pacient a jeho rodina si na základe vašich slov utvoria nie príliš pozitívnu predstavu o Slovensku a ľuďoch, ktorí tu žijú.

 Fotografie detí, alebo vnúčat sú dobrým štartom konverzácie a budovania vzťahu s klientom.

Na prvé stretnutie môžete priniesť malú pozornosť. Stačí niečo skutočne malé napr. dobrota pre domáce zviera, drobná slovenská keramika, malá knižka o Slovensku alebo fotky vašej rodiny. Predstavte sa celým menom, prípadne dodajte, ako vás môžu volať. Nezabudnite sa dobre naladiť, s úsmevom nikdy nič nepokazíte. Profesionálna opatrovateľka sa dokáže vcítiť do situácie ťažko chorého človeka a vie, že prijať cudzieho človeka do vlastného domu nie je jednoduchá vec. Neznámy bude používať jeho veci, bude s ním 24 hodín denne, čím prakticky prichádza o akékoľvek súkromie.

 Malá pozornosť pri príchode urobí dobrý dojem.

Ak stretnutie nedopadne podľa vašich predstáv, nezúfajte a nevzdávajte sa. Začiatky sú vždy najťažšie, ale s úsmevom a pozitívnym myslením ich zvládnete ľahšie.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.