fbpx
Hore

Halloween v Nemecku

Hoci Halloween poznáme najmä z amerických filmov a najčastejšie si ho spájame s USA, oslavuje sa v rôznych krajinách sveta a ani Nemecko nie je výnimkou.

Halloween má svoje korene v starej keltskej kultúre. Kelti ním oslavovali začiatok zimy a verili, že pri veľkých zmenách v prírode sa na svet môžu vrátiť duše zosnulých, ale spoločne s nimi sa vracajú aj rôzni démoni, duchovia a zlé bytosti. Deň zomrelých nazývali Kelti Samhein a dodržovali pri ňom niekoľko tradícií a rituálov, najmä tanec okolo ohňa v strašidelných kostýmoch. Preobliekali sa za démonov, ktorých sa báli, aby sa ich zbavili a oheň zároveň fungoval ako maják pre duše zosnulých. Ďalším rozšíreným zvykom je vyrezávanie tekvíc.

 Strašidelné masky na Halloween majú tradíciu v keltskom sviatku Samheim.

Príbeh drevorubača Jacka

Zvyk vyrezávania tekvíc pochádza z Írska, kde kedysi dávno žil drevorubač Jack. Chodil často do miestneho hostinca, kde sa jedného dňa upil k smrti a prišiel si po neho Diabol. Pred pekelnou bránou si Jack uvedomil, do akej situácie sa dostal a prehovoril Diabla, aby si mohol odskočiť ešte na posledný pohárik. Keď mal zaplatiť, povedal Diablovi, že nemá peniaze. Ten sa premenil na zlatú mincu, Jack ho strčil do mešca, ktorý zaistil krížikom, aby sa Diabol nedostal von, kým mu nesľúbi ďalší rok života. Diabol privolil. Keď si prišiel po Jacka o rok, prehovoril ho, nech mu dovolí si ešte odrhnúť jablko z jablone, na ktorú chodil kradnúť. Keď však prišli k jabloni, Jack sa vyhovoril, že nedočiahne a prehovoril Diabla, aby mu vyliezol na chrbát a odtrhol jablká, pretože nechcel šliapať po chrbte samotnému vládcovi pekiel. Akonáhle bol Diabol v korune stromu, Jack rýchlo vyryl do kôry stromu krížik, aby sa nemohol dostať dole. Diabol mu sľuboval ďalší rok života, ale Jack privolil, až keď mu sľúbil, že ho do pekla nikdy nevezme. Dohodli sa, ale o rok na to Jack aj tak zomrel. Do neba mu nedovolili ani nakuknúť a do pekla ho kvôli sľubu neprijali. Diablovi ho prišlo ľúto a tak mu dal aspoň repu, ktorú neskôr nahradila tekvica, a žeravý uhlík. Z repy si Jack urobil lampu a vydal sa na cestu. Ľudia mu na pomoc vyrezávali tekvice so strašidelnými tvárami, aby svetlo vnútri tekvice nemohol sfúknuť žiadny démon. Povesť hovorí, že Jack chodí okolo domov a zhasína tekvice. Keď tekvica zhasne, znamená to, že Jack nad domom drží ochrannú ruku.

 Podľa povesti chodí drevorubač Jack po domoch a zhasína sviečky v tekviciach.

Sladké alebo kyslé!

V Nemecku sa začal Halloween typicky oslavovať zhruba pred 15 až 20 rokmi. Pred Halloweenom sa vyzdobujú domácnosti a rôzne ozdoby sa dajú nájsť aj na niektorých verejných miestach, najmä čo sa týka nákupných a kultúrnych centier. Aj v Nemecku sa deti počas tohto sviatku obliekajú do kostýmov, chodia od domu k domu a pýtajú sladkosti s heslom ,,Süßes oder Saures!“ (,,Sladké alebo kyslé!“). Tento zvyk pochádza tiež od Keltov, ktorí verili, že duchovia môžu na seba vziať ľudskú podobu, zaklopať na dvere a žiadať o trochu jedla. Kto duchovi nič nedal, hrozilo, že jeho i celú rodinu preklial.

Halloweenske symboly

Medzi najznámejšie halloweenske symboly patria tekvice, čierne mačky, pariace kotly, čarodejnice, pavúky a netopiere, ktorými sa môžu vyzdobiť domácnosti. Typickými farbami Halloweenu sú oranžová a čierna. Vyrezávanie tekvíc sa stretlo už aj s mnohými inováciami, môžu sa vyfarbovať špeciálnymi farbami, alebo sa postupne zrezáva ich kôra, aby vznikol nejaký portrét, tu však treba už veľa trpezlivosti a zručnosti. Tekvica je aj hlavnou surovinou na prípravu halloweenskych jedál. Typické sú aj jablká v karameli alebo čokoláde obalené orieškami.

Oslavy a zvyky

Na Halloween sú populárne aj rôzne párty, karnevaly a oslavy, ktoré pripravujú detské a zábavné centrá. Aj mladí ľudia i dospelí sa večer môžu obliecť do masiek a zájsť do tematicky vyzdobených nočných klubov. Okrem vydlabávania tekvíc, strašenia a pýtania sladkostí je populárna aj hra „Bob for Apples“, ktorá sa do sveta rozšírila z Ameriky. Podstata hry spočíva v tom, že zo sudu plného vody treba ústami bez použitia rúk vyloviť jablko osudu. Prvá osoba, ktorá získa jablko, sa čoskoro vydá, alebo ožení. Ak jablko chytí na prvý pokus, pôjde o naozajstnú lásku. Ďalším zvykom je dávanie jablka pod vankúš. Vraví sa, že vtedy sa dievčatám sníva o ich budúcom manželovi.

 Aj v Nemecku chodia deti v kostýmoch po domoch a pýtajú sladkosti s heslom „Süßes oder Saures!“

Noc žartov

Starí Kelti slávili sviatok Samhain hrami s ohňom či komickými žartmi, preto aj dnes je zvykom niekoho na Halloween vystrašiť, alebo si z neho urobiť nejaký žartík, ktorý však môže skončiť až vandalizmom od rozbitých kvetináčov, cez obhádzanie domu surovými vajíčkami až po poškodzovanie majetku.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.