fbpx
Hore

Nechuť do jedla

Nechuť do jedla sa u starších ľudí objavuje pomerne často. Prejavuje sa odmietaním potravy a skonzumovaním len veľmi malého množstva. Nechutenstvo môže byť sprievodným znakom mnohých závažných ochorení.

Príčin nechuti do jedla môže byť viacero

Nechuť do jedla môže spôsobiť viacero faktorov. Jedným z nich je vekom oslabené vnímanie chuti a vône. To môže spôsobiť nechuť do jedla, ale tiež začiatok nevhodných stravovacích návykov. Seniori majú potrebu kvôli oslabenej chuti viac soliť, to však môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku a nepriaznivo ovplyvňovať choroby srdca. Seniori sa tiež zasýtia rýchlejšie ako ľudia v produktívnom veku. Ďalšou príčinou môžu byť poškodenie chrupu alebo nevhodná zubná protéza, zhoršená pohyblivosť a tras rúk, poruchy prehĺtania. Ľudia trpiaci demenciou zabúdajú pravidelne jesť. Oslabená chuť do jedla sa spája aj s menej závažnými ochoreniami ako napríklad s chrípkou. Nechutenstvo môžu vyvolať lieky, ale môže byť aj signálom vážnych  ochorení, akými sú nádorové ochorenia, ochorenia tráviaceho traktu, infekčná mononukleóza, zápaly pečene a obličiek, tuberkulóza, vysoký krvný tlak, autoimunitné poruchy a ďalšie. Nechutenstvo môže vyvolať aj diéta, ktorú odporučil lekár. Seniori si ťažko zvykajú na zmeny a zmena jedálnička, odstránenie obľúbených jedál a ich náhrada novými sa môže podpísať na strate chuti do jedla.

Zdravé potraviny, alebo diéta naordinovaná lekárom často menia stravovacie návyky a nový jedálniček nemusí chutiť každému.

Nechuť do jedla môže viesť k vážnym zdravotným problémom

Znížený záujem o potraviny vedie automaticky k zníženému príjmu živín. Podvýživa môže byť pre starších ľudí veľmi nebezpečná, pretože zapríčiňuje ďalšie zdravotné problémy ako oslabenie imunitného systému a zvýšené riziko infekcií, svalová slabosť, ktorá môže viesť k pádom a zlomeninám. Pri podvýžive sa veľmi zle hoja rany a ľahko sa tvoria modriny. Výživa zároveň vedie k ďalšiemu nezáujmu k prijímaniu potravy, čo celú situáciu ešte zhoršuje.

Ako nechutenstvu predchádzať?

Seniori by nemali jesť osamote odlúčení od zvyšku rodiny. Znížený sociálny kontakt zapríčiňuje smútok a depresiu, pacient si na jedle nedokáže pochutnať, aj keď ide o obľúbené jedlo. Stráca záujem o varenie aj o celkové stravovanie. Odporúča sa aj používanie vhodných korenín, ktoré zvýraznia chuť do jedla. Pomôcť môže aj malý aperitív v podobe horkého likéru alebo bieleho vína, túto možnosť však treba konzultovať s lekárom. Ak majú ľudia problémy s používaním príboru, snažíme sa podávať jedlá, ktoré sa dajú jesť rukou. Jedlo je vhodnejšie rozdeliť na viacero menších porcií ako trvať na troch hlavných jedlách denne. Jedlo by malo byť vždy pekne naservírované. Ľudia s demenciou musia mať jednofarebný tanier, ktorý farebne kontrastuje s farbou jedla, pretože môžu mať problém s jeho rozpoznaním. Seniorom, ktorí sú schopní zjesť len veľmi málo potravy, môžeme zvýšiť obsah živín v jedle pridaním nastrúhaného syra, masla alebo primiešaním výživových doplnkov.

S menšími porciami podávanými častenjšie môžete seniorov motivovať, aby zjedli viac.

Ako odstrániť nechuť do jedla?

Aby sme odstránili nechuť do jedla a motivovali pacienta k prijímaniu stravy, mali by sme zabezpečiť stravovanie v pokoji. Jesť treba pomaly, netreba sa nikam ponáhľať. Chuť do jedla potlačí aj veľká porcia na tanieri, radšej podávajte jedlo častejšie a v malých porciách. Snažíme sa pripravovať jedlá, ktoré má starší človek rád. Po ruke by mal mať vždy pripravený malý kúsok alebo malú porciu obľúbeného jedla. Zo stravy vylúčime nízkoenergetické pokrmy a nápoje, ktoré bývajú označené light, 0 % tuku. Ak pacient trpí nechutenstvom k mäsu, nenútime ho jesť, ale ponúkneme mu náhradné zdroje bielkovín ako mlieko, syry, tvaroh, jogurty, vajcia a pod. Častejšie podávame malé kúsky ľahko stráviteľného ovocia, ktoré môžu zvyšovať chuť do jedla. Nápoje sa majú piť až po jedle, inak môžu navodiť pocit plnosti. Chuť k jedlu podporí aj zmena prostredia, pohyb na čerstvom vzduchu alebo ľahké pohybové aktivity.

Pokiaľ nechuť do jedla pretrváva viac dní, je lepšie kontaktovať lekára.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak nechutenstvo trvá už niekoľko dní a je sprevádzané vracaním, hnačkami, silnými bolesťami brucha alebo značným úbytkom na váhe, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

Zdieľajte:

2 odpovede na “Nechuť do jedla”

  1. Roman píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je niečo aby sa docielilo prehltanie. Moja starká má dememciu a často nevie prehltnúť tekuté či už jedla alebo nápoje. Ako to docieliť?

    • Solid Care píše:

      Dobrý deň pán Roman.
      Ďakujeme za Váš kometár. Tento blog slúži na všeobecné informovanie opatrovateliek o situáciách, v ktorých sa môžu ocitnúť. Nie sme lekári a preto Vám nemôžeme a ani nevieme dať odbornú medicínsku radu. Najlepšie urobíte, ak sa so svojimi problémami poradíte s Vašim ošetrujúcim lekárom.
      S pozdravom
      Solid Care tím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.