fbpx
Hore

Postupy, ktoré pomôžu pri obliekaní seniora

Obliekanie čiastočne mobilného alebo imobilného seniora by malo prebiehať ako spolupráca medzi opatrovateľkou a opatrovanou osobou.

Podporujte samostatnosť v obliekaní

Ak je senior samostatný v obliekaní, nemusíte mu pomáhať. Je dobré, ak ostanete v jeho blízkosti a pomôžete mu, len keď to bude naozaj potrebovať. Schopnosť samostatne sa obliecť buduje sebadôveru a tiež udržuje telo v pohybe. Zabezpečte seniorovi pomôcky, ktoré mu pomôžu v obliekaní. Sú to napríklad obuváky na topánky, ponožky alebo pančuchy, ktoré zabránia tomu, aby sa senior musel hlboko predkláňať a zohýbať, pretože by mohol spadnúť.

Pracovný postup pri obliekaní

Pri obliekaní imobilného alebo čiastočne mobilného seniora dodržujte nasledovný postup:
1. Posúďte seniorovu pohybovú aktivitu a ochotu spolupráce.
2. Vyberte vhodné miesto na prezliekanie, ktoré je pohodlné a diskrétne.
3. Požiadajte seniora o spoluprácu a vopred mu vysvetlite postup.
4. Oblečenie a ďalšie pomôcky si pripravte na dosah.
5. Seniora uložte do vhodnej polohy.
6. Ak je senior čiastočne mobilný, nahraďte len tie úkony, ktoré nevie vykonať sám.
7. Najprv sa oblieka chorá/imobilná časť tela a až potom zdravá. Pri vyzliekaní to platí opačne.

Oblečenie by malo mať jednoduché zapínanie, solid care

Ideálne je, keď si senior môže sám vybrať oblečenie, ktoré chce nosiť.

Obliekanie seniora s Alzheimerom

Ak senior trpí Alzheimerovou chorobou, ale oblečenie si vyberá sám, odporúča sa pretriedenie šatníka. Veľa kusov oblečenia sťažuje výber a zbytočne seniora mätie. Preto je dobré oddeliť zimný šatník od letného a odložiť oblečenie, ktoré senior nosí len sporadicky napr. kostýmy a obleky. Ak si senior veci nevie vybrať sám, nerobte to zaňho, stačí, keď mu pomôžete. Vyberajte zo skrine oblečenie jednotlivo podľa poradia, v akom nasleduje na telo – spodná bielizeň, ponožky, vrchné oblečenie, obuv. Jednotlivé časti oblečenia komentujte, napr. ,,Dnes si môžete obliecť tento pekný zelený sveter.“

Oblečenie pre imobilných seniorov

Obliekanie imobilného seniora je náročné pre neho aj pre opatrovateľku. Preto je vhodné používať tzv. adaptibilnú módu. Ide o oblečenie prispôsobené potrebám, požiadavkám a možnostiam hendikepovaných a starých ľudí. Napríklad nohavice pre vozičkárov majú vysoký sed, predĺženú dĺžku a upravené zapínanie, aby sa v nich senior cítil príjemne bez holého drieku, obnažených členkov a zárezov o oblasti sedu.

Celý deň v pyžame?

Ak je senior čiastočne mobilný a počas dňa sa pohybuje voľne alebo pomocou mobilizačných pomôcok, nenechávajte ho celý deň v pyžame.

Oblečenie z kvalitného materiálu, solid care

Výber oblečenia pre seniorov je veľmi dôležitý. Odev by mal byť ľahký, jednovrstvový a z prírodných materiálov.

Oblečte ho do pohodlného domáceho oblečenia. Zvýšite tým jeho pocit dôstojnosti a pred prípadnou neočakávanou návštevou sa bude cítiť komfortnejšie a pohodlnejšie. Spánok v pyžame a aktivity v dennom oblečení pomáhajú budovať pravidelný režim, podporujú aktivitu a zvyšujú záujem o ďalšie činnosti. Ak príde nečakaná návšteva a senior je v pyžame, prípadne ho musíte niekam rýchlo previesť, použite župan a uzatvorenú obuv alebo aspoň deku na prikrytie. Ochránite tak jeho intimitu pred zrakmi cudzích ľudí a zároveň jeho telo udržíte v teple.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.