2. novembra 2018 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Pri pacientoch pripútaných na lôžko je niekedy ťažké vyhnúť sa preležaninám. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, ide o závažný problém, ktorý je potrebné začať včas riešiť, inak môže mať vážne následky. Do kompetencie opatrovateľky ošetrovanie dekubitov nespadá, často je však práve opatrovateľka tá osoba, ktorá môže vzniku dekubitov predísť, alebo ich vznik ako prvá objaviť a informovať o tom rodinu klienta, prípadne lekára.
Čo sú dekubity?
Dekubit, dekubitálny vred či preležanina je poškodenie kože, podkožného tkaniva a svalstva. Na začiatku ide o povrchové ochorenie, ktoré v neskoršom štádiu môže zasiahnuť aj kosti.
Ako dekubity vznikajú?
Dekubity vznikajú tlakom podložky na hmatateľné kostné výčnelky, na ktorých je väčšina pacientovej váhy. Tlak na tkanivo spôsobí uzavretie prietoku krvi a následnú ischémiu. Poškodenie tkaniva vzniká nedostatočným prívodom kyslíka a výživných látok do buniek a nadmerným hromadením odpadových produktov metabolizmu v tkanivách. Preležaniny najčastejšie vznikajú v sakrálnej oblasti, pri bedrách, lakťoch, záhlaví, lopatkách, krížoch, na pätách, členkoch, vonkajších hranách chodidiel a kolenách. Dekubity trápia väčšinou imobilných pacientov alebo pacientov, ktorí majú dočasný problém s pohybom. Vzniknúť môžu pri nesprávnej hygiene pokožky, zaparení, neupravenom alebo vlhkom lôžku, zlej výžive či obezite, ale aj u pacientov s úbytkom svalovej a telesnej hmoty.
Dekubity vznikajú tlakom kostných výčnelkov na mäkké tkanivo a cievy oproti tvrdej podložke.
Ako sa dekubity prejavujú?
Rozpoznávame viacero stupňov dekubít. Prvé štádium sa prejavuje neblednúcim ohraničeným sčervenaním kože a opuchom. Prvý stupeň nie je bolestivý, ale pacient pociťuje pálenie a svrbenie kože. Druhý stupeň zasahuje vrchnú časť kože, preležanina v tomto prípade pripomína pľuzgier, ktorý je veľmi bolestivý. Ak sa preležaniny v začiatočných štádiách neriešia, stav sa zhoršuje. V treťom štádiu vzniká nerkrotický vred, ktorý pripomína kráter so suchou čiernou chrastou. Ten postupuje všetkými vrstvami kože. V tejto fáze dochádza k zničeniu tkanív medzi kosťou a pokožkou. V štvrtom štádiu odumierajú svalové tkanivá a poškodená je aj kosť.
Dekubity majú viacero štádií, ideálne je ich podchytiť ešte v prvom štádiu, pokiaľ je liečba jednoduchšia.
Akú starostlivosť pacient vyžaduje?
Aj keď ošetrovanie dekubitov nepatrí do kompetencií opatrovateľky a o ošetrovanie sa stará opatrovateľská služba, je dobré vedieť akú starostlivosť si dekubity vyžadujú. Kožu pacienta treba udržiavať čistú umývaním hydratačným mydlom a dobrým osušením. Nie je vhodné ju trieť, treba ju preto osušiť miernym tlakom a udržovať vláčnu. Oblasť s preležaninou je potrebné potierať špeciálnym antiseptickým prostriedkom. Posteľ pacienta musí byť čistá, treba si preto dávať pozor napríklad aj na zvyšky potravín. Nie je vhodné používať umelohmotné posteľné návleky, pretože nedýchajú a udržujú vlhkosť. Odporúča sa používať zdvíhacie pomôcky, pretože je dôležité, akým spôsobom je pacient polohovaný a významná je tiež rehabilitácia končatín. Kritické miesta je dobré masírovať a používať pri tom masážne oleje, ktoré zlepšujú prekrvenie kože. Dekubity je potrebné pravidelne preväzovať, pričom treba vybrať taký typ obväzu, aby poškodené miesto zostalo vlhké a nie mokré. Existujú rôzne typy obväzov a preto je potrebné, aby bol pre pacienta vybraný ten správny, ktorý zodpovedá štádiu preležanín.
Aké majú dekubity dôsledky a obmedzenia v živote človeka?
Preležaniny pacienta bývajú často v neskorších štádiách veľmi bolestivé a sprevádzané môžu byť aj vysokou horúčkou. Hojenie preležanín často komplikuje prítomnosť nekrózy a bakteriálnej kolonizácie, ktorá sa môže rozvinúť do infekcie. Úmrtnosť pacientov s dekubitálnym vredom je vyššia než u rovnakej skupiny pacientov bez vredu.
Podložka proti dekubitom s kompresorom, ktorá sa dá navliecť na klasický matrac.
Ako zmierniť tieto dôsledky a odstrániť obmedzenia?
Pri imobilných pacientoch, ktorí majú zvýšené riziko vzniku preležanín, je dôležité denne kontrolovať ich stav kože a kožných výčnelkov. Potrebné je tiež, aby pacient pravidelne hýbal, meniť jeho polohy a používať antidekubitické pomôcky. Treba myslieť aj na pravidelnú starostlivosť o hygienu pacienta a snažiť o to, aby nebol vo vlhkom prostredí. Treba sledovať napríklad aj to, ako veľmi sa potí. Dbať treba na jedlo, ktoré pacient konzumuje a tiež o pravidelný pitný režim. V prípade, že pacient trpí inkontinenciou, je dôležité časté prebaľovanie a ošetrovanie kože.
Ako tráviť s pacientom voľný čas?
V prípade mobilných pacientov je potrebné ich presvedčiť, aby raz za hodinu vstali z postele a trochu sa prešli. Pri dekubitoch je veľmi dôležitá rehabilitácia, preto je dôležité s pacientom rehabilitovať podľa predpisov lekára.
V prípade nemobilných pacientov je to ťažšie. Treba ich na lôžku polohovať tak, aby raz za hodinu zmenili polohu. Vo voľnom čase sa s nimi môžete rozprávať, čítať im či masírovať kritické miesta.
Špeciálny matrac proti dekubitom s kompresorom a polohovacou posteľou.
Čo robiť?
Masírovanie kritických miest pomáha zvyšovať prietok krvi. Netreba zabudnúť dôkladne sa starať o hygienu pacienta, aby nebol v mokrom prostredí. Dôležité je sledovať aj, ako veľmi sa potí. S pacientom sa treba pohybovať veľmi opatrne. Dbať treba aj o správnu životosprávu a pravidelný pitný režim.
Čo nerobiť?
K preležaninám treba pristupovať citlivo a veľmi opatrne, pacienta nesmiete ťahať po posteli, ale ho jemne preniesť s pomocou antidekubitických pomôcok. Miesto preležaniny by nemalo byť vystavované tlaku. Pacient by nemal fajčiť, pretože fajčenie zvyšuje riziko ischémie tkaniva.
Aké sú špeciálne požiadavky?
Pri liečení preležanín sa používajú špeciálne náplaste, obväzy, penové matrace, antidekubitárne alebo polohovacie postele, hydratačné mydlá, masážne oleje a masti.