fbpx
Hore

Ako komunikovať so seniorom dominantnej povahy

Komunikácia so seniorom, ktorý celý život pracoval vo vedení, môže byť často náročná. Má vo zvyku delegovať úlohy a byť dominantný, aj keď už dávno nepracuje. Ako s ním vhodne komunikovať?

Príčiny dominantného správania

Nie je ľahké starať sa o seniora, ktorý chce mať všetko pod kontrolou. Základom je pochopiť, prečo sa takto správa. Dôvodov môže byť hneď niekoľko:

• Strach
Odchod do dôchodku v kombinácii so starobou a zhoršeným zdravím je pre každého človeka náročným obdobím. Ak má senior pocit, že svoj život už viac nedrží pevne v rukách a je odkázaný na pomoc iných ľudí, často dostane strach. Vnútorná úzkosť zo zdravotných ťažkostí a obmedzení môže vyústiť k panovačnému správaniu, ktorým si ventiluje vlastnú frustráciu.

• Nedôvera
Príčinou dominantného správania môže byť aj nedôvera v schopnosti iných ľudí. Takýto senior si myslí, že všetko zvládne najlepšie sám. Vo veku, keď seniorovi stále niekto hovorí, čo má alebo nemá robiť, sa so situáciou vyrovnáva tak, že sa snaží stať jedinou autoritou vo svojom okolí.

• Pocit nadradenosti a túžba po moci
Ak sa senior celý život správal autoritatívne, či už v práci alebo v rodine, nie je prekvapivé, že si tieto povahové vlastnosti ponecháva aj v starobe. Ak sa jeho príkazom celý život nikto nepostavil, pocit nadradenosti a túžba po ovládaní ostatných sa rokmi len stupňovala.

• Porucha osobnosti
Príčinou panovačnosti, autoritatívnosti až agresie môže byť aj porucha osobnosti, najčastejšie narcistická alebo asociálna.

Život s autoritatívnym seniorom

Ako sa správať, keď máte opatrovať takéhoto seniora?

 

Ako sa správať, keď sa máte starať o dominantného seniora? Zostaňte pokojná a trpezlivá, aj keď budete chcieť kričať. Keď sa začnete rozčuľovať, správanie seniora ešte viac zhoršíte.

• Uvedomte si vlastnú hodnotu
Vaša hodnota a hodnota vašej práce sa neodvíja od názoru druhého človeka. Musíte si uvedomiť, že príčinou panovačného správania seniora nie ste vy, je to jeho duševný problém. Ak si začnete všetky výčitky brať osobne, veľmi rýchlo vám klesne sebavedomie a duševná pohoda.

• Reagujte asertívne
Riešením takejto situácie nie je ostať ticho. Ak sa vám správanie seniora nepáči, pokojným hlasom mu to otvorene povedzte. Neurážajte ho, ani mu nehovorte, že je panovačný. Svoju nespokojnosť môžete vyjadriť takto: ,,Pracujem pre vás už niekoľko mesiacov/rokov a myslím, že svoju prácu robím dobre. Keď ma kritizujete, mám pocit, že si moju prácu nevážite a nedôverujete mi, hoci som na ňu odborne vyškolená.“

• Zachovajte pokoj
Zostaňte pokojná a trpezlivá, aj keď budete chcieť kričať. Keď sa začnete rozčuľovať, správanie seniora ešte viac zhoršíte. Ak vás uvidí rozčúlenú alebo smutnú, bude mať pocit, že vás môže ľahko ovládať. Zhlboka sa nadýchnite, vyhnite sa agresívnej odpovedi, hovorte stále pokojným a vyrovnaným hlasom.

• Monitorujte seniorovo správanie
Všímajte si zmeny seniorovej nálady. Možno zistíte, že nepríjemné správanie sa stupňuje, keď pociťuje úzkosť, strach a smútok. V takejto chvíli by ste mali byť oporou a upokojiť ho, že všetko dobre dopadne.

Vzájomná úprimná komunikácia

Nepokoj, agresivita, pocity úzkosti, negativizmu často vedie k nesprávnemu správaniu voči ostatným, preto vzájomná komunikácia je pri starostlivosti o seniorov veľmi dôležitá

• Hľadajte pozitíva a verte si
Aj keď to znie nemožne, zapojte svoju kreativitu a snažte sa vo všetkom hľadať pozitíva. Nezabúdajte na to, že si musíte veriť. Nevnímajte samú seba ako obeť, ale ako vytrvalú bojovníčku, ktorá všetko zvládne aj napriek prekážkam.

