fbpx
Hore

Profesia opatrovateľka

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste sa stali profesionálnou opatrovateľkou? Šancu máte vtedy, ak ste už niekoho opatrovali, ale aj vtedy, ak s opatrovaním seniorov žiadne skúsenosti nemáte. Treba mať na to len potrebné predpoklady, chuť pracovať a vzdelávať sa.

Prečo a ako sa pripraviť na opatrovanie?

Všetko ide ľahšie, ak je človek pripravený a vie, čo môže očakávať. Platí to aj v prípade opatrovateľky. Nie všetko musí prebiehať tak, ako si opatrovateľka predstavovala. Preto je lepšie sa vopred pripraviť na rôzne situácie. Vzdelávanie a neustále dopĺňanie vedomostí je pri práci opatrovateľky veľmi dôležité. Mnoho opatrovateliek sa rozhodne urobiť si opatrovateľský kurz. Jeho zakončením a získaním certifikátu by sa však proces vzdelávania ukončiť nemal. Aj ďalej by si opatrovateľka mala rozširovať svoje vedomosti v  oblastiach chorôb, výživy a zdravia seniora. Opatrovateľka by mala vedieť poskytnúť prvú pomoc a ovládať zariadenia, ktoré uľahčujú prácu s presunom a starostlivosťou o pacienta. Dôležité je tiež napredovanie v nemeckom jazyku, pokiaľ idete opatrovať do nemecky hovoriacich krajín, najmä k komunikácii, aby medzi pacientom, jeho rodinou a opatrovateľkou nevznikali nedorozumenia.

 Keď je človek pripravený, všetko ide ľahšie.

Opatrovanie bez skúseností – dá sa to?

Nemáte s opatrovaním skúseností a pýtate sa, či by ste zvládli túto prácu? Odpoveď je áno, opatrovanie sa dá naučiť priamo na mieste, takpovediac za behu. Veľmi rýchlo si túto prácu osvoja najmä tie ženy, ktoré majú prirodzený talent vycítiť, čo človek potrebuje a vedia empaticky na tieto potreby reagovať. Ak sa teda naozaj túžite stať opatrovateľkou, ste zodpovedná a spoľahlivá, rýchlo sa učíte, viete sa v krátkej dobe prispôsobiť novému prostrediu a pacientovým potrebám, môžete túto prácu vykonávať aj napriek chýbajúcim skúsenostiam.

 Aj bez skúsenotí vie byť opatrovateľka dobrou oporou pre seniora. Samozrejme, že kladný prístup klienta je pri tom veľmi dôležitý.

Ako vidia klienti opatrovateľku?

V očiach seniora je opatrovateľka niekto, kto mu ochotne pomáha vo všetkom, čo potrebuje a snaží sa zachovať kvalitu jeho života. Stará sa o nevládnych pacientov, pomáha im s fyzickými úkonmi, stará sa o domácnosť a v neposlednom rade vypĺňa aj potrebu sociálneho kontaktu. Pacient i jeho rodina vidia v opatrovateľke osobu, ktorá svoju prácu vykonáva samostatne, je profesionálna, zodpovedná, empatická a chápe slovo senior. To znamená, že sa dokáže vcítiť do pacientových potrieb, uvedomuje si a chápe, že starý človek môže byť zábudlivý, náladový a citlivý na zmeny.

 Ideálna situácia – spokojná opatrovateľka a spokojný klient. Na to je však potrebný súlad viacerých faktorov. Ústretový prístup rodiny, klienta, aj opatrovateľky.

Odbornosť opatrovateľky

Veľa ľudí si myslí, že prácu opatrovateľky môže vykonávať hocikto. Nie je to však tak. Odbornosť opatrovateľky je rovnako dôležitá ako pri iných profesiách ako lekár, architekt, programátor a pod. Hoci príprava na túto prácu trvá kratšie ako uvedené profesie, tiež vyžaduje špecifické fyzické a psychické predpoklady a dostatočné znalosti, aby ju človek dokázal vykonávať profesionálne. Samozrejme, tieto znalosti treba neustále dopĺňať a získavať ďalšie vedomosti. Opatrovateľka, ktorá si neustále dopĺňa vzdelanie a pracuje na sebe, má aj vyššiu šancu získať lepšie ohodnotenú prácu. Skutočný odborníci sú žiadaní v každej oblasti.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.