3. februára 2018 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
„Ich bin ein Berliner!“ Slávna veta, ktorú vyslovil vtedajší prezident USA John F. Kennedy v slávnom prejave v Beríne 26. júna 1963, teda 22 mesiacov po tom, ako Sovietsky zväz postavil berlínsky múr a tým rozdelil Berlín na východný a západný. Od vtedy ubehlo už 52 rokov, berlínsky múr je už našťastie minulosťou a v dnešnej dobe si môžeme Berlín vychutnať z kotrejkoľvek strany. Poďte s nami na krátky výlet!
Berlín je hlavným mestom Spolkovej republiky Nemecko a je krajinou vo forme mestského štátu. Je významným centrum kultúry, politiky, vedy a médií nielen Nemecka ale aj celej Európskej únie. Berlín leží v severovýchodnej časti Nemecka, v Severonemeckej nížine, pretekajú ním dve rieky, Spréva a Havola, ako mestský štát je obklopený spolkovou republikou Brandenbursko. V meste dominujú environmentálne služby, mediálne korporácie, kongresy, z priemyselného hľadiska informačné technológie, farmaceutický priemysel, biotechnológie, je centrom leteckej a železničnej dopravy, sídlia tu univerzity a výskumné inštitúcie a taktiež vďaka bohatej histórií a množstvom atrakcií je turistami najnavštevovanejším mestom v Nemecku.
Erb mesta Berlín
Berlín je druhým najľudnatejším mestom Európskej únie, ale veľkú časť obyvateľov vyše 13%, tvoria prisťahovalci (najmä tureckej, poľskej a arabskej národnosti, takisto aj obyvatelia členských štátov EÚ) a do tohto čísla nie sú pripočítaní obyvatelia, ktorí za existencie ZSSR preukázali nemecký pôvod, dostali nemecké občianstvo, no doteraz niektorí nevedia ani po nemecky. Berlín je rozdelený na 12 odvodov (pred rokom 2001 ich bolo 23):
Berlin-Mitte
Friedrichshain-Kreuzberg
Charlottenburg-Wilmersdorf
Lichtenberg
Marzahn-Hellersdorf
Neuköln
Pankow
Reinickendorf
Spandau
Steglitz-Zehlendorf
Tempelhof-Schöneberg
Treptow-Köpenick
Pohľad na Berlín
Dejiny
Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1244, neskôr bolo hlavných mestom Pruského kráľovstva, Nemeckej ríše, Weimarskej republiky. Bolo považované sa tolerantné mesto, útočisko utečencov, centrom kultúry, vedy a politiky, no toto obdobie skončilo, keď sa stalo hlavným mestom Tretej ríše. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto vystavené intenzívnemu bombardovaniu, ktoré ho z veľkej časti zničilo. Po skončení vojny sa Berlín stal centrom politických konfliktov a v roku 1961 bol vybudovaný Berlínsky múr, ktorý rozdelil mesto na západnú a východnú časť. Po páde Berlínskeho múru v roku 1989 sa mesto konečne spojilo a stalo sa hlavným mestom novej Spolkovej republiky Nemecko.
Berlínsky múr, respektíve to čo z neho zostalo, dnes slúži hlavne pouličným umelcom
Po 2. svetovej vojne bol Berlín v rujnách
Turistické atrakcie, pamiatky a voľný čas
Berlín je turistickým centrom a má byť prečo. Nájdete v ňom úplne všetko. Vybrali sme niekoľko najobľúbenejších miest.
– Katedrála sv. Hedvigy – je najväčší rímskokatolícky chrám v Berlíne, bol postavený v 18. storočí v klasicistickom štýle.
– Budova ríšskeho snemu – budova z roku 1894, slúžila ako sídlo ríšskeho snemu, počas Tretej ríše bola vypálená a hrozilo, že bude zbúraná. Po rekonštrukcií slúžila ako múzeum, teraz je sídlom parlamentu.
– Brandenburská brána – významný symbol Berlína, vzhľadom pripomína vstup do Aténskej akropoly.
– Unter den Linden – berlínska ulica v centre, posiata významnými budovami ako Nemecké historické múzeum, vojnový pamätník Neue Wache, historická budova zbrojnice Zeughaus, Berlínska štátna opera, Berlínska štátna knižnica atď.
– Židovské múzeum v Berlíne – zaujímavé svojimi troma expozíciami: os kontinuity, os exilu a os holokaustu.
– Checkpoint Charlie – niekdajší hraničný prechod medzi západnou a východnou časťou Berlína.
– Námestie Alexanderplatz – nachádza sa na ňom niekoľko zaujímavostí ako televízna veža Fernsehturm, evanjelický kostol, nákupné centrum a iné pamätihodnosti.
– Fernsehturm – televízna veža s pozorovateľňou a otáčajúcou sa reštauráciou.
– Potsdamer Platz – Postupimské námestie, nájdete tam Berlínsku filharmóniu, niekoľko hotelov, kaviarne, reštaurácie, kasína, nákupné centrum, divadelné sály a pod.
