fbpx
Hore

Je vek v našich génoch?

Za dlhovekosť sa obvykle považuje dožitie 90 rokov a viac. Je dĺžka nášho života zakódovaná v našich génoch alebo tajomstvo dlhého života spočíva v niečom inom? 

Podiel génov na starnutí

Napriek intenzívnemu výskumu dodnes nepoznáme jasné genetické podmienky dlhovekosti. Predpokladá sa, že gény majú na svedomí 20 % starnutia, zvyšok záleží na ďalších faktoroch. Ide najmä o úroveň lekárskej starostlivosti v danej krajine, životný štýl a životné prostredie, dostupnosť, pestrosť a kvalita prijímanej stravy a pod.

Najvyššieho veku na planéte sa dožíva japonská populácia, najmä ženy. Vedci predpokladajú, že na tom môže mať podiel strava s prevahou obilnín, strukovín, ovocia a zeleniny. Majú umiernený prísun alkoholu a považujú sa za nefajčiarov. Aj v ostatných častiach sveta platí, že ženy sa vo všeobecnosti dožívajú vyššieho veku ako muži. Výskumy tiež dokázali, že dlhovekosťou sa ľudia pýšia najmä v teplých geografických oblastiach s dostatkom slnečného svitu a teda aj prísunu vitamínu D.

Skutočný vs. biologický vek

Biologický vek môže byť niekoľkonásobne vyšší než ten, ktorý má človek zapísaný v rodnom liste. Za jeden kalendárny rok môže človek zostarnúť aj o tri biologické roky. Dvaja 60-roční muži môžu mať rozličný biologický vek, jeden môže mať napr. 52 a druhý 69 rokov. Biologické starnutie zasahuje fyzickú i psychickú stránku človeka. Predčasné starnutie orgánov a zmena vzhľadu sú ovplyvňované viac životným štýlom a prostredím ako genetickými predispozíciami. Spomaliť proces starnutia je možné práve prispôsobením faktorov, ktoré ho ovplyvňujú. Na biologický vek má vplyv aj psychické naladenie a zmysluplný život. Ľudia, ktorí myslia pozitívne a aktívne sa venujú svojim záľubám, sa cítia mladší a aktívnejší.

 Aktívni a pozitívne mysliaci ľudia sa cítia mladší.

Gény ako koľajnice

Žiadny univerzálny recept, ktorý by zaručoval dlhý a zdravý život neexistuje. Dlhovekosť nezaručuje ani zdravý a dlhý život predkov. Dĺžku života má človek z veľkej časti vo vlastných rukách. V prenesenom význame môžeme genetické predispozície na starnutie a dĺžku života prirovnať ku koľajniciam. Nemôžeme ich presunúť, ale ak sa posnažíme, môžeme výhybky nasmerovať tým správnym smerom.
Aj senior môže stále veľa urobiť, aby sa zlepšila kvalita a dĺžka jeho života. Stále má k dispozícii možnosti, ako sa zdravšie stravovať, viac sa hýbať, nájsť si zaujímavú záľubu, pravidelne precvičovať myseľ a budovať dobré vzťahy so svojimi blízkymi.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.