24. februára 2017 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Príznaky porúch štítnej žľazy u seniorov sa často zamieňajú s príznakmi iných chorôb alebo starnutia. Ich neliečenie môže vážne ohroziť seniorov život.
Dôležitosť štítnej žľazy
Štítna žľaza je dvojlalokový orgán umiestnený v krku. Produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus a ovplyvňujú rast a aktivitu mnohých iných systémov v tele. Medzi najznámejšie poruchy štítnej žľazy patria hypertyreóza (príliš aktívna štítna žľaza) a hypotyreóza (nedostatočne aktívna štítna žľaza). Ženy trpia poruchami štítnej žľazy častejšie ako muži. Napríklad hypotyreózou je v staršom veku postihnutých asi 5 – 20 % žien a 3 – 8 % mužov.
Príčiny porúch štítnej žľazy
Poruchy štítnej žľazy sú u seniorov časté, aj keď mnohokrát ostanú nepoznané, pretože príznaky sa pripisujú starobe alebo iným chorobám. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko autoimúnnych ochorení štítnej žľazy. V ich dôsledku začne organizmus tvoriť protilátky proti vlastnej štítnej žľaze, ktoré ju poškodzujú. To môže viesť k zníženej alebo zvýšenej produkcii a vylučovaniu hormónov. Konečným výsledkom pôsobenia autoimúnnych ochorení štítnej žľazy v starobe je znížená funkcia štítnej žľazy, ktorá produkuje málo hormónov. Príčinou porúch štítnej žľazy môže byť aj nedostatok jódu.
Porucha štítnej žľazy sa v neskoršom štádiu môže prejavovať výrazným zväčšením, preto je dôležitá včasná diagnostika.
Príznaky porúch štítnej žľazy
Príznaky hypotyreózy, nedostatočne aktívnej štítnej žľazy, sú zvýšená únava, ospalosť, depresia, bolesti svalov a kĺbov, zimomravosť, opuchy, drsná studená koža, nárast hmotnosti alebo zápchy. Príznaky hypertyreózy môžu byť búšenie srdca, poruchy rytmu srdca, vysoký krvný tlak, zrýchlený pulz, vlhká spotená koža, chudnutie a úbytok svalovej hmoty, hnačky nervozita, nesústredenosť, nespavosť, únava, trasenie rúk a svalová slabosť. Zápal štítnej žľazy sa prejavuje bolestivým zdurením krku, zvýšenou teplotou, únavou alebo bolestivým zväčšením krčných lymfatických uzlín. Rakovina štítnej žľazy sa prejavuje poruchami hlasu, prehĺtania a dýchania, nebolestivým zdurením lymfatických uzlín a strumou (zväčšením štítnej žľazy).
Liečba
Pri podozrení na poruchy štítnej žľazy treba vyhľadať praktického lekára – internistu, ktorý zváži, či zdravotné problémy naozaj súvisia s poruchou štítnej žľazy. Nasleduje vyšetrenie štítnej žľazy u endokrinológa, ktorý urobí odbery krvi, podrobí seniora ultrazvuku a naordinuje vhodnú liečbu. Ak sa poruchy štítnej žľazy neliečia, môžu spôsobiť arytmiu alebo poškodenie srdcového svalu.
Dostatok jódu
Pre tvorbu hormónov štítnej žľazy je mimoriadne dôležitý jód získaný zo stravy. Nachádza sa v morských rybách (losos, tuniak, treska, filé, makrela, sardinky), v jodidovanej soli, v minerálnych vodách so zvýšeným obsahom jódu, v cesnaku, cibuli, bazalke, višniach, malinách, citrónoch alebo paradajkách. Vysoký obsah jódu majú aj čučoriedky, paprika či kaleráb.