fbpx
Hore

Prvá pomoc

Pri opatrovaní seniorov sú znalosti prvej pomoci mimoriadne dôležité. Prvá pomoc je bezprostredná pomoc poskytnutá zranenej alebo chorej osobe. Je predpokladom úspešnosti lekárskeho ošetrenia, aj keď ho nenahrádza. Opatrovateľka by ako poskytovateľ prvej pomoci mala vedieť zhodnotiť situáciu, zistiť príznaky úrazu alebo ochorenia, poskytnúť prvú pomoc a privolať lekársku pomoc.

Infarkt srdca

Infarkt alebo srdcový záchvat je u starších ľudí veľmi častou príhodou a vyžaduje si rýchlu pomoc. Postihnutý väčšinou pociťuje nepríjemný tlak, pálenie, zvieranie alebo bolesť v strede hrudníka. Bolesť sa môže šíriť aj do krku, dolnej čeľuste, ramena a celej hornej  končatiny. Človek sa cíti slabý, má závrat, potí sa, môže mať pocit na zvracanie a pocit nedostatku vzduchu. Príznaky sa môžu vyskytovať jednotlivo a postupne, alebo sa naraz kombinovať.

Postihnutého uložíme do pohodlnej polohy, usadíme ho s podloženými nohami pokrčenými v kolenách. Uvoľníme mu odev okolo krku a pása, otvoríme okno, aby dnu vošiel čerstvý vzduch. Ak máme v dispozícii, postihnutej osobe podáme jednu tabletku Anopyrinu, Acylpyrinu alebo Aspirinu 400 mg. Rýchlo zavoláme záchrannú zdravotnú službu a riadime sa pokynmi pracovníka záchrannej linky.

 Chladná hlava, správne poskytnutá prvá pomoc a rýchle privolanie záchrannej služby zvyšuje šancu na záchranu života.

Zastavenie dýchania

Pri zastavení dýchania ide o priame ohrozenie ľudského života, pri ktorom musíme konať okamžite. Postihnutá osoba dýcha s veľkými problémami, lapá po dychu, alebo už nedýcha a upadla do bezvedomia. Postihnutého uložíme tvrdú a rovnú podložku a začneme s oživovaním. Do stredu hrudníka položíme dlane a tridsaťkrát  ho stlačíme do hĺbky 5 cm. Nasledujú dva vdychy, pri ktorých musíme vidieť nadvihnutie hrudníka. Postup opakujeme až do príchodu záchrannej služby, pričom hrudník stláčame rýchlosťou 100-krát za jednu minútu.

Náhla mozgová príhoda

Náhla mozgová príhoda, mŕtvica či mozgová porážka sú všetko názvy pre nedokrvenie mozgu. Nebezpečná je v tom, že nebolí, ale spôsobuje len náhlu slabosť alebo necitlivosť časti tváre alebo inej časti tela. Ako ďalšie príznaky sa môžu objaviť problémy s rozprávaním, náhle bolesti hlavy, závraty, nestabilita a náhle pády, skalenie zraku alebo strata videnia na jednom oku, strata kontroly nad močením a stolicou.

Pri mŕtvici ako prvé kontrolujeme vedomie a dýchanie. V prípade, ak postihnutý nedýcha, začneme s oživovaním, ktoré sme spomínali vyššie. Ak dýcha, ale nie je pri vedomí, uložíme ho na bok ochrnutou stranou nadol a uvoľníme nepostihnutú končatinu. Ak je postihnutá osoba pri vedomí, uložíme ju do pololežiacej polohy, pričom jej podložíme hlavu. Z úst vyberieme zubnú protézu alebo zvyšky potravy, ktorými by sa mohla udusiť. Ak sú znecitlivené očné svaly, privrieme viečko, aby sme zabránili vysychaniu rohovky. Postihnutému nepodávame tekutiny! Ihneď zavoláme záchrannú službu a priebežne kontrolujeme vedomie a dýchanie postihnutého.

 V ohrození života je dôležité postihnutého oživovať až do príchodu záchrannej služby.

Úpal

Úpal je pre seniorov veľmi nebezpečný. Ich organizmus sa ľahšie prehreje ako u mladších ľudí a srdce a krvný obeh už nie sú také silné. Nedostatok tekutín v tele vedie k zahusteniu krvi a tak k zvýšenému riziku embólie a trombózy. Ohrození sú najmä obézni pacienti s kardiovaskulárnymi problémami. Nadmerná tuková vrstva sa v ich prípade stáva izoláciou, ktorá zabraňuje ochladeniu tela. Úpal vzniká prehriatím organizmu, ktorý prestáva odvádzať prebytočné teplo. Môže vzniknúť dlhým pobytom na priamom slnku alebo pobytom v horúcom bezveternom prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu. Ako príznaky sa objavujú pocit tepla, malátnosť, únava, bolesti hlavy, závraty, vracanie, pocit smädu, dezorientácia, ospalosť alebo nepokoj. Pokožka môže byť suchá, červená a horúca alebo bledá a bez potu. Pacient môže mať zrýchlený pulz a dýchanie. Môžu nastať kŕče, šok až bezvedomie.

Pri prvej pomoci sa snažíme znížiť teplotu postihnutého, nesmie to však byť prudko, ale postupne, aby nedošlo k teplotnému šoku. Okamžite ho presunieme do tieňa. Postihnutého vyzlečieme alebo mu uvoľníme odev. Uložíme ho do polosedu a prikladáme mu studené obklady, ktoré sme namočili vo vode teploty 12 – 18°C. V malých dávkach mu dopĺňame tekutiny. Pri kŕčoch masírujeme bolestivé miesta. Ak pacient upadne do bezvedomia, ale dýcha, uložíme ho do stabilizovanej polohy. Z úst mu vyberieme zubnú protézu. Okamžite zavoláme lekársku pomoc.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.