fbpx
Hore

Pitný režim a stravovanie seniorov v lete

S pribúdajúcim vekom je dodržiavanie pitného režimu ťažšie, ale o to dôležitejšie. Čím je človek starší, tým menej cíti smäd. Aj preto je riziko dehydratácie u seniorov vyššie a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, alebo priamo ohroziť ľudský život. V článku sme spísali najdôležitejšie informácie pre každého, kto sa venuje opatrovaniu seniorov, alebo vykonáva prácu opatrovateľky.

Nedostatok tekutín môže mať vážne následky

Seniori sa potia menej ako ľudia v produktívnom veku a ich organizmus sa ľahšie prehreje. Srdce a krvný obeh už nie sú také silné, nedostatok vody zahusťuje krv a zvyšuje riziko vzniku embólie alebo trombózy. Na prvý pohľad je nedostatočné pitie možno zanedbateľné, v skutočnosti ide o vážne ohrozenie života. Únava, ospalosť, podráždenosť, zmätenosť, bolesti hlavy, poruchy vedomia až celkový kolaps organizmu – to všetko sú následky nedostatku tekutín.

Najlepším prostriedkom na doplnenie tekutín je pre organizmus čistá voda.

Riziká úpalu a zmätenosť

Úpal je prehriatie organizmu, ktorý už nedokáže odvádzať prebytočné teplo. Úpal nevzniká len vtedy, keď je človek dlho vystavený priamemu slnku. Okrem slnečného úpalu poznáme aj tepelný úpal, ku ktorému dochádza pri vysokej teplote vzduchu a v horúcom, bezveternom počasí. U seniorov je úpal obzvlášť nebezpečný, hlavne ak trpia srdcovo-cievnymi poruchami, kožnými a neurologickými chorobami a poruchami štítnej žľazy. Riziko zvyšuje aj užívanie niektorých liekov a fakt, že termoregulačný systém sa vekom spomaľuje. Ako sprievodný znak úpalu sa často prejavuje zmätenosť, ktorá môže viesť až k strate vedomia. Preto dbajte, aby sa starší ľudia nezdržiavali na priamom slnku v horúcom prostredí a pili dostatok tekutín.

Čo treba piť, kedy a v akom množstve?

Najlepšou tekutinou na dodržiavanie pitného režimu je voda. Ak telesnú hmotnosť v kg vynásobíme číslom 0,03, dostaneme množstvo vody v litroch, ktoré udáva minimum pre denný prísun vody. Treba piť často a v menších dávkach, viac doobeda, menej poobede. Ak už človek cíti smäd, je už neskoro, lebo telo hlási nedostatok tekutín. S pitím vody treba začať hneď od rána, najlepšie nalačno. Vhodné na pitie sú nesladené čaje, pramenité a dojčenské vody. Minerálne vody môžu vo veľkom množstve uškodiť.

Na pitie sú vhodné aj bylinné čaje, cukru sa však vyhnite!

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú skvelým spôsobom, ako do tela dostať viac tekutín. Mnoho starších ľudí odmieta veľa piť, ale šťavnatému ovociu a zelenine určite neodolajú. K ovociu a zelenine, ktoré obsahujú najviac vody patria uhorky, cukety, melóny, tiež paradajky, paprika, ananás a ďalšie citrusové plody, vhodné je aj všetko letné ovocie od marhúľ a broskýň cez slivky až k jablkám a hruškám. Ako bonus do tela okrem tekutín dostanú aj množstvo vitamínov a ďalších dôležitých látok.

Ovocie a zelenina obsahujú nielen veľké množstvo vitamínov, ale aj najmä v lete tak potrebnej vody.

Môžu cukrovkári jesť ovocie a piť džúsy?

Často sa stretávame s názorom, že ovocie obsahuje veľa cukru, a preto by ho diabetici nemali jesť. Je to omyl, ovocie patrí medzi zdravé potraviny a obsahuje mnoho dôležitých živín, minerálov a vitamínov. Všeobecne vhodné pre diabetikov sú grapefruit, jahody, melón, slivky, banány či jablká. Aké ovocie jesť a ako často je individuálne, treba sa riadiť podľa rád lekára alebo diétnej sestry. V prípade džúsov dávame prednosť čerstvým domácom šťavám pred džúsmi z obchodu. Obsahujú priveľa cukru.

Ovocie a ovocné šťavy si môžu dopriať aj diabetici.

Ako sa stravovať v lete?

V lete treba dbať na dostatočný pitný režim a ,,ľahšiu“ stravu. Uprednostňujeme potraviny s nižšou energetickou hodnotou a vyššou stráviteľnosťou, ktoré nezaťažia žalúdok. Odporúča sa jesť viackrát denne v malých dávkach a nevynechávať hlavné jedlá dňa – raňajky, obed a večeru.

Menšie porcie ľahšieho jedla viackrát denne. To je kľúč k zdravému stravovaniu sa v lete.

Uskladnenie potravín

V horúcich dňoch viac dbáme na uskladnenie potravín, pretože pri vyššej teplote dochádza k rýchlejšiemu množeniu mikroorganizmov a kazeniu jedla. Dávame pozor hlavne na mliečne a mäsové výrobky, vajcia, zmrzlinu a iné sladké lahôdky, v ktorých sa môže vyskytnúť salmonela. V prípade podozrenia na pokazené jedlo, ho radšej vyhodíme, akoby sme mali riskovať nákazu. Ovocie a zeleninu pred konzumáciou poriadne umyjeme.

V lete dbáme na správnu prípravu a uskladnenie potravín.

Stolovanie v záhrade

Príjemnou možnosťou môže byť stolovanie v záhrade, vyhýbame sa však najväčším teplotám a radšej si vonku pochutíme na raňajkách, olovrante alebo večery. Prestierame vždy v tieni, dbáme, aby staršie osoby a tiež jedlo neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Nedovolíme, aby po jedle, tanieroch a pohároch lozil hmyz.

 V lete si môžeme dopriať aj stolovanie v záhrade a zdravú večernú grilovačku.

Všetci vieme, že vitamíny je lepšie prijímať v prirodzenom stave v potravinách, ktoré sú prirodzenými zdrojmi toho-ktorého vitamínu. Pripravili sme preto pre vás prehľadnú tabuľku, kde nájdete nielen ktoré potraviny sú zdrojmi akých vitamínov, ale aj na čo tieto vitamínny pôsobia a čo sa deje v našom tele, keď ich máme nedostatok.

Abeceda vitamínov

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.