fbpx
Hore

10 otázok o Alzheimerovej chorobe

Profesionálne opatrovanie seniorov je spojené nielen s ochotou a ústretovosťou opatrovateliek, ale hlavne s kvalitnými informáciami, bez ktorých správna starostlivosť nie je možná. Na základe toho ponúka profesionálne služby aj agentúra pre opatrovateľky a opatrovanie seniorov Solid Care. V rámci poradenstva pre opatrovateľky sme sa v Solid Care rozhodli zhromaždiť informácie o chorobách, ktoré postihujú seniorov, o príčinách ich vzniku a o tom, ako ich opatrovať. Články sú určené aj pre rodinných príslušníkov, ktorí sa starajú o staršieho človeka a aj pre pacienta samotného.

Čo je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k postupnej demencii. Skorým zachytením prvých príznakov a správnou starostlivosťou  je však možné dlhodobo zachovať vysokú kvalitu života.

Ako choroba vzniká?

V súčasnosti vedci ešte neodhalili príčinu vzniku Alzheimerovej choroby, ale vedia, ako prebieha. Dochádza  k postupnému rozpadu nervových vlákien a buniek v mozgu a tiež k nerovnováhe látok prenášajúcich impulzy. Tým sa zároveň zhoršuje presun informácií medzi zachovanými bunkami. Príznaky Alzheimerovej choroby sa najčastejšie začínajú objavovať vo veku 65 až 70 rokov.

 Ako sa choroba prejavuje?

Alzheimerova choroba sa rozvíja nenápadne a pomaly v priebehu niekoľkých rokov. Ako prvý príznak sa najčastejšie prejavuje porucha krátkodobej pamäti, neskôr ochorenie postihuje reč a úsudok. Človek začína opakovať tie isté otázky, je zmätený, má problémy s vyjadrovaním, stráca veci v domácnosti, zhorší sa mu abstraktné myslenie a schopnosť racionálne uvažovať. S rozvojom choroby začínajú problémy s rozhodovaním, učením, vnímaním času a priestoru a problémy s rozpoznávaním príbuzných a priateľov. Špecifickými javmi sú náladovosť, apatia, nepokoj, strata záujmu o okolie, izolácia od ostatných ľudí, podráždenosť až agresivita. Ku funkčným zmenám patria ťažkosti s obliekaním a osobnou hygienou, problémy s udržaním moču, poruchy rovnováhy a neisté pohyby. Problémy sa časom zhoršujú, až pacient nie je schopný vykonávať bežné každodenné činnosti a stáva sa závislým od pomoci druhých.

Akú starostlivosť pacient vyžaduje?

Alzheimerova choroba v súčasnosti nie je liečiteľná, vhodnou starostlivosťou je však možné zlepšiť príznaky ochorenia. Diagnostikuje sa pomocou rozhovorov s pacientom a jeho opatrovateľmi prostredníctvom vyhodnocovacích dotazníkov a škál. Na základe výsledkov sa určí vhodná starostlivosť.

Aké má  Alzheimerova choroba dôsledky a obmedzenia v živote človeka?

Alzheimerova choroba má veľký vplyv na samotného pacienta a jeho opatrovateľov, pretože postihnutý človek nedokáže sám vykonávať bežné každodenné činnosti, je odkázaný na pomoc druhých a potrebuje spoločnosť, ktorá bude dbať o jeho zdravie a bezpečnosť.

 

Ako zmierniť tieto dôsledky a odstrániť obmedzenia?

Najúčinnejším prostriedkom v boji proti Alzheimerovej chorobe je stimulácia mysle. Ak sa myseľ udržuje v dobrej kondícii, je možné účinne spomaliť rozvoj ochorenia.

Ako tráviť s pacientom voľný čas?

Počas voľného času sa snažíme stimulovať myseľ hádankami, hrami, riešením problémov a tvorivou činnosťou. Užitočné a tiež obľúbené činnosti sú sledovanie aktívnych vedomostných súťaží, riešenie krížoviek a sudoku, hranie Scrabble, pexesa, rozhovory s rovesníkmi.

Čo robiť?

Dôležitý je pozitívny postoj a povzbudzovanie pacienta, precvičovanie pamäte, spomínanie na prežité zážitky a starých priateľov, vizualizácia spomienok. Rozvíjame intelektuálnu zvedavosť, rozprávame o veciach, ktoré ho zaujímajú. Intelektuálna a fyzická aktivita zvyšujú prietok krvi a okysličujú ju, čím sa zlepšuje činnosť mozgu. V pamäti sa tiež ľahšie uchovávajú informácie spojené so silnou emóciou, zameriavame sa na pozitíva. Dôležitým je aj kvalitný spánok.

Čo nerobiť? 

Myseľ a pamäť nezaťažujeme priemernými, deprimujúcimi a zbytočnými myšlienkami a informáciami. Pacient by sa mal vyhýbať stresu, pocitom strachu a úzkosti, ktoré zhoršujú koncentráciu. Pacienta neizolujeme od druhých ľudí.

Aké sú špeciálne požiadavky?

Pri pacientoch s Alzheimerovou chorobou je vhodné dbať na bezpečnostné opatrenia. Zabezpečíme okná a dvere, aby pacient nemohol nepozorovane odísť. V blízkosti postele by sa nemali nachádzať ostré a tvrdé predmety. Veci každodennej potreby odkladáme na rovnaké miesto. Obmedzíme zdroje hluku, vhodná je muzikoterapia. Pacienta vedieme k tomu, aby sledoval dni v kalendári a nestrácal pojem o čase. Pripravíme rozvrh, ktorý obsahuje harmonogram denných aktivít a umiestnime ho na viditeľné miesto.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.