fbpx
Hore

Všetko čo potrebujete vedieť o Stuttgarte.

Keď sa povie Stuttgart, každému sa vybaví niečo iné. Niekomu, že te to kraj vína, inému umenie, mužom zväčša automobilky Porsche a Mercedes-Benz, ktoré majú práve v Stuttgarte svoje sídla. Každopádne z našich skúseností v Solid Care vieme, že Stuttgart a okolie je veľmi obľúbenou a vyhľadávanou destináciou opatrovateliek cestujúcich za prácou do Nemecka. Poďme si teda toto zaujímavé mesto trochu priblížit.

 Nový zámok – Neues Schloss v Stuttgarte

Stuttgart je mesto ležiace na severozápade Nemecka a zároveň je aj hlavným mestom spolkovej republiky Baden-Württemberg. Mesto založil v 10. storočí vojvoda Luidolf Švábský a pomenoval ho podľa svojej farmy na chov koní Stutengarten, čo znamená kobylia záhrada. Od tejto historickej zaujímavosti sa odvíja pôvod erbu mesta – čierny kôň na žltom podklade. Stuttgart to v priebehu vekov nemal ľahké, v 16. až 17. storočí ho zmietali časté nepokoje a zasiahla ho aj 30-ročná vojna. Počas 2. svetovej vojny bola väčšina mesta zničená počas náletov, no po vojne sa rýchlo budovy zrenovovali. Významné historické obdobie bolo 18. storočie, kedy mesto zmenilo charakter na industriálne, čím sa zmenila celková ekonomika.

 Erb mesta Stuttgart

Momentálne je Stuttgart šieste najväčšie mesto Nemecka s populáciou okolo 600 000 obyvateľov. Nazýva sa aj „kolískou automobilov“, keďže je sídlom dvoch veľkých automobiliek, Mercedes-Benz a Porsche. Neďaleko je známe pohorie Schwarzwald a rieka Neckar. Región Stuttgart zahŕňa blízke mestá Ludwigsburg, Böblingen, Esslingen, Waiblingen a Göppingen.

Príroda a okolie

Stuttgart leží v údolí, je obklopený vinicami, pohoriami a lesmi, v ktorých sa nachádzajú mnohé jazerá, vodopády a minerálne pramene, jednoducho okolie vhodné na prechádzky a pešiu turistiku. Vďaka svojím záhradám a parkom, určených na relax a piknik sa považuje sa za najzelenšie mesto Nemecka. Najznámejšie parky sú: Schlossgarten, Rosensteinpark, Killesbergpark. Severne od Rosensteinparku sa nachádza populárna zoo Wilhelmina s vyše 9000 zvieratami, akváriom s krokodílmi alebo korálmi.

Vinice nad Stuttgartom

V okolí sú obľúbene turistické a oddychové miesta napr. prírodný park Schönbuch (leží medzi mestami Herrenberg, Stuttgart a Tübingen, môžete tam nájsť minerálne pramene, vinohrady, rozličnú faunu a flóru), botanická záhrada Tübingen, jazero Ebnisee, záhrada Kráľovského palácu v Ludwigsburgu (nazývaná aj rozprávková, alebo Barok v rozkvete) a mestská záhrada v Böblingene. Vďaka veľkým zdrojom minerálnych vôd sa v danej oblasti nachádzajú kúpele, bazény, welness centrá a termálne kúpaliská, najobľúbenejšie stuttgartské termálne kúpalisko je Leuze Mineral Bath.

Umenie, architektúra a múzea

Okolie Stuttgartu je plné zámkov a hradov. Ak vás zaujíma história a architektúra je naozaj z čoho vyberať. Za spomenutie určite stoja: zámok Schorndorf, hradba Esslingen (postavená za účelom ochrany mesta, užijete si krásny výhľad zo strážnej veže), palác v Ludwigsburgu,

 Palác v Ludwigsburgu

 Palác v Ludwigsburgu

 Palác v Ludwigsburgu

Starý hrad – Altes Schloss v Stuttgarte (kde sídli aj Wuerttembergské štátne múzeum), Hohenheim palác v Stuttgarte (obklopený botanickými a anglickými záhradami).

