fbpx
Hore

Kúpele v Nemecku – naozaj pomáhajú?

V Nemecku sa nachádza vyše 300 kúpeľných rezortov, ktoré poskytujú široký výber tradičných i moderných liečebných postupov. Kúpele sú medzi Nemcami mimoriadne obľúbené, pretože patria k ich národnej tradícii a vyznačujú sa vysokou kvalitou služieb. Ktoré kúpele sú najznámejšie a aké ochorenia liečia? 

Bad Aachen

Kúpeľné mesto Aachen leží v spolkovej krajine Severné Porýnie – Vestfálsko neďaleko hraníc s Belgickom a Holandskom. Liečebné účinky horúcich minerálnych prameňov boli známe v už v časoch Rímskej ríše, kedy si v nich Rimania liečili zranenia a rany z boja. Ako kúpeľné mesto je Aachen známe od 17. storočia a často ho navštevoval aj panovník Karol Veľký, ktorého trápila reuma. V súčasnosti je po ňom pomenovaný aj najznámejší kúpeľný rezort Die Carolus Thermen (Termálne kúpele Karola Veľkého). Hlavnou kúpeľnou diagnózou je reumatická artritída. Liečivé pramene dosahujú teplotu nad povrchom až 74 °C a sú bohaté na síru. Patria k najhorúcejším prameňom v strednej Európe.

 Park a historický kúpeľný dom v meste Elster.

Bad Elster

Bad Elster je nemecké kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza v saskom krajinskom okrese Vogtland. Už od roku 1848 patrilo k Saským kráľovským štátnym kúpeľom. V minulosti sa termálne pramene nazývali Säuerling (Kyselka), dnes sú známe ako Moritzquelle. Majú blahodarný účinok na ochorenia pohybového aparátu. Kúpele navštevujú pacienti, ktorých trápia reumatické a kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza či problémy s pohlavnými orgánmi najmä u žien. Kúpele sú zamerané najmä na rehabilitáciu, čoho dôkazom je aj sedem kúpeľných rehabilitačných kliník a množstvo vzdelávacích inštitúcií pre masérov, plavčíkov, ergoterapeutov a fyzioterapeutov.

 Park s fontánami v kúpeloch Baden-Baden

Baden-Baden

Baden-Baden sa nachádza v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Liečivé účinky horúcich soľných prameňov objavili už Rimania, ktorí tu už v 1. storočí n. l. založili kúpeľné mesto. V 3. storočí však bolo zničené a obnovili ho až európske kráľovské rody. V súčasnosti je mesto Baden-Baden známe po celom svete vďaka lekárskym a terapeutickým službám na vysokej úrovni. Nachádzajú sa tu známe termálne kúpele Caracalla Spa a Friedrichsbad (Fridrichove kúpele). Liečivé pramene pôsobia najmä na pohybové ústrojenstvo, odporúčajú sa pacientom po rehabilitácii a pri chorobách pohybového aparátu. Soľné pramene tiež pomáhajú pri kožných ochoreniach a majú pozitívny účinok na dýchacie ústrojenstvo.

 Zámok Biebrich v kúpeľnom meste Wiesbaden.

Wiesbaden

Wiesbaden je hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Hesensko. Názov mesta pochádza zo slova Wisibada, čo v preklade znamená ,,kúpele na lúkach“. Prvý kúpeľný dom tu bol postavaný v roku 1810, hoci ľudia využívali tunajšie liečivé pramene už od dôb nájazdov Rimanov. Popularita kúpeľov rýchlo narastala a už v roku 1840 ich navštívilo viac ako 20 000 návštevníkov. Kúpele každoročne v máji navštevoval aj cisár Wilhelm II. Tunajšie minerálne pramene sú veľmi bohaté na vápnik, horčík, železo, mangán a oxid uhličitý. Pomáhajú najmä pri reumatizme a dne. Majú blahodarný vplyv na dýchacie a tráviace ústrojenstvo. V kúpeľoch sa praktizuje gymnastika a cvičenie vo vode, ktoré pomáhajú pacientom s bolesťami pohybového aparátu. Termálne pramene urýchľujú regeneráciu kostného a svalového tkaniva po úrazoch a zlomeninách. Voda je vhodná aj na pitie a pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.