fbpx
Hore

Netradičné veľkonočné zvyky v Nemecku

Veľká noc je už veľmi blízko a po minulom dieli nášho seriálu o Nemecku, kde sme vám predstavili tradičné nemecké veľkonočné zvyky, vám dnes priblížime niekoľko menej tradičných, aby vás, pokiaľ trávite Veľkú noc v Nemecku, nič neprekvapilo.

Zvyky sa v každom regióne líšia a prežiť tak môžete všeličo. Niekde v sobotu večer pália veľkonočné ohne, čiže Osterfeuer. Nemci na ne väčšinou používajú drevo z použitých vianočných stromčekov. Zvyk pálenia ohňov pochádza ešte z čias pred narodením Krista a symbolizuje oslavu príchodu jari. Naši predkovia totiž verili, že vatra ochráni domácnosti pred chorobami a nešťastím.

V severných častiach Nemecka sa robí takzvaná das Osterrad, čiže veľkonočná jazda. Veľké drevené koleso naplnia senom, zapália ho a počas noci ho spustia dolu kopcom. Posúvajú ho dlhou palicou, ktorou sa ho tiež snažia vyrovnať, aby nespadlo a nezišlo z cesty. Ak koleso prejde celú trasu bez toho, aby zhorelo alebo aby sa pokazilo, predznamenáva to dobrú úrodu. Inde je zas populárny zvyk kotúľania veľkonočných vajíčok dolu z kopca.

Vajíčka neschováva len obľúbený a mierne sprofanovaný Veľkonočný zajac. V niektorých častiach Nemecka deti čakajú na veľkonočnú líšku (der Osterfuchs) a hľadajú jej stopy na miestach, ktoré rodičia zafarbia šupkami od cibule. Zajaca zvykne nahradiť aj kohút (Sasko), inde bocian (Durínsko) či veľkonočné kuriatko. Tieto veľkonočné zvieratá sú ale skôr raritou ako pravidlom.

Existuje však mnoho ďalších zvykov, tradícií či hier, na ktoré môžete v Nemecku počas veľkonočných sviatkov natrafiť. Ale ako sa hovorí, lepšie je raz zažiť ako stokrát počuť.

Frohe Ostern! 

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.