 Starý zámok – Altes Schloss

Snáď najznámejšie turistické atrakcie v Stuttgarte sú múzea značiek Mercedes-Benz a Porsche, ktoré zaujmú aj nie veľkých fanúšikov rýchlych strojov. Obdivovať  môžete 125 ročnú automobilovú históriu aj náhľad do budúcnosti a špeciálne modely áut.

 Porsche múzeum

Zastúpenie iných múzeí a galérií v najrôznejších odvetviach v regióne Stuttgart je tiež bohaté, napr.:

Múzeum populárnej kultúry v hrade Waldenbuch,

Nemecké múzeum poľnohospodárstva v Stuttgarte,

Exhibícia čokolády Ritter Sport vo Waldenbuchu (pre všetkých milovníkov tejto dobroty, kde môžete ochutnať aj zakúpiť si špeciálne čokoládové výrobky),

Galérie umenia a technológie v Schorndorf,

Hegel Haus v Stuttgarte (pre tých čo obľubujú filozofiu, najmä jedného z najznámejších filozofov vôbec),

Keltské múzeum v Ebergingene,

vtipne aj zaujímavo znie Prasačie múzeum v Stuttgarte,

Baroková galéria v zámku Ludwigsburg,

Múzem Módy v Ludwigsburgu,

Múzeum modernej literatúry v Marbach am Neckar,

Umelecké múzeum v centre Stuttgartu

Galéria umenia v Stuttgarte.

Na svoje si príde naozaj každý.

Zámok Hohenzollern v okolí Stuttgartu

Kultúra a zábava

Ako v každom väčšom meste, aj v Stuttgarte nájdete kopu nákupných centier, kín a divadiel, v ktorých sa dá tráviť voľný čas. Nemecko je však známe svojimi sezónnymi a každoročnými festivalmi, ktoré sa oplatí vidieť. V regióne Stuttgart sú najznámejšie: Jarný festival v Stuttgarte (apríl – máj, festival plný atrakcií, kolotočov jedla a pitia), Jesenný festival vo Fellbachu (v októbri, spojený s vinobraním), Cibuľový festival v Esslingene (august, 28 ročný festival o servírovaní cibuľových pochúťok a vína), klasický a typický Stuttgartský pivný festival (september – október, tradičný nemecký pivný festival), Stuttgartský letný festival (kultúrne predstavenia, rôzne stánky a dobré jedlo), Stuttgartská vínna dedina (festival o víne, pokrmov z vína a dobrôt vhodných ku vínu, jednoducho pre milovníkov vína), ChocolART v Tübingene (pre všetkých čokoládových nadšencov) a samozrejme v zimnom období sa oplatí navštíviť zimné a vianočné jarmoky.

 Knižnica v Stuttgarte – exteriér

 Interér knižnice v Stuttgarte

Gurmánske zážitky

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť reštauráciu v okolí alebo priamo v Stuttgarte za účelom ochutnania tradičných jedál, určite si nenechajte ujsť tieto miestne špeciality: Gaisburger Marsch (hovädzí vývar so zeleninou, zemiakmi, špeciálnymi švábskymi haluškami), Linsen and Spätzle (šošovicové jedlo so švábskymi haluškami), Maultaschen (mäsovo – zeleninové pirohy), Ofenschlupfer (tradičný dezert zo sladkého pečiva a pudingu).

Keďže okolie Stuttgartu je posiate vinohradmi, mohla by vás zaujať pestrá ponuka miestnych vín. Ochutnať ich môžete na rôznych festivaloch vín a vinobraní, alebo priamo navštíviť vinicu, kde budete mať ochutnávku spojenú aj s exkurziou.

 Úroda révy vo vinici okolo Stuttgartu

Možnosti dopravy

Čo sa týka mestskej dopravy, v Stuttgarte je vybudovaná električková trať, takisto aj metro a autobusová trasa je skutočne rozsiahla. Pre obyvateľov prímestských častí je k dispozícií špeciálna vlaková doprava.

Ak cestujete z iných miest najlepším spôsobom je cesta vlakom, regionálnym, medzinárodným alebo Inter City. Samozrejme v meste sa nachádza aj autobusová stanica, letisko a na neďalekej rieke je prístav.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.