• Pochváľte seniora, ak si to zaslúži
Ak ste zaznamenali pozitívnu zmenu v seniorovom správaní, pochváľte ho. Môže to byť vtedy, keď sa vám s niečím zdôverí, vyjadrí vám rešpekt alebo vám dá na zodpovednosť nejakú úlohu.

Zdieľajte:

10 odpovedí na “Ako komunikovať so seniorom dominantnej povahy”

  1. Macka píše:

    Nadhera, pravda a hlavne tu bolo vsetko spomenute tak ako to je a ako sa ma ta druha strana t.j. opatrovatelka, zdravotna sestra, ci rodinny prislusnik naucit v takej situacii spravat, ovladat sa a situaciu v konecnom dosledku vyriesit.

  2. Maria Nagyova píše:

    Zachovat pokoj,to je velmi dolezite.Dve dominantne osoby spolu nemozu byt.Opatrovatelka musi byt trpezliva,alebo jednoducho ist do inej rodiny.Velmi vystizne bolo povedane,ako treba k takymto seniorom pristupovat.

  3. Marcela Oravcová píše:

    To suhlasi, trpezlivo vysvetlovat, mala som takú pacientku. Fungovalo to. Rodina si ale neželala, k svojej mame opatrovatelku, ale aby sa čo najviac opatrovateliek vystriedalo a mohla ist, do Pflegeheim. Smutné. Babka si ma oblúbila, aj mne sa s nou dobre pracovalo. Az na rodinu. Nechali ma kúrit mokrým drevom, s klincami, zalakovaným, zafarbeným, a iné prekážky……..plesen v izbe, babke zobrali oblúbenú vec atd……

  4. Varga Zsuzsanna píše:

    Vdaka za výstižné,poučné články.

  5. Svetlana Ducová píše:

    Veľmi dobrý a poučný článok , ale nie vždy to funguje… bohužiaľ… práve teraz mám, už rok takéhoto klienta, manželský pár, a …. stojí to veľa síl a sebazaprenia.

  6. Martina píše:

    Dobrý článok,len o to horšie ked je takýto pacient dementný a neakceptuje opatrovatelkine vysvetlenie.Potom príde člen rodiny a bez problémov spraví to,o čo ho požiadala opatrovatelka.Rodina aj lekárka odmieta tabletky na demenciu..Pacient totiž nechce chápať,že ta opatrovatelka je tam koli nemu..a nir iba hosť rodiny..vníma konkretnu situaciu ako komandovanie a odmieta vzájomne spolupracovať.Toto je presne moja situácia.Robím tufo prácu uz 13rokov ale s. takou dominantnou povahou som sa este nesttetla…a teraz kto mi poradí ešte niečo efektívne…?či iba sa prisposobit tvrdohlavemu ,dominantnému pacientovi s demenciou a nechat ho v tom,ze si môže vždy robiť čo práve on chce…?

  7. Ivona píše:

    Vynorne spracovane informacie. Pracujem 8 mesiac u dominantnej pacientky a tymto clankom som sa uisyila ze postupujem dobre.

  8. Peter obcovic píše:

    Neurobis nic mozes sa aj pokrajat nema respekt pred tebou ja som mal jednu taku mne nechcela otocit zadok aby som dal plienku ked prisla fyzioterapeutka bez problemov otocila sme len menejcena rasa nic viacej a oni to velmi dobre citia

  9. Denisa Pšenčíková píše:

    Ja mám takú susedu, ktorej pomáham, je čiastočne imobilna, čiže už niekoľko rokov funguje len po byte. Nosím jej jest, čo navarime doma, na nákupy a občas spoločnosť. Len má nejaké nevyriesene veci s rodinou, problém s energetickou spoločnosťou a keď som je povedala, že s rodinou to nie je v mojej kompetencií, ale s energetickou jej môžem pomôcť, vyletela na mňa, že stojím za h**** ako všetci. Pomáham jej 10 rokov, samozrejme, že som sa urazila. Desať rokov som bola trpezlivá, ale toto bolo už aj na mňa veľa. Samozrejme som nerozpisala všetky jej kruté slová. Neviem už s nou komunikovať

  10. Jana Soltésova píše:

    Pekne napísane, ale prax jr veľmi tvrdá. Sú také typy, s ktorými bolo zaťažko vyjst, keď boli zdraví a v chorobe nie je s nimi ani pešo, ani za vozom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.