fbpx
Hore

Nemecko I. – všeobecné informácie

V prvej časti nášho seriálu si Nemecko v krátkosti predstavíme vo všeobecných faktoch, ktoré by mala každá opatrovateľka ovládať, ak chce u rodiny hneď z príchodu zabodovať. Nie je nič príjemnejšie, ako keď prídete do krajiny a domácich ohúrite informáciami, ktoré možno nevedia ani oni. Vedeli by ste napríklad vymenovať všetky spolkové krajiny, alebo viete ktoré mesto v Nemecku je druhé najväčšie? A nie, nie je to Mníchov.

 

Nemecko je spolkový štát v strede Európy. Ako oficiálny názov v zmluvách a dokumentoch sa používa Spolková republika Nemecko, nemecky Bundesrepublik Deutschland, v ostatných prípadoch sa môže uviesť aj názov Nemecká spolková republika. So svojou rozlohou 357 tisíc kilometrov je 61. najväčšia krajina. Národne motto znie: „Einigkeit und Recht und Freiheit,“ (Jednota, spravodlivosť a sloboda), národná hymna je 3. strofa piesne Das Lied der Deutschen.

S týmto videom si môžete hymnu aj zaspievať:

Sever Nemecka tvorí nížina, v strede sa nachádza Stredonemecká vysočina s pohoriami ako Schwarzwald, Krušné hory alebo Harz a na juhu leží časť Álp s najvyšším nemeckým vrchom Zugspitze. Severnú prírodnú hranicu tvoria Baltické a Severné more. Nemecko leží v miernom klimatickom pásme, meniacom sa z oceánskeho na kontinentálny typ, bez extrémnych prejavov počasia (suchá, horúčavy, tornáda), občas sa vyskytujú povodne a víchrice.

Nemecko je krajina s najväčším počtom susedných štátov v Európe. Sú nimi: Dánsko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Luxembursko, Belgicko a Holandsko. Spolkovú republiku Nemecko tvorí 16 spolkových republík:

Bádensko – Württembersko (Baden – Württemberg, hl. mesto Stuttgart),

Bavorsko (Bayern, hl. mesto Mníchov),

Berlín (Berlin, hl. mesto Berlín)

Brandenbursko (Brandemburg, hl. mesto Postupim),

Brémy (Bremen, hl. mesto Brémy),

Dolné Sasko (Niedersachsen, hl. mesto Hannover),

Durínsko (Thüringen, hl. mesto Erfurt),

Hamburg (Hamburg, hl. mesto Hamburg)

Hesensko (Hessen, hl. mesto Weisbaden),

Meklenbursko – Predpomoransko (Mecklenburg – Vorpommern, hl. mesto Schwerin),

Porýnie – Falcko (Rheinland – Pfalz, hl. mesto Meinz),

Sársko (Saarland, hl. mesto Saarbrücken),

Sasko (Sachsen, hl. mesto Drážďany),

Sasko – Anhaltsko (Sachsen – Anhalt, hl. mesto Magdeburg),

Severné Porýnie – Vestfálsko (Nordrhein – Wesfalen, hl. mesto Düsseldorf),

Šlezvicko – Holštajnsko (Schleswig – Holstein, hl. mesto Kiel)

Hlavné mesto Nemecka je Berlín a zároveň je aj najväčším mestom v krajine. Ostatné veľké mesta sú zostupne: Hamburg, Mníchov, Kolín nad Rýnom, Frankfurt nad Mohanom.

Z politického hľadiska je Nemecko federatívna parlamentno – demokratická republika. Prezidentom momentálne je Joachim Gauck a hlavou nemeckej vlády kancelárka Angela Merkelová. V svetovom rebríčku životnej úrovne je Nemecko na 19. pozícií, podľa HDP je na 11. mieste. Nemecko je najväčším svetovým exportérom, z priemyslu sa najviac darí odvetviu automobilovému, chemickému elektrotechnického a strojníckemu.

Momentálna populácia je cca 82 miliónov obyvateľov, z čoho je nemeckej národnosti zhruba 91%. Ostatné etnické menšiny zastupujú Lužickí Srbi, Turci, Česi, Poliaci, Taliani, Gréci a Chorváti, ale aj Holanďania, Rakúšania, prisťahovalci z Číny, Iraku, Indie, Iránu, Španielska, Rumunsku a mnohých ďalších krajín. Z náboženského hľadiska je približne rovnaké zastúpenie príslušníkov rímskokatolíckej cirkvi, protestantov a ateistov (cca 30%). Malé percento občanov sa hlási aj k islamu, budhizmu, hinduizmu, pravoslávnej cirkvi.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.