fbpx
Hore

Oslavy Silvestra a Nového roka v Nemecku

Nový rok nie je len o bujarých oslavách, nádherných ohňostrojoch a novoročných predsavzatiach. V každej krajine nájdeme špecifické zvyky a tradície. Výnimkou nie je ani Nemecko.

Slávnostná večera

Zbytky zo slávnostnej večere sa nechávajú na tanieri až do polnoci, aby bola komora plná aj v nasledujúcom roku. Hoci sa zvyšky jedla nevyhadzujú, menej šťastia má starý riad. Nemci veria, že vyhodením starého riadu z okna si zabezpečia šťastie v nasledujúcom roku a pripravia symbolické miesto pre nové veci, ktoré ich stretnú v živote. Ak chce byť človek budúci rok bohatý, mal by si do taniera naložiť veľa šošovicovej polievky. Platí pri tom pravidlo – čím viac šošovice v polievke, tým viac peňazí. Na slávnostnej večeri by sa nemali objaviť kuracie krídla, aby stolujúcim neuletelo šťastie. Jesť by sa nemala ani ryba. Silvester je totiž pomenovaný podľa pápeža Silvestra I., ktorý sa 31. 12. v roku 335 n. l. zadusil kvôli rybej kosti, ktorá sa mu zasekla v krku.

Ohňostroje nesmú chýbať

Čo by to bolo za vítanie Nového roka bez ohňostrojov? Novoročné ohňostroje a ďalšie hlučné a ohňové rituály siahajú ďaleko do minulosti. Ľudia verili, že hluk odoženie zlých duchov, ktorí im chcú ublížiť. Keďže v minulosti boli obmedzené možnosti, ako vytvoriť poriadny ,,randál“, populárne bolo plieskanie bičom, vyzváňanie kostolných zvonov i zvonenie na menších domácich zvoncoch. V súčasnosti sa mnoho Nemcov chodí pozerať na ohňostroje do veľkých miest, ktoré sú naozaj famózne. Aj v Nemecku je zvykom odpočítavať posledných 10 sekúnd do polnoci. Pri pohľade na novoročné ohňostroje by ste si mali niečo želať, vraj sa to splní. Po ohňostroji nasledujú blahoželania do Nového roka so slovami „Prosit Neujahr“ alebo „Guten Rutsch“. Slovo ,,Prosit“ pochádza z latinčiny a voľne sa prekladá ako ,,Nech sa ti darí!“. Spojenie ,,Guten Rutsch“ pochádza pravdepodobne zo židovského „Gut Rosch“, čo znamená ,,dobrý začiatok“.

 Šosovicová polievka je „zárukou“ bohatstva a nesmie chýbať na silvestrovskom stole.

Kliatba starých dievok a starých mládencov

Ľudia bez partnera vo veku okolo 30 rokov to majú v Nemecku na Nový rok ťažké. Vraj si nemôžu nájsť partnera kvôli kliatbe, ktorej sa však môžu zbaviť špeciálnym rituálom. Ženy bez muža musia zubnými kefkami prechádzať kľučky, zatiaľ čo nezadaní muži majú vyčistiť všetko, čo sa len dá. Aby bolo zaklínadlo zavŕšené, musia pobozkať niekoho opačného pohlavia.

Veštenie z olova

Nový rok sa v Nemecku spája aj s veštením. Do studenej vody alebo snehu ľudia lejú olovo a zo vzniknutých tvarov hádajú, čo človeka budúci rok čaká. Tento zvyk poznáme aj v našich končinách, spájame ho však s Vianocami. Medzi zvyky patrí aj kúpa žrebu do lotérie. Práve na Nový rok má ľudí stretávať šťastie, ktoré by mnohých potešilo aj vo forme jackpotu.

 Poriadny ohňostroj víta Nový rok aj v Nemecku.

Feuerzangenbowle

Feuerzangenbowle nesmie na silvestrovskej párty chýbať. Ide o legendárny nápoj so špeciálnou prípravou, ktorý je známy vďaka rovnomennému filmu od Hansa Reimanna. Ako Feuerzangenbowle pripraviť? Pomaranče nakrájame na plátky a do každého kúska napicháme klinčeky. Vložíme ich do hrnca s vínom, škoricou a citrónovom šťavou. Necháme ich lúhovať 30 minút pri cca 60 °C. Na hrniec položíme špeciálne ,,ohňové kliešte“ a na ne uložíme kužeľ cukru pokvapkaný rumom. Cukrový kužeľ zapálime. Pomaly sa roztápa a tečie do zmesi v hrnci. Ide o veľmi obľúbenú silvestrovskú delikatesu, ktorá je u Nemcov mimoriadne v obľube.

Práci sa treba vyhnúť

Nový rok je sviatkom pokoja, kedy väčšina ľudí nemusí ísť do práce. Táto tradícia má korene v dávnej minulosti. Kedysi boli ľudia presvedčení, že Slnko je priviazané na koleso, ktoré sa točí okolo Zeme. Bohovia nechali koleso odpočívať vždy na Silvestra. Na Silvestra bolo nevhodné prať bielizeň, pretože Wotan, boh smrti a búrky, vychádzal na silvestrovský večer so svojím ohnivým vojskom vyčíňať a robiť hluk. Ak sa náhodou zamotal do vyvešanej opranej bielizne, bol by sa veľmi rozhneval a zoslal na ľudí nešťastie.

Všetkým opatrovateľom a opatrovateľkám želáme veľa úspechov v Novom roku 2016!

 Váš Solid Care tím.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.