25. júla 2014 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Cestujete do Nemecka, ale nechce sa Vám hľadať a porovnávať ako sa tam najlepšie dostanete? Urobili sme to za Vás! Pozreli sme sa na všetky spôsoby dopravy do Nemecka. Alebo chcete ísť v rámci voľna na výlet po Nemecku, navštíviť známeho, alebo sa potrebujete presunúť na inú pozíciu? Čítajte ďalej, porovnali sme pre Vás 6 spôsobov, ako po Nemecku môžete cestovať.
Nemecko II, cestovanie
Cestovanie do Nemecka
Lietadlom
Vlakom
Železničná spoločnosť Slovensko ponúka spiatočné cesty Bratislava – Mníchov (92 eur) a trasu Košice – Žilina – Bratislava – Berlín (z Košíc je cena lístka druhej triedy 169 eur). Presné informácie o cene nájdete na stránkach Slovak Rail. Za lôžko alebo ležadlo sa účtujú príplatky, poprípade si môžete zvoliť komfortný vlak EuroNight. Cenník služieb a poplatkov nájdete a možnosti cestovania nájdete na oficiálnom webe www.slovakrail.sk .
Vlaková spoločnosť RegioJet zaviedla ponuku Europa – Spezial. Vlakom sa dostanete do Nemecka už za 39 eur. Ponuka platí na jednosmerný lístok na konkrétny deň a vlak.
Autobusom
Ponuka Europa – Spezial zahŕňa aj možnosť cesty autobusom z Prahy do Mníchova alebo Norimbergu iba za 19 eur. Autobusovú dopravu do Nemecko taktiež ponúka viacero spoločností, priemerne sa lístok z Bratislavy do Berlínu pohybuje od 50 eur.
Autom
Ak nemáte radi verejné prepravné prostriedky, objednať si môžete aj prepravu autom. Výhodou je, že vás auto vyzdvihne a dovezie na adresy, ktoré chcete. Z Košíc do Frankfurtu takáto cesta stojí cca 100 eur, z Bratislavy cca 90 eur, cena taktiež záleží od prepravnej spoločnosti.
Ak cestujete vlastným autom, mali by ste sa oboznámiť s cestovnými predpismi, ktoré sú odlišné. V Nemecku mimo obce je povolená rýchlosť 100 km/h, v rámci obce 50 km/h, na diaľnici je rýchlosť iba odporúčaná (130 km/h) a kľudne môžete ísť aj 200 km/h, to však neplatí ak je znížená viditeľnosť (hmla, dážď, sneženie). Policajti radi rozdávajú pokuty za nedodržaný odstup medzi vozidlami, telefonovanie za volantom, za nerešpektovanie dopravného značenia, prekročenie rýchlosti a veľký dôraz kladú na technický stav vozidla. Alkohol sa toleruje u skúsených vodičov do hodnoty 0,5 promile, no ak ste v norme a spôsobíte nehodu, môže vám to urobiť veľké problémy.
Cestovanie v rámci Nemecka
Vlaková sieť
V Nemecku je vybudovaná veľmi dobrá železničná sieť pre medzimestské, medzištátne aj regionálne vlaky. Zakúpenie lístka na cestovanie po Nemecku môžete vykonať aj u nás, spoločnosť RegioJet ponúka službu Sparpreis, lístok platí na jednosmernú cestu medzi vybranými nemeckými mestami, na konkrétny deň a vlak a stojí 29 eur. Vybudovaná je aj vysokorýchlostná železnica spájajúca viaceré mestá. Na niektorých úsekoch rýchlosť vlaku dosahuje aj 300 km/h.
Vnútroštátne lety
Vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečuje niekoľko domáckych leteckých spoločností, vrátane známej LUFTHANSA. Z letiska vo Frankfurte trvá let do ostatných miest približne 50 minút. Tento spôsob nepatrí medzi najlacnejšie, jednosmerný let z Berlínu do Mníchova vás vyjde na minimálne 100 eur pri rezervácií aspoň dva týždne dopredu.
Taxi / auto
Pri nástupe do taxíka si overte ceny, štartovné, poplatky a nastavenie taxametra, ktorý je v každom aute povinný. Prehľad taxi spoločností a cien nájdete napríklad tu. .
Vo väčšine miest a na železničných staniciach si môžete prenajať auto. Cena záleží od typu auta a doby požičania. Auto vám na požiadanie privezú alebo vyzdvihnú na vami požadovaných miestach (napr. letisko). Nezabudnite si dávať pozor na odlišné dopravné predpisy na nemeckých cestách.
Autobusová doprava
Autobusová doprava v Nemecku nie je taká obšírna ako vlaková. Väčšinou sa využíva na regionálne spoje do mestečiek a dediniek, do ktorých nevedie železnica a prevádzkuje ju Železničná spoločnosť a niekoľko súkromných prepravcov. K dispozícií je aj niekoľko diaľkových spojov, alebo turistické špeciálne trasy ako Romantická cesta a Zámocká cesta.
Mestská hromadná doprava
Lodná doprava
Plavby loďou sa dajú uskutočniť na riekach Dunaj, Main, Mosel, Rýn, Neckar, Wesser, ale aj výletné po jazerách (jazero Constance, známe pod názvom Bodamské, spája rakúske, švajčiarske a nemecké brehy, využíva sa aj na obchodné plavby a trajekty), prípadne plavby na ostrov Helgoland a Frízke ostrovy. Lodné prístavy sa nachádzajú vo väčších mestách ale aj na pobreží odkiaľ sa dá dostať aj do Holandska či Škandinávie.
A ako cestujete Vy? Podeľte sa s ostatnými so svojimi skúsenosťami na našej Facebook stránke.