14. januára 2018 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Myslíte si, že skleróza multiplex je len o zabúdaní? Vôbec nie! Mnohí si ju mýlia s Alzheimerovou chorobou, mnohí jej pripisujú klasickú predstavu o človeku, ktorý si nič nepamätá. Aká teda skleróza multiplex naozaj je?
Čo je skleróza multiplex?
Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie nervového systému, ktoré napadá mozog, miechu aj zrak. Ide o autoimúnne ochorenie, čo znamená, že imunitný systém napadne vlastný nervový systém tak, že útočí na myelín. Myelín je liboproteín, ktorý tvorí obaly okolo výbežkov nervových buniek a je jednou zo základných zložiek bielej hmoty mozgu a miechy. Zodpovedný je najmä za zrýchlenie prenosu impulzov medzi mozgom, miechou a ostatnými časťami tela. Za normálnych okolností organizmus tento myelínový obal opraví, ale keďže pri Skleróze multiplex prichádza k zápalom opakovane a na rovnakých miestach, v mozgovom tkanive sa začnú vytvárať jazvy a tie prekážajú pri prenose nervových vzruchov.
Ako choroba vzniká?
Príčiny vzniku tohto ochorenia dodnes nie sú známe a nie možné sa z neho ani celkom vyliečiť. Ak sa ale včas diagnostikuje, dá sa úspešne potláčať. Jednou z príčin vzniku býva prekonanie ťažkého vírusového ochorenia či naštartovanie autoimunitných procesov. Zapríčenené môže byť aj stresom, nedostatkom vitamídu D, fajčením, vplyvom životného prostredia, poruchami imunity a svoju úlohu v ňom pravdepodobne zohráva aj genetika. V niektorých geografických šírkach sa totiž vyskytuje častejšie ako v iných, väčší výskyt je napríklad v Európe ako v Južnej Afrike či Severnej Amerike. Skleróza multiplex postihuje často mladých ľudí v produktívnom veku medzi dvadsiatym a štyridsiatym rokom života, pričom ochorenie sa vykytuje častejšie u žien ako u mužov.
Aktívny životný štýl môže byť prevencia voči viacerým ochoreniam.
Ako sa choroba prejavuje?
Pacienti mávajú odlišné prejavy ochorenia s rôznym priebehom, preto je vývoj Sklerózy multiplex ťažko predvídateľný. Ochorenie má často mierny priebeh, väčšina pacientov máva akútne symptómy, ktoré sa pretrvávajú niekoľko dní alebo týždňov. Vzápätí spontánne miznú a môžu sa objaviť až za rok alebo dva.
Príznakmi býva bolesť alebo pichanie v končatinách či chrbtici, tuhnutie svalstva, problémy s chôdzou, rečou, zrakom, pamäťou, koordináciou pohybov, vyskytovať sa môže aj znížená schopnosť učenia či sústredenia sa. Spoločným znakom býva najmä únava a malátnosť. Časté bývajú problémy s vyprázdňovaním močového mechúra, v skorom štádiu sa prejavujú prudkou potrebou močenia so samovoľným únikom moču a neskôr prichádza k jeho neúmyselnému zadržiavaniu. Vyskytujú sa aj problémy so stolicou, poruchy sexuálnych funkcií a vylučovania potu. Následkom Sklerózy multiplex môžu byť aj psychické ochorenia ako depresia či nezáujem, zároveň sa môžu vyskytovať aj neprimerané euforické nálady.
Akú starostlivosť pacient vyžaduje?
Skleróza multiplex sa vyliečiť nedá, avšak zmenou životosprávy a užívaním liekov, ktoré zabraňujú obranyschopnosti organizmu, sa dajú zmierniť jej príznaky a spomaliť proces ochorenia. Ako prevencia pred akútnymi prejavmi choroby sa zvykne užívať aj liek interferon-beta. Ten je možné podávať len formou injekcie, preto je potrebné, aby si ho pacient vedel aplikovať sám, prípadne s asistenciou opatrovateľky.
Lieky môžu priebeh ochorenia spomaliť.
Aké má skleróza multiplex dôsledky a obmedzenia v živote človeka?
Mnohí pacienti so sklerózou multiplex sú mobilní, zaobídu sa aj bez invalidného vozíka a môžu viesť normálny život s minimálnymi obmedzeniami. Skleróza multiplex ale môže viesť aj trvalému postihnutiu a ochrnutiu. Existujú aj ťažké prípady s rýchlym priebehom, ktoré počas niekoľkých rokov končia smrteľne.
Ako zmierniť tieto dôsledky, odstrániť obmedzenia?
Pri liečbe je dôležitý pohyb a zdravý životný štýl. Pacient by sa mal pravideľne naťahovať a posilňovať svalsto, odporúča sa aj cvičenie v bazéne. Treba však dodržiavať pokyny a rady lekára. Pacient by sa mal zdržiavať v chladnejšom prostredí, vyhýbať by sa mal vykúreným miestnostiam a horúcej vode.
Ako tráviť s pacientom voľný čas?
Záleží najmä od toho, v akom štádiu sa choroba nachádza, pretože priebeh ochorenia je pri každom pacientovi individuálny. Niektorí pacienti sú mobilní a môžu bez väčších problémov chodiť do práce a žiť bežným životom. Iní sú na tom horšie. S pacientmi, ktorí majú problémy s motorikou, je dôležité cvičiť podľa pokynov lekára. Vhodné je tiež trénovať pamäť napríklad hraním kariet, scrabble či iných spoločenských hier.
Spoločenské hry tak ako aj pri iných ochoreniach, sú aj pri skleróze multiplex vítanou aktovitou.
Čo robiť?
Dôležitý je pozitívny prístup a motivovanie pacienta, aby sa nevzdával, utužovať jeho sebavedomie a vôľu žiť s nevyliečiteľným ochorením. Riadiť sa treba podľa fázy a závažnosti ochorenia. Podľa toho si vieme určiť, či je potrebné s pacientom precvičovať pamäť, koncentráciu, zrak či motoriku.
Čo nerobiť?
Netreba sa k pacientom správať ako ku chorým ľuďom, ale vnímať ich ako zdravých. Nesprávne je izolovať pacienta od priateľov či známych, však Skeróza multiplex nie je nákazlivé ochorenie.
Špeciálne požiadavky (pomôcky, strava, prístup…)
Pacientom sa odporúča, aby zvýšili príjem vitamínov, minerálov a vlákniny. Potrebný zinok a kyselina linolová, čiže omega 6 mastná kyselina. Dobré je preto konzumovať ryby a rybí olej, taktiež slnečnicový, tekvicový, sézamový olej alebo semiačka, ale aj ovocie a zeleninu, celozrnné produkty, tmavú ryžu, mliečne výrobky či vajíčka. Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu.