fbpx
Hore

Vianoce v Nemecku – adventné obdobie

Tešia sa na ne deti, dospelí aj starkí, kresťania či ateisti. Každý ich oslavuje inak, pre všetkých znamenajú niečo iné. Pre mobilných operátorov a obchodníkov sa začínajú už v októbri a tento rok ich oslavovali dokonca aj v lete. Reč je o najkrajšom sviatku roka, o Vianociach. Od krajiny ku krajine sa zvyky líšia, ale to najdôležitejšie zostáva všade rovnaké, stráviť čas s tými, ktorých máme najradšej.

Vianoce sa nezadržateľne blížia.

Ak sa však rozhodnete na sviatky vycestovať, ponúkame vám návod, ako prežiť a užiť si Vianoce v Nemecku. Slovenské a nemecké zvyky sú veľmi podobné, existuje však pár odlišností, o ktorých je dobré vedieť.

Predvianočný čas sa začína adventom, štyri týždne pred Vianocami. Veľmi populárnou dekoráciou v Nemecku je adventný veniec. Traduje sa, že ho vymyslel nemecký evanjelický farár Johann Wicher, v roku 1833. Vo svojej misionárskej stanici, rozprával deťom v adventnom čase príbehy o Vianociach. Pretože bola tma, na strop zavesil veľký drevený kruh, na ktorý dal sviečky. Každý večer jednu zapálil a postupne ich tam bolo 24. Deťom sa nápad veľmi páčil a kruh ozdobili vetvičkami na znak života a nádeje. A veniec bol na svete. V dnešnej podobe ho poznáme, z praktických dôvodov, len so štyrmi sviečkami. Každú adventnú nedeľu sa zapáli jedna sviečka a deti zvyknú spievať:

„Advent, Advent, ein Lichtlein brennt, erst eins, dann zwei, dann drei, dann vier, dann steht das Christkind vor der Tür.“

(Advent, Advent, svetielko horí, najprv prvé, potom druhé, potom tretie, potom štvrté, potom stojí Ježiško pred dverami)

Počas adventu dostávajú nemecké deti adventné kalendáre, ktoré odpočítavajú dni až do Štedrého večera. V niektorých domácnostiach vyrábajú kalendár ručne a vkladajú do neho drobné sladkosti. Deti píšu v tieto dni Wunschzettel, lístok svojich vianočných prianí.

V adventnom čase sa v nemeckých mestách začínajú aj vianočné trhy, mimochodom ďalší nemecký vynález. Medzi najstaršie vianočné trhy patria drážďanské, ktoré sa konali už v roku 1434 a slúžili k tomu, aby sa ľudia na zimu zásobili potravinami či teplým oblečením. Jedny z najkrajších vianočných trhov sa konajú v meste Norimberg a sú pre Nemcov pojmom. Na Nürnberger Weihnachtsmarkt, alebo Christkindlesmarkt (Ježiškove trhy) môžete ochutnať slávny Nürnberger Lebkuchen, norimberský perník, Glühwein, teplé červené varené víno alebo voňavé pečené gaštany.  Vianočné trhy sa začínajú koncom novembra takmer vo všetkých väčších mestách, v tých menších trvajú len jeden víkend v decembri. Na námestí stoja rozmanité drevené búdky s vianočným tovarom a rozvoniavajúcim jedlom. Nakúpiť tu môžete aj ligotavé vianočné ozdoby, suveníry či hračky, napríklad typického Luskáčika a bubeníkov.

Vianočné trhy v mestečku Hildesheim v Nemecku.

Ďalšou dôležitou zastávkou na ceste k Vianociam je hlavne pre deti sviatok svätého Mikuláša. Pred dvere svojej detskej izby, na okno alebo vedľa krbu položia večer, 5.12., prázdnu vyčistenú topánku a dúfajú, že na nich Mikuláš nezabudne a obdarí ich sladkosťami, orechmi a ovocím. V Nemecku vás môže vydesiť Mikulášov pomocník, ktorý sa volá Knecht Ruprecht. Je to obdoba nášho čerta. Chodí oblečený v dlhom hnedom kabáte, je fúzatý, bradatý a chlpatý a dokonca môže mať aj rohy. Niektoré nemecké deti navštevuje aj Frau Berta, stará čarodejnica s obrovskými nohami a železným nosom. Deti sa jej vraj neboja, ale v tmavej uličke by ste ju stretnúť nechceli.

Pred Štedrým večerom nechávajú deti na parapete svojho okna zoznam želaných darčekov, ktorý spísali počas adventu.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.