30. júna 2020 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Je prirodzené, že procesom starnutia sa oslabujú ľudské zmysly. Viac než polovica seniorov starších ako 60 rokov pociťuje zhoršuje sluchu. Ako v takýchto prípadoch so seniorom komunikovať?
Postupná strata sluchu
Prirodzená strata sluchu spôsobená vekom (starecká nedoslýchavosť) je zapríčinená úbytkom jemných buniek kochleárneho aparátu vnútorného ucha, kde sa prenášajú sluchové signály nervovým systémom do mozgu. S pribúdajúcimi rokmi sa tiež mierne zmenšuje šírka frekvenčného pásma, v ktorom človek počuje. Seniori preto počujú menej jasne a zreteľne. U väčšiny seniorov sa oslabenie sluchu prejavuje zhoršením vnímania vysokofrekvenčných tónov, čo znamená, že prestávajú rozumieť hovorenému slovu. Zhoršenie sluchu môže byť spôsobené aj zápalovými alebo infekčnými ochoreniami a môžu byť tiež sekundárnym prejavom iného ochorenia ako napr. kardiovaskulárne choroby, skleróza, cukrovka a pod.
Zhoršenie sluchu je u seniorov celkom prirodzená vec, netreba ju však brať na ľahkú váhu.
Prejavy zhoršeného sluchu u seniorov
Zhoršenie sluchu prichádza postupne. Seniorovi sa zdá, že ľudia nehovoria dosť zreteľne a je mu potrebné niečo viackrát zopakovať, aby porozumel. Má problém zachytiť to, čo mu bolo povedané v hlučnom prostredí, aj keď ostatní počujú bežnú konverzáciu dobre. Má problém sledovať konverzáciu v skupine. Televíziu alebo rádio má zapnuté príliš nahlas. Nepočuje hlas v telefóne.
Kedy navštíviť lekára?
Lekára – otolaryngológa treba vyhľadať hneď, ako sa problémy so sluchom začnú prejavovať. Môžu byť za nimi rôzne príčiny, z ktorých viaceré sú liečiteľné. V opačnom prípade sa bude oslabenie sluchu len zhoršovať.
Lekár dokáže často seniorovi so zhoršeným sluchom pomôcť vďaka načúvaciemu strojčeku.
Komunikácia so seniorom s oslabeným sluchom
Pre starších ľudí s problémami sluchu je najväčším rizikom izolácia a samota. Môžu stratiť motiváciu komunikovať alebo sa za stratu sluchu hanbia. Dôležité je so seniorom komunikovať s trpezlivosťou. Keď niečomu nerozumie, zopakujte to viackrát. Hovorte pomaly a zreteľne v jeho blízkosti a ak je to potrebné, jednotlivé slová vyhláskujte. To, čo od seniora chcete, sa popri hovorenom slove snažte naznačiť posunkami alebo ukážte na vec, ktorej sa vaša požiadavka týka.
Kompenzácie
Pri oslabenom sluchu je najdôležitejšie sa na novú situáciu adaptovať. Čím neskôr dôjde k oslabeniu sluchu, tým ťažšie sa vie senior prispôsobiť. Našťastie už dnes existujú rozličné pomôcky, ktoré seniorovi život uľahčia. Patria sem najmä slúchadlá a načúvacie prístroje, vibračné a svetelné budíky, ale aj mobily špeciálne prispôsobené pre seniorov, ktoré zohľadňujú aj zhoršenie sluchu. Za zhoršeným sluchom sa môže skrývať aj upchatie zvukovodu ušným mazom, preto treba skontrolovať, či senior dodržiava ušnú hygienu.