fbpx
Hore

Na mozgovú porážku sa nedá pripraviť, prichádza náhle aj počas spánku

Mozgová porážka je vážny stav, ktorý často vedie k smrti alebo trvalej invalidite. Prečo vzniká a aké sú jej príznaky?

Mozgová porážka – čo to je?

Cievna mozgová príhoda, mozgová porážka, mŕtvica alebo mozgový infarkt – všetky tieto názvy označujú náhle postihnutie určitej časti mozgového tkaniva zapríčinené poruchou prekrvenia. K poruche môže dôjsť na základe:

• uzáveru mozgovej tepny, čím sa zníži prietok krvi mozgovým tkanivom (ischemická mozgová príhoda),
• krvácania z mozgovej cievy, čím sa zakrváca mozgové tkanivo (hemoragická mozgová príhoda).

Príznaky mozgovej porážky

Na mozgovú porážku nie je pripravený nikto. Prichádza náhle a môže sa prihodiť kedykoľvek a kdekoľvek – na prechádzke, pri večeri, na návšteve či počas spánku. Dajte si pozor, pretože mozgová porážka sa môže prejaviť aj celkom nenápadne, prechodnými príznakmi, ktoré po krátkom čase spontánne vymiznú.

Ischemická cievna príhoda sa spravidla prejavuje dramaticky a náhlym vznikom príznakov. Často k nej dochádza po namáhavej činnosti. Jej najčastejšie príznaky sú bolesti hlavy, vracanie a porucha vedomia. Hemoragická mozgová príhoda začína nenápadne, často v noci počas spánku a seniora nemusia sprevádzať ani bolesti hlavy.

Mozgová príhoda prichádza náhle

Mozgová porážka u starších ľudí prichádza pomerne často v noci, v spánku, a nemusia ho sprevádzať ani bolesti hlavy.

Časté príznaky mozgovej porážky:

• Problémy s rečou a porozumením
Senior nedokáže vysloviť slová, aj keď presne vie, čo chce povedať. Hovorí nezrozumiteľne. Trvá to niekoľko minút.
• Zmätenosť
• Strnulosť a slabosť tváre, rúk a nôh najmä na jednej strane tela
Seniorovi náhle z ruky vypadne nejaký predmet, pretože ho nie je schopný udržať alebo mu poklesne ústny kútik. O pár minút sa zdá, že je všetko opäť v poriadku.
• Malátnosť
• Problémy s rovnováhou, chôdzou a koordináciou
Môžu vzniknúť závraty, ktoré sú sprevádzané vracaním alebo pocitmi na zvracanie.
• Intenzívna bolesť hlavy
Seniora postihne náhla a intenzívna bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.
• Problémy zo zrakom
Všetko náhle očernie. Senior statí schopnosť vidieť na jedno oko alebo začne vidieť dvojmo. Tento stav trvá 2 – 3 minúty.

Ak zachytíte jeden z týchto príznakov, v najkratšom čase navštívte odborníka. Ak má niektoré z týchto príznakov senior po zobudení, znamená to, že počas spánku prekonal mozgovú porážku.

Komunikácia s lekármi

Mozgová porážka je vážny stav ohrozujúci život seniora a vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc. Čím rýchlejšie sa senior dostane do rúk lekárov, tým viac sa dá zmierniť poškodenie mozgu alebo príhode celkom zabrániť. Diagnóza musí byť stanovená ihneď a s liečbou treba začať čo najskôr od vzniku príznakov. Najneskôr do troch, maximálne do šiestich hodín.

Lekárovi je potrebné poskytnúť nasledovné informácie:

• Čas vzniku prvých príznakov. Ak porážka vznikla počas spánku, informujte lekára, kedy bol senior naposledy bez príznakov.
• Ochorenia, ktorými senior trpí a na ktoré sa liečil za posledné tri mesiace. Rovnako informujte aj o operáciách za posledné tri mesiace.
• Aktuálne užívané lieky a ich dávkovanie.
• Alergie na lieky a potraviny.

Ak chceme zabrániť tomu, aby sa mozgová porážka opakovala je potrebné brať preventívnu liečbu vážne a lieky užívať dlhodobo a pravidelne.

Aké sú vyhliadky seniorov postihnutých mozgovou porážkou?

Mozgová porážka je prvou príčinou invalidity seniorov a treťou najčastejšou príčinou úmrtia vo vyspelých krajinách sveta. Zo všetkých seniorov, ktorí prežijú náhlu cievnu mozgovú príhodu, tretina do roka zomrie, tretina ostane trvalo invalidná a len jedna tretina sa po liečbe a rehabilitácii vráti do normálneho života. Liečba je dlhá a vyžaduje veľa námahy. Seniori sa po porážke často neodkážu sami najesť, umyť, obliecť ani povedať zrozumiteľnú vetu.

Zdieľajte:

3 odpovede na “Na mozgovú porážku sa nedá pripraviť, prichádza náhle aj počas spánku”

  1. Alena píše:

    Dobrý deň,

    Mám veľa z tých príznakov ktoré uvádzate. Často sa mi stáva, že mám štípanie v hlave aj bolesť, akoby v žile v cieve má spánkoch alebo na povrchu hlavy.Mám artrozu a encefalopathiu mozgu.Neviem,či som to správne napísala, nemám kartu pri sebe.Beriem lieky na riedenie krvi Eliquis,na tlak a plno iných,čo mi spôsobujú veľké zdravotné problémy.Po ich užití s ako paralyzovaná.Mavyse som začala užívať Cavinton forte a Betahistin.Mala som úžasnú pamäť, ešte aj mám ale dostavujú dai doslova okná, ktoré trvajú niekoľko sekúnd,ale ich aj pociťujem, že mi v tej hlave akoby „preplo“alebo vyplo. Mám 67 rokov,ale boj sa,lebo žijem dáma a sklerózu takúto mala aj maminka,že mala perfektnú pamäť a potom výpadok.A z ockovej strany babka mala sklerózu už v starobe.Som aj sledovaná na Dia, som bez liekov, na diéte.Chodim na neurológiu,aj som hospitalizovaná občas,ale to z dôvodu, keď už som veľmi zle s rovnováhou.Inac nič sa nedeje.Prosila by som nejaké vyjadrenie,čo sa týka mojich príznakov a prevencie.Dakujem

    • Solid Care píše:

      Dobrý deň pani Alena. Nie sme lekári a preto Vám nemôžeme a ani nevieme dať odbornú medicínsku radu. Najlepšie urobíte, ak sa so svojimi problémami poradíte s Vašim ošetrujúcim lekárom.
      S pozdravom
      Solid Care tím.

  2. Anna KUbisova píše:

    pekny den prajem ja som uz po 3.tej porazke ale unas lekari nechaju pacienta na chodbe 1hodinu co treba rychlo pomost a potom vas posielaju na hoci ake vysetreniee len nie nato co dibre vedie co vam je aspon v MICHALOVCIACH tak to funfuje a mozteb sa stazovat na KOMINARSKE VEDENIE Dakujem len somchcela napisat aku mam ja osobne skusenost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.