– ZOO – berlínska ZOO je najlepšou v Nemecku a jednou z najlepších v Európe a jej návšteva je určite neopakovateľný zážitok.
Okrem týchto atrakcií v Berlíne nájdete aj niekoľko divadiel, tri opery (Štátna opera, Nemecká opera, Komická opera), Egyptské múzeum, rôzne galérie a množstvo iných zaujímavostí.
Brandenburská brána v Berlíne
Budova ríšskeho snemu, alebo Reichstag
Alexanderplatz s typickou televíznou vežou s vyhliadkou.
Berlín je aj sídlom rôznych festivalov a podujatí. Napríklad:
– Festival svetiel – pamiatky sú miestom farebných svetelných projekcií, množstvo sprievodných akcií a koncertov.
– Fantasy FilmFest – filmový festival v troch berlínskych kinách.
– Berlínsky hudobný týždeň – festival plný koncertov, výstav, prednášok o rôznych hudobných žánroch.
– Berlínsky týždeň umenia – rôzne výstavy, trhy a prednášky.
– Berlínsky Oktoberfest – pivný festival, ktorý určite netreba približovať, ale zažiť.
– Karneval kultúr – sprievod Berlínom oslavujúci národností v ňom žijúce.
– United Buddy Bears – umelecký projekt, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko stoviek umelcov z celého sveta a je to jedna z obľúbených a vyhľadávaných atrakcií, vysoké sochy medveďov sú vystavované po meste v rôznych motívoch.
– Vianočné trhy a jarmoky – počas sviatkov sa v Berlíne konajú na viacero miestach, najväčší nájdete na námestí Alexanderplatz.
Reichstag sa v dobe konania festivalu svetiel mení na umelecké plátno
Voľný čas v Berlíne môžete stráviť aj príjemných relaxom alebo prechádzkou v parkoch, či pri jazerách. Najznámejšie sú:
– Tiergarten – najväčší park v centre Berlína, nájdete tam okrem prírody aj rôzne pomníky, využívaný je predovšetkým na šport, pikniky a grilovanie.
– Victoria park – pekný park s vodopádom.
– Volkspark Friedrichshein – najstarší rekreačný park v Berlíne.
– Wannsee – jazero s piesočnou plážou, ktoré je najobľúbenejším rekreačným miestom Berlínčanov, vhodné aj na vodné športy.
– Tegeler See – jedno z najkrajších jazier s možnosťou vyhliadkovej plavby.
Park Tiergarten je zelená oáza v centre Berlína
Pre tých, ktorí radi trávia voľný čas medzi ľuďmi, na káve alebo nákupmi je tiež zopár známych miest kde si prídu na svoje. V meste sa nachádza niekoľko desiatok obchodných centier, medzi jedno z najväčších patrí Alexa obchodné centrum na Alexanderplatz, ktoré zahŕňa obchody, všelijakú zábavu a môže sa pochváliť aj krásnou architektúrou, alebo aj Das Schloss vytvára krásne prostredie, v ktorom sa dá zabaviť, nakúpiť aj oddýchnuť. Zážitkomm je navštíviť veľmi známu a rušnú ulicu Friedrichstrasse. Okrem toho v Berlíne sa nachádza aj niekoľko malých trhov najmä s potravinami, napríklad trh Winterfeldplatz.
Berlínska kuchyňa
V Berlíne sa stretáva viacero kultúr, čo sa odráža v kulinárskej stránke mesta. Okrem tradičných pokrmov, nájdete aj kopec exotiky. No medzi všeobecne obľúbené pokrmy patria:
– Currywurst – klobása s vysokým podielom mäsa, opečená alebo grilovaná na korení.
– Pečivo – Berlínčania aj všeobecne Nemci milujú pečivo, domáce chlebíky, praclíky, zákusky a sladké buchty. Na uliciach nájdete nespočetné množstvo domácich pekárni.
– Döner kebab – vďaka množstvu arabských a tureckých prisťahovalcov ich špeciality prenikli aj medzi miestnych.
– Berliner Boulette – tradičné mäsové placky, podobné našim fašírkam.
– Königsberger Klopse – tradičný starodávny recept, mäsové placky z hovädzieho a sardel, s cibuľou, kôrou z citróna a množstvom korenia opečené na masle.
– Pivo – nedá sa zabudnúť na obľúbený nápoj podávaný kdekoľvek, k čomukoľvek a kedykoľvek.
– Vegan / Vegetarian reštaurácie – v dnešnej dobe je to v Berlíne veľmi obľúbený trend, konajú sa rôzne podujatia pre vegánov, kde nájdete skutočné dobroty.
Currywurst
Doprava
Klasicky sa do mesta dá dostať bez problémov vlakom, autobusom aj autom, pretože pri Berlíne sa nachádza diaľničný uzol.
Čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, je veľmi obšírna a zahŕňa autobusovú dopravu, električkovú (najmä vo východnej časti), metro (U-bahn) a mestskú rýchlodráhu (S-bahn), ktorá siaha až za mestské hranice.