fbpx
Hore

Frankfurt nad Mohanom

Frankfurt je piatym najväčším mestom v Nemecku, má vyše 2 milióny obyvateľov a leží v spolkovej republike Hesensko. Je najdôležitejším finančným mestom Nemecka, pretože je domovom Európskej centrálnej banky a niekoľkých komerčných bánk. Vďaka rozvinutému bankovníctvu sa Frankfurt stal ,,mestom mrakodrapov‘‘. Mesto má aj bohatú históriu, prvýkrát bolo spomenuté už v roku 794, počas osídlenia Rimanmi sa stalo sídlom ríšskeho snemu, neskôr bolo vyhlásené sa slobodné ríšske mesto, kde sa pravidelne konala voľba rímskeho kráľa. V dôsledku druhej svetovej vojny bola jedinečná zachovalá stredoveká tvár mesta úplne zničená a po roku 1944 vďaka obnovám dostal Frankfurt nový moderný nádych a život.

Okolie a príroda mesta

Frankfurt leží juhovýchodne od pohoria Taunus, kde sa dá nielen vyžiť turisticky ale aj kultúrne, pretože v pohorí sídli niekoľko hradov a zámkov, napríklad Braunfels a Falkenstein. Okrem toho pohorím vedie svetoznáma rímska hradba Limes.

Čo sa týka mestskej prírody, popri rieke Mohan je vybodovaný dlhý cyklistický chodník a v meste sa nachádza kopec mestských parkov lesov a jazier, najmä v starej časti, lesopark Frankfurter Stadtwald, ktorý patri do chránenej oblasti Frankfurter Grüngürtel, je jedným z najväčších v Nemecku. Nájsť môžete aj exotiku v obľúbenej botanickej záhrade Palmgarten plnej mimoeurópskej flóry. Prekrásna je aj mestská oáza nazývaná Čínska záhrada, kde zase nájdete kúsok Ázie.

 Hrad Falkenstein v pohorí neďaleko Frankfurtu.

Pamiatky a architektúra

Vo Frankfurte je mnoho historických budov, ktoré sa oplatí vidieť. Najnavštevovanejšie sú kostoly, najznámejším je Katedrála sv. Bartolomeja postavená v gotickom slohu, ktorá bola miestom korunovácie rímskych cisárov, iné známe sú: vojnou zničený a znovu zrekonštruovaný kostol sv. Pavla, luteránska katedrála Alt Nikolaikirche, Katharinekirche. Mimo kostolov, za spomenutie určite stojí historická budova mestskej radnice Römer, Haus Wertheym čo je jediná stavba, ktorá prežila letecké nájazdy počas druhej svetovej vojny a v neposlednej rade sa oplatí vidieť budovu tretej najväčšej železničnej stanice v Európe, otvorenej v roku 1888.

Nehistorickými architektonickými zážitkami sú povestné frankfurtské mrakodrapy. Messeturm a Commerz-Bank sú momentálne najvyššie v Európe ale vyhľadávaný je aj mrakodrap Európskej centrálnej banky. V centre je mrakodrap Maintower s vyhliadkovou vežou.

Haus Wertheym je jediná stavba, ktorá prežila letecké nájazdy na Frankfurt počas druhej svetovej vojny.

Múzeá

Na brehoch rieky Mohan nie je vybodovaný len cyklistický chodník ale aj Múzejná cesta. Južný breh zahŕňa Städel (výtvarné umenie), Liebighaus (budova pripomínajúca hrad, kde sa nachádzajú barokové a renesančné sochy, aj antické plastiky), Nemecké múzeum architektúry, Nemecké filmové múzeum (história filmu a technológie výroby filmu), Múzeum svetovej kultúry, Múzeum pre aplikované umenie. Na opačnom brehu sa nachádza Židovské múzeum (dozviete sa príbehy frankfurtskej židovskej komunity, ktorá bola počas vojny deportovaná ale aj mnoho zvyklostí zo života), Múzeum pre predhistorické a rané dejiny, Historické múzeum, Múzeum moderného umenia a Umelecká sieň. Na brehu sa každoročne koná Museumsuferfest, festival s bohatou kultúrnou ponukou.

Okrem múzeí na brehu vo Frankfurte nájdete aj Múzeum peňazí, ktoré patrí k Nemeckej ľudovej banke, kde sú zbierky rôznych mincí a platobných nástrojov, Múzeum karikatúr, Dopravné múzeum, aj Detské múzeum. Keďže Frankfurt je rodisko slávneho spisovateľa J.W. Goethe, navštíviť môžete aj dom, v ktorom prežil svoju mladosť, spojený s múzeom o umelcovi s jeho rukopismi a podobne.

Aj v takom veľkom meste ako je Frankfurt môžete nájsť prírodné zákutia vo Frankfurter Stadtwald, kde strávite chvíľu osamote.

Podujatia

Od 15. storočia sa pravidelné koná aj Knižný veľtrh patriaci medzí najvýznamnejšie kultúrne podujatie v Nemecku a sprevádza ho množstvo akcií hudobných aj iných určených pre návštevníkov.
Okrem toho sa počas roka koná množstvo pravidelných podujatí, kultúrneho charakteru, rôzne trhy, festivaly. Napríklad zámocký festival Höchster Schlossfest, alebo dni v prírode Wäldchestag, už spomínaný Museumsurferfest a medzi mladými je populárny hudobný festival Sound of Frankfurt.

Kam do mesta?

Ak máte chuť na kultúrny zážitok známa je Stará opera vo Frankfurte, okrem krásnej budovy, zrekonštruovanej po vojne si môžete vychutnať aj nezabudnuteľné predstavenia v podaní najlepších nemeckých umelcov. Angličtine sa priučíte v Anglickom divadle, kde sa hrá po anglicky. Okrem týchto možností sa v meste nachádza niekoľko menších divadiel s tiež zaujímavým programom. Keď preferujete kino pred divadlom odporúčané je CineStar Metropolis, kde hrajú aj filmy v originálnom znení.

Relax nájdete na kúpalisku Rebstockbad, kde je niekoľko veľkých bazénov (vonkajšie aj vnútorné), sauny aj ponuky masáži a podobne.

Vhodný variant na prechádzku medzi ľuďmi je Mainkai Strasse pri rieke, kde je množstvo príjemných reštaurácií a kaviarni, v soboty sa koná blší trh a okrem toho po ceste natrafíte na niekoľko parkov kde môžete posedieť a vychutnať si atmosféru. Obľúbená je aj Berger Strasse, plná malých obchodov, potravín, reštaurácií, cukrárni, kaviarní ale aj barov a pivárni, kde si večer môžete dať drink.

V kontraste s modernými mrakodrapmi vo Frankfurte nájdete aj historické stredoveké námestie, ktoré samozrejme muselo byť po druhej svetovej vojne rekonštruované.

Miestna kuchyňa

Medzi frankfurtské kulinárske špeciality patria na prvom mieste slávne frankfurtské párky a klobásy, ďalej frankfurtská zelená omáčka a obľúbený chod sú bravčové kotlety s kyslou kapustou a zemiakovým pyré. Domáce dezerty sú Bethmännchen (marcipánové jednohubky), Frankfurtské venčeky, Haddekuche (pečivo pripomínajúce perník). Najznámejší miestny nápoj je jablkové víno, ktoré nájdete v ponuke v každom podniku.
Turistami najodporúčanejšie reštaurácie s domácimi špecialitami sú: Solber Faessje, Apfelwein Solzer, Romer Pils Brunnen, Schuch’s Restaurant.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.