fbpx
Hore

Mníchov – bavorská metropola

Opatrovateľky veľmi radi chodia do Mníchova. Vôbec sa im nečudujeme, okrem toho že Mníchov je k Slovensku pomerne blízko, je to krásne mesto, ktoré určite stojí za to navštíviť.

Mníchov je tretie najväčšie mesto v Nemecku, najjužnejšou metropolou a okrem toho je aj hlavným mestom spolkovej republiky Bavorsko. Leží v podhorí Álp, čo ovplyvňuje aj počasie, ktoré je premenlivé a veterné a preteká ním rieka Isar. Patrí medzi najhustejšie osídlené mestá a spolu s Berlínom je turisticky najobľúbenejšie.

Dejiny

Prvá zmienka o Mníchove pochádza z 12. storočia, no rozmach zaznamenal až v 16. storočí, kedy sa stal hlavným mestom Bavorska a centrom kultúry a renesancie. Po prvej svetovej vojne sa stal centrom nacionálneho hnutia. Hitler si v Mníchove založil svoje sídlo, kde aj býval, tzv. Hnedý dom, po jeho páde bol zbúraný. Počas druhej svetovej vojny došlo k značnému poškodeniu mesta.

 Erb Mníchova

Atrakcie

Mníchov je mesto plné turistických atrakcií a nie je to záležitosť iba na jeden deň, no určite najobľúbenejšie miesta si nenechajte ujsť.

Umenie

Najznámejšie sú tri mníchovské pinakotéky. Prvá, Stará pinakotéka, je domovom viacerých významných umeleckých diel, napríklad Rembrandta a Dürera a obsahuje najväčšiu zbierku Rubensových obrazov. Druhá je Nová pinakotéka a zahŕňa 18. až 20. storočie, posledná, Moderná pinakotéka vystavuje súčasné umenie. Zaujímavá je aj Glypotéka (staroveké umenie).

Okrem týchto zvučných mien v meste nájdete aj kopec malých nekomerčných galérií s výstavami miestnych umelcov a rôzne divadielka a kabarety.

Múzeá

Najznámejšie a najnavštevovanejšie je Deutsches Museum, ktoré má jednu z najobsiahlejších prírodovedecko-technologických zbierok na svete. Zaujímavosťou je napríklad vystavený mesačný kameň.

Oplatí sa vidieť aj BMW múzeum, kde nájdete súčasné, historické modely automobilov a motoriek aj špeciálne edície, ktoré inde neuvidíte, okrem toho môžete aj nahliadnuť do procesu výroby a postaviť sa za výrobný pás.

 BMW múzeum v Mníchove (zdroj: http://goo.gl/EvMhgW)

V meste piva je samozrejme aj Múzeum piva a Oktoberfestu. Dozviete sa históriu piva, rôzne spôsoby výroby a druhy piva, dokonca môžete absolvovať aj ochutnávku piva kde vás naučia ako degustovať a čo všetko nájdete v jednom dúšku tohto zlatistého moku.

Iné zaujímavé múzea sú Bavorské národné múzeum, Židovské múzeum, Nemecké múzeum letectva alebo Paleontologické a geologické múzeum, stačí si len vybrať čo vás zaujíma a z akej oblasti by ste sa chceli niečo dozvedieť.

Parky

Jedným s najväčších parkov na svete je Anglická záhrada v Mníchove. Veľmi obľúbený je aj Olympijský park, s mnohými športoviskami, športovými komplexmi, bazénom, štadiónom a vodnými plochami aj Olympijskou vežou. Okrem týchto je v Mníchove aj kopec menších parkov, vhodných na trávenie voľného času, s kaviarňami, záhradami, jazierkami a vhodných na šport ako Westpark alebo Ostpark.

 Anglická záhrada je obľúbeným miestom oddychu nielen Mníchovčanov.

V Mníchove sa nachádza aj veľká ZOO Hellabrunn, Park horských zvierat aj Morský svet.

Centrum mesta

Marienplatze je turistami vyhľadávané námestie v úplnom centre Mníchova, zahŕňa viacero historických a architektonicky zaujímavých budov ako Stará radnica a Nová radnica, ktorá je sídlom starostu, najstarší kostol Mníchova sv. Petra alebo známa dominanta Mníchova aj Bavorska a katedrála arcibiskupa Frauenkirche.

 Centrum mesta je plné romantických zákutí.

Oktoberfest

Najznámejší, najväčší a pôvodný pivný festival na svete s vyše 200 ročnou tradíciou, ktorý snáď ani netreba predstavovať. Nachádza sa tam celkovo 15 veľkých stanov, z toho 12 majú mníchovské pivovary, okrem veľkých aj historické a menšie. Pivo sa čapuje do litrového pohára. Cena piva sa pohybuje od 9 eur vyššie.

 Októberfest je veľká turistická atrakcia

Bavorská kuchyňa

Bavorská kuchyňa, je veľmi pestrá a najmä mäsitá ako takmer všetky nemecké jedlá. Tradičná pochúťka k pivu je weisswurst s praclíkom. Hlavné obľúbené jedlo je pečené bravčové koleno alebo grilované rebierka, okrem toho aj známa polievka Eintopf. Z dezertov treba ochutnať Norimberský perník a Schwarzwälder Kirschtorte (čokoládová torta plnená čerešňami a šľahačkou).

 Tradičná bavorská kombinácia k pivu.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.