fbpx
Hore

Liečivé rastliny vhodné pre seniorov: Dokážu nahradiť lieky?

Liečivé rastliny mali v minulosti významné miesto pri udržaní zdravia a pri liečbe chorôb. Aj v súčasnosti nachádzajú uplatnenie pri mnohých zdravotných problémoch. Ktoré bylinky sú vhodné pre seniorov? 

Liečivé rastliny a ich účinky

Za liečivé účinky byliniek sú zodpovedné rôzne fytochemikálie – biologicky aktívne látky obsiahnuté v rastlinách. Líšia sa účinkami na ľudský organizmus a kým niektoré sú pre človeka prospešné, iné mu môžu uškodiť. Liečivé rastliny sa dajú použiť na vonkajšie aj vnútorné užitie. Podávajú sa v podobe rôznych čajov alebo ako prísada na dochutenie jedla. Dajú sa však použiť aj vo forme liečivých obkladov, zábalov, kvapiek a olejov. Medzi bylinky odporúčané pre seniorov patria najmä:

•    Ženšen
Ženšen pomáha odbúravať psychický a emocionálny stres. Podporuje vitalitu a imunitný systém, zlepšuje poznávaciu a psychickú výkonnosť. Priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém a činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.

•    Nechtík lekársky
Nechtík lekársky obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a mŕtvice. Na kŕčové žily pomáha nechtík lekársky vo forme masti alebo obkladov, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesto. Čaj z nechtíka lekárskeho má silné protizápalové účinky, dokáže pomôcť pri bolestiach kĺbov a artritíde.

•    Gaštan konský
Látky obsiahnuté v gaštane konskom spevňujú cievne steny, zvyšujú odolnosť vlásočníc a zlepšujú žilný tonus. Súčasne pôsobia protizápalovo a urýchľujú vstrebávanie opuchlín, krvných podliatin a modrín. Masť z gaštana konského je účinná na boľavé kĺby a artritídu. Zlepšuje prietok krvi v cievach, čo pozastavuje zrážanlivosť krvi a pôsobí proti vzniku trombov. Uľahčuje aj vylučovanie moču pri zväčšenej prostate.

•    Kostihoj lekársky
Ako vypovedá samotný názov, kostihoj lekársky má skvelé terapeutické účinky na svaly a kosti. Obsahuje účinnú látku alantín, ktorá podporuje regeneráciu poškodených tkanín, zlepšuje hojenie zlomených kostí a napomáha pri artritíde.

•    Rozmarín lekársky
Na liečbu reumatizmu a ďalších problémov pohybového aparátu sa používa aj rozmarín lekársky. Odstraňuje pocit fyzickej únavy a zlepšuje celkovú kondíciu organizmu.

•    Borovica lesná
Borovica lesná sa aplikuje formou kúpeľov pri nespavosti, neurotizme a reumatizme. Živica sa používa ako prísada do mastí na vredy, protireumatických mazadiel a tiež na inhalácie pri bronchitídach.

•    Brusnica obyčajná
Brusnice pomáhajú pri ochoreniach močových ciest a mechúra a pri inkontinencii. Obsahujú málo anorganických látok, vďaka čomu dobre pôsobia na sliznicu močových ciest a tak zabraňujú vzniku zápalových procesov.

 Bylinky sú na dochucovanie jedál vhodnejšie ako rôzne umelé prísady, pretože obsahujú množstvo pre telo potrebných látok.

Bylinky v kuchyni

V kuchyni, kde sa pripravuje jedlo pre seniorov, by bylinky nemali chýbať. Je všeobecne známe, že vekom sa oslabuje chuť, a preto seniori jedlo často výrazne solia a dochucujú, čo má prirodzene negatívny dopad na zdravie. Preto na zvýraznenie chuti jednotlivých jedál používajte namiesto množstva korenín a umelých prísad práve čerstvé bylinky. Napríklad rozmarín sa dá použiť do šalátov alebo slaných koláčov, najlepšie však dochutí jedlá z mäsa, či rýb. Aj levanduľa sa často používa ako prísada do rôznych kaší, nápojov, dokonca aj koláčov. Bylinky používajte sušené aj čerstvé. Sušené bylinky pridávajte na začiatku alebo v polovičke varenia, pretože rovnako ako pri čaji chvíľu trvá, kým sa ,,vylúhujú“. Čerstvé bylinky naopak pridávajte až ku koncu varenia, pretože prílišnou tepelnou úpravou by sa mohli znehodnotiť niektoré látky citlivé na teplo, napríklad vitamín C.

Liečivé rastliny ako náhrada liekov?

Liečivé rastliny sú skvelým pomocníkom ako dodať telu potrebné látky. Fungujú ako prevencia pred rôznymi ochoreniami a urýchľujú liečbu. V závislosti od liečivých účinkov ich môžeme podávať ako liečebný doplnok, nikdy by však nemali nahradiť medikamentóznu liečbu predpísanú lekárom. Úplné vylúčenie liekov a ich nahradenie rôznymi alternatívnymi spôsobmi liečby môže byť pre seniora životu nebezpečné, najmä pri závažných zdravotných problémoch. Liečivú silu byliniek nikto nepodceňuje, veď aj mnohé lieky sa vyrábajú práve z výťažkov z liečivých rastlín, treba si však uvedomiť, že nie sú zázračným prostriedkom na všetko.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.