16. septembra 2018 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Medzi najčastejšie choroby, ktoré trápia seniorov, patria cukrovka, sivý zákal, Alzheimerova choroba, osteoporóza, hypertenzia, inkontinencia moču, choroby srdca a kŕčové žily. Prečo vznikajú a ako im predchádzať
Choroby predtým a teraz
Keď si porovnáme súčasnosť s obdobím pred 50 až 100 rokmi, zistíme, že životný štýl sa rapídne zmenil. Vďaka technologickému pokroku a pokroku medicíny sa ľudia dožívajú vyššieho veku a rovnako si vo vyššom veku zachovávajú lepšie zdravie. Na druhej strane sa vyskytli nové civilizačné ochorenia, na ktoré v minulosti trpelo omnoho menej ľudí. Konzumácia veľmi kalorických a chemicky upravených potravín, negatívne stravovacie návyky, málo pohybu a život v strese – s týmto všetkým súvisí nárast metabolických ochorení, najmä cukrovky. Veľa seniorov trpí vysokým krvným tlakom a ochoreniami srdca, pribúda infarktov a náhlych srdcových príhod.
V minulosti ľudia pracovali viac fyzicky pri prácach na poli.
V minulosti bol každodenný pohyb na čerstvom vzduchu nevyhnutný na udržovanie poľnohospodárstva. Technológie však pokročili a tak v súčasnosti vedú nedostatok pohybu, vysedávanie pred televízorom alebo počítačom a sedavé zamestnania k poškodeniam chrbtice a pohybového aparátu. Život ľudí v minulosti býval fyzicky ťažší, ale na druhej strane pokojnejší. V dnešných dňoch čoraz viac ľudí trpí depresiami, chronickou únavou, úzkostnými stavmi a ďalšími psychickými ochoreniami. V starších vekových skupinách rýchlo narastá výskyt Alzheimerovej choroby
Dnešný „prototyp“ zamestnania. Na stoličke v kancelárii za počítačom.
Čo stálo za vznikom moderných civilizačných chorôb?
Ak by sme mali pátrať po tom, čo skutočne spôsobilo vznik týchto chorôb. Dostali by sme sa až na počiatok priemyselnej revolúcie, kedy veľká časť obyvateľstva prestala pracovať v poľnohospodárstve a presunula sa do fabrík. Ako pribúdali čoraz lepšie stroje a zariadenia vo fabrikách i domácnostiach, znížila sa potreba ľudskej práce a tiež pohybu a tento trend neustále pokračuje až do dnešných dní. Ďalším dôležitým faktorom bola masová priemyselná výroba potravín, čím sa znížila ich cena, ale tiež kvalita. Na ľudskom zdraví sa negatívne podpísal aj rozmach rýchleho občerstvenia. Industrializácia zároveň výrazne poškodila životné prostredie a trend posledných sto rokov, ktorý postavil úspech nad všetko ostatné, mnohých ľudí prinútil obetovať zdravie v prospech kariéry.
Človek robí rozhodnutia, ktoré vedú k väčšine chorôb v starobe, už v mladosti. Naprílkad výberom stravy.
Životný štýl vs. ochorenia
Viac zdravotných problémov trápi ľudí vo veľkomestách, keďže život na dedine je relatívne pokojnejší a prenosné choroby sa nešíria tak rýchlo ako v meste. Ľudia žijúci na dedine majú aj spravidla viac pohybu. Ľudia v meste sú vystavení aj väčšiemu stresu a napätiu z hluku, množstva ľudí, dopravných zápch a pod. Na druhej strane, v mestách je zabezpečená lepšia zdravotná starostlivosť. Na zdravotný stav v starobe sa podpíše aj profesia, ktorú seniori vykonávali počas produktívneho života. Ľudia so sedavým zamestnaním majú problémy s chrbticou a pohybom, ale vyhraté nemajú ani tí, ktorí museli dlho stáť na nohách a pohybovať sa. Svoje následky má aj ťažká manuálna práca. Tí, ktorí majú psychickú prácu napr. učitelia, sú zas v starobe menej náchylnejší na ochorenia mozgu, keďže ho aktívne namáhali celý život. Výkonné posty plné stresu, napätia a každodenných dôležitých rozhodnutí sa môžu podpísať na psychike. Zdravie v jeseni života vo veľkej miere ovplyvní aj stravovanie a športy, ktorým sa v produktívnom veku seniori venovali.
Aj typ zamestnania má veľký vplyv na neskoršiu zdravotnú kondíciu človeka.
Predchádzanie chorobám vďaka jedlu a telesnej aktivite
Zdravým životným štýlom sa dá mnohým ochoreniam predísť a aj keď sa prejavia, správnou stravou a pohybom sa dá choroba zmierniť.
Inkontinencia
Pri inkontinencii sa dá únik moču zmierniť špeciálnymi cvikmi na posilnenie panvového dna.
Hypertenzia
Pri hypertenzii (vysoký krvný tlak) by mal mať deň pravidelnú štruktúru, ktorá by mala pozostávať z raňajok, dopoludňajšej aktivity (práca v záhrade, domáce práce, cvičenie), potom nasleduje desiata zo zeleniny, zdravý obed s polievkou, olovrant z ovocia, popoludňajšia aktivita a studená, nízkotučná večera o 18. hod. večer, ktorou sa prísun jedla v ten deň skončí. Treba menej soliť, dávať si pozor na jednoduché cukry a zabezpečiť dostatok spánku.
Pohyb na čerstvom vzduchu pomáha každému a nikdy nie je neskoro začať.
Osteoporóza
Strava by mala obsahovať kvalitné potraviny s vyšším podielom vstrebateľného vápnika. Sú to najmä syry, kyslomliečne výrobky, vajíčka, tučné ryby – najlepšie tuniak, zelená listová zelenina, brokolica, fazuľové lusky. Vhodné sú aj výživové doplnky s obsahom vápnika, horčíka, fosforu s pridaným vitamínom D, doplnky s obsahom esenciálnych omega 3 mastných kyselín. Na zabezpečenie pohybu sa odporúčajú prechádzky a cvičenie s hmotnosťou vlastného tela.
Cukrovka
Priveľa sacharidov v strave sa odrazí na vzostupe glykémie a hmotnosti. Pozor si treba dávať aj na nadmerný príjem alkoholu. Podporuje dehydratáciu a sklon k hypoglykémii. Organizmus diabetika je náchylnejší na stratu tekutín, preto je dôležité dbať na správny pitný režim. Vhodný je nesladený čaj, voda, veľa ovocia a zeleniny. S pohybom to netreba preháňať, ale ani sa mu úplne vyhýbať.