fbpx
Hore

Ako vzniká vysoký krvný tlak?

Vysokým krvným tlakom trpí množstvo seniorov. Patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia alebo invalidity. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Krvný tlak – čo to je?

Krvný tlak je tlak krvi pôsobiaci na steny ciev. Srdce pracuje v dvoch fázach. Prvá fáza sa nazýva systola, vtedy je krvný tlak najvyšší. Počas systoly sa srdcový sval stiahne a vypudí zo seba pod tlakom krv. Tento tlak sa nazýva systolický. Ovplyvňuje ho stav srdcového svalu, priechodnosť ciev a telesná záťaž.
Počas druhej fázy sa srdcový sval uvoľní a napĺňa sa krvou. Krvný tlak je vtedy najnižší a označuje sa ako diastolický. Vplýva naň priechodnosť ciev. Ak sú zúžené alebo upchaté tukovými usadeninami, srdce musí vyvinúť väčší tlak, aby mohla krv prechádzať cez cievy. Krvný tlak stúpa a rozvíja sa hypertenzia.
Krvný tlak sa udáva v hodnotách napr. 120/80, pričom 120 je systolická hodnota tlaku, teda tlakové maximum v okamihu, keď udrie srdce a 80 je diastolická hodnota, ktorá udáva tlakové minimum v okamihu medzi dvoma údermi. Obe hodnoty sa uvádzajú v milimetroch vytlačeného stĺpca ortuti (mmHg).

Hypertenzia

Zvýšenie krvného tlaku je prirodzenou a potrebnou reakciou na fyzickú alebo psychickú záťaž. Keď však dlhodobo ani v pokoji neklesá pod hodnotu 130/85 mmHg, ide o ochorenie s názvom hypertenzia alebo vysoký krvný tlak.

Príčiny vysokého krvného tlaku

Dodnes sa nedá jednoznačne povedať, prečo vysoký krvný tlak vzniká. Poznáme však faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia:
• Genetika – Výskumy ukázali, že ak majú rodičia vysoký krvný tlak, je vysoká pravdepodobnosť, že ho budú mať aj deti.
• Nadmerný príjem soli  – Zníženie príjmu kuchynskej soli na 3 g denne môže výrazne znížiť krvný tlak u veľkého množstva seniorov.
• Stres – Nadmerná záťaž, konfliktné vzťahy v seniorovej rodine, strach – tieto a ďalšie faktory vyvolávajú stres, ktorý vedie k nárastu krvného tlaku.
• Málo pohybu – U seniorov, ktorí sa málo pohybujú, je vysoká pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku. Každodenná prechádzka by mala byť samozrejmosťou.
• Obezita – Je potvrdené, že úbytkom telesnej hmotnosti sa dajú normalizovať hodnoty krvného tlaku.
• Choroby obličiek  – Pri nedostatočnej funkcii obličiek musí telo zvýšiť krvný tlak, aby sa z tela vylúčili sodík a voda.

nadváha, fajčenie a nadmerné solenie

Po úspešnom znížení hmotnosti je u seniorov s hypertenziou možné úplné vylúčiť lieky na vysoký krvný tlak.

Príznaky vysokého krvného tlaku

Hypertenzia je zákerná v tom, že sa dlhé obdobie nemusí vôbec prejavovať a zatiaľ pácha škody na organizme. U časti seniorov sa však prejavujú tieto príznaky: závraty, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, krvácanie z nosa, zhoršené dýchanie, opuchy dolných končatín a poruchy vedomia.

Následky vysokého krvného tlaku

Bez liečby sa krvný tlak sám od seba nezníži a bude stále stúpať. Srdce sa bude musieť stále viac namáhať, stena ľavej srdcovej komory postupne zhrubne, srdcový sval ochabne a vznikne srdcová slabosť. Cievy stvrdnú a stanú sa menej elastickými. Ak cievy prestanú zásobovať mozog krvou, dôjde k mozgovej porážke, ak prestanú zásobovať srdce, následkom je srdcový infarkt. Môže dôjsť aj k postihnutiu obličiek a zraku.

Liečba vysokého krvného tlaku

Vysoký krvný tlak sa dá znížiť liekmi a zmenou životného štýlu. Seniori musia prestať nadmerne soliť, musia sa začať zdravo stravovať a pravidelne hýbať, musia schudnúť a snažiť sa vyhýbať stresu.

Pravidelné cvičenie je jednou z ciest k skvalitneniu života

Pravidelné dlhšie prechádzky v prírode, turistika, alebo iný šport pomôže nie len znížiť krvný tlak ale aj zmierniť stres.

Ako správne merať krvný tlak

Krvný tlak je potrebné merať pravidelne, na začiatku liečby aj dvakrát denne ráno a večer. Tlak meriame v sede po 5 – 10 minútach pokoja. Na merania sa používajú ortuťové alebo moderné digitálne tlakomery. Pri ortuťovom tlakomeri sa manžeta primeraného obvodu upevní na paži. Ruka je uvoľnená a predlaktie je podložené vo výške srdca. Ak kupujete digitálny tlakomer, dbajte na to, aby mal certifikát kvality. Tlakomery s meraním na paži sú presnejšie ako tlakomery určené na meranie na zápästí. Ak použijete tlakomer na zápästie a senior trpí nedostatočným prekrvením hornej končatiny, meranie tlaku bude nepresné.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.