13. marca 2021 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Ľudský organizmus potrebuje v optimálnom množstve soľ aj cukor. Pri nadmernom množstve môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy a dokonca aj predčasnú smrť.
Oslabená slaná chuť
V starobe sa oslabujú chuťové bunky a najmä vnímanie slanej chuti. Preto majú seniori tendenciu viac soliť, čo môže byť veľmi nebezpečné. Soľ čiže chlorid sodný je pre život mimoriadne dôležitý, v nadmernom množstve však môže uškodiť viac, ako si ľudia myslia. Podľa výskumov môže nadmerné solenie spôsobiť aj predčasnú smrť. Denne postačuje, ak senior prijme 1,5 g soli, napriek tomu v priemere skonzumuje aj viac ako 10 g soli za deň.
Následky nadmerného solenia
Nadmerný príjem soli poškodzuje cievy a srdcové tkanivo a podporuje vznik nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký krvný tlak je častou príčinou úmrtia a k jeho zvyšovaniu prispieva aj nadmerné solenie. Soľ vo väčšom množstve a pravidelných dávkach vedie aj k rakovine žalúdka, osteoporóze, obličkovým kameňom, trvalým poškodeniam obličiek, obezite a cukrovke.
Nadmerné solenie poškodzuje zdravie. Často preto siahame po morskej soli, lebo sa traduje že je zdravša, čo však nie je správne.
Ako znížiť obsah soli v strave?
Prestať soliť, aby senior dosiahol ideálny príjem soli, niekedy nestačí. Soľ sa v nadmerných množstvách nachádza aj v iných potravinách a to najmä v mäse a obilných výrobkoch. Preto je potrebné čítať zloženia potravín a kontrolovať prísun soli v jednotlivých výrobkoch. Ak senior solí preto, lebo preňho chuť jedla nie je dostatočne výrazná, odporúča sa ochucovanie bylinkami, citrónovou šťavou a koreninami, ktoré nedráždia tráviaci systém. Senior by sa mal vyhýbať pokrmom z konzervovaných, marinovaných či sterilizovaných surovín a nahradiť ich čerstvou alebo mrazenou zeleninou a čerstvým mäsom. Veľké množstvo soli sa nachádza najmä v polotovaroch, slaných pochutinách (zemiakové lupienky, slané oriešky a pod.) a v niektorých druhoch syrov.
Je morská soľ zdravšia?
Traduje sa, že morská soľ je lepšia ako kuchynská (kamenná) soľ, pretože obsahuje viac zdraviu prospešných minerálnych látok. Nie je to pravda. Morská soľ a kamenná soľ sú rovnaké z hľadiska čistenia, pôvodu (kamenná soľ je výsledkom sedimentácie v oblastiach kedysi pokrytých slanou morskou vodou) a aj výživy. Jediným rozdielom je, že morská soľ sa rozpúšťa rýchlejšie ako kamenná, čo môže navodiť dojem, že je slanšia.
Sladký jed
Cukor a sladidlá dokážu telu škodiť rovnako ako alkohol a tabak. V minulosti si ľudia dopriali cukor len pár mesiacov v roku a jedli ho najmä v ovocí a celozrnných obilninách, nie vo forme rafinovaného cukru, ktorý pri priemyselnom spracovaní stráca všetky živiny. Od päťdesiatych rokov sa spotreba cukru strojnásobila a ľudia ho v súčasnosti konzumujú v nadmerných množstvách každý deň. Obľúbenosť cukru spočíva v tom, že sladká chuť dráždi chuťové receptory a spôsobuje pôžitok. Navyše je lacný a ľahko dostupný. Denne by mal človek prijať maximálne 60 g cukru, v skutočnosti je táto norma každý deň niekoľkonásobne prekračovaná.
Cukor, rovnako ak soľ, nájdeme okrem klasickej podoby aj v množstve potravín. Podobne ako pri soli, aj pri cukre je zaužívaný mýtus, že hnedý, trstinový, je zdravší. Nie je to však pravda.
Následky nadmerného množstva cukru
Nadmerné množstvo cukru vyvoláva a podporuje rôzne chronické choroby a ohrozuje hlavne pečeň. Zvyšuje sa krvný tlak, riziko infarktu a iných srdcovo-cievnych chorôb. Spôsobuje poruchy metabolizmu. Prekysľuje organizmus a ochudobňuje ho o bielkoviny, minerály, vitamíny a vápnik, ktorý je dôležitý pre kosti. Dôsledkom je osteoporóza a zubné kazy. Cukrom sa zvyšuje príjem kalórií, ktoré sú zodpovedné za obezitu. Sladké jedlá zvyšujú hladinu cukru v krvi, s čím súvisí riziko vzniku cukrovky.
Jednoduché vs. zložité cukry
Cukor neobsahujú len sladkosti, zákusky, čokoláda, džem a iné sladké jedlá. Nachádza sa aj v mrazených polotovaroch, kečupe, horčici, majonéze, salámach, cereáliách, jogurtoch, skoro v každej potravine, ktorú kúpime. Rozdiel je však v tom, či ide o jednoduché alebo zložené cukry. Je lepšie prijať zložené cukry z ovocia, zeleniny, cestovín, pečiva a ryže ako jednoduché cukry zo sladkostí. Jednoduché cukry sú tie, z ktorých má senior sladký pôžitok, ale zároveň z nich priberá. Patrí sem najmä klasický biely cukor, ktorý má vysoký glykemický index. To znamená, že telu rýchlo dodá energiu, nenúti ho siahnuť po vlastných tukových rezervách a senior z neho rýchlo vyhladne. Naopak energia zo zložitých cukrov sa do tela vstrebáva postupne a takéto cukry oveľa lepšie zasýtia. Majú nižší glykemický index a nachádzajú sa v ryži, chlebe, cestovinách a celozrnných cereáliách.
Čím nahradiť jednoduchý rafinovaný cukor?
Biely cukor je vhodné nahradiť prírodnými sladidlami podľa toho, ako rýchlo po ich konzumácii stúpa hladina krvného cukru, teda aký majú glykemický index. Vysoký glykemický index má med alebo javorový sirup, nízky naopak sirup z agávy, ovocný cukor, stévia a brezový cukor.