fbpx
Hore

Je chronická únava vo vyššom veku v poriadku?

Chronická únava

Chronická únava alebo chronický únavový syndróm sa dá opísať ako  slabosť a vyčerpanie bez zjavnej príčiny, pri ktorom má senior pocit, že všetko na neho padá a nemá žiadnu silu s tým bojovať. Horko-ťažko sa prinúti k tomu, aby sa obliekol, umyl a najedol. O chronickej únave sa hovorí pomerne často, ale napriek tomu vedci doposiaľ neobjavili dôvod, prečo chronická únava vzniká a ako ju liečiť. Veľkou prekážkou je aj to, že únava je subjektívny príznak, ktorý sa nedá merať. Niektorí odborníci tvrdia, že dôvodom vzniku môže byť depresia alebo zlyhávanie imunitného systému. Iní tvrdia, že chronická únava nie je samostatným ochorením, ale predzvesťou nejakej vážnejšej choroby. Podľa ďalších zdrojov únavovým syndrómom nikdy netrpia egoisti a flegmatici.

Poruchy spánku, spavosť alebo nespavosť

Chronický únavový syndróm znamená viac, než len obyčajnú únavu. Dokáže zničiť život seniora!

 

Chronická únava vs. normálna únava

Únava je prirodzeným a potrebným stavom. Dáva telu signály, ktoré ho upozorňujú, že fyzickej a psychickej námahy stačilo a je čas na oddych. Normálna únava je krátkodobým a prechodným stavom. Po oddychu, spánku, doplnení tekutín a výživnej strave má telo opäť dostatok síl na zvyčajné aktivity. Chronická únava je dlhodobé vyčerpanie organizmu, ktoré sa nezlepšuje ani po oddychu.

Príznaky chronickej únavy

K príznakom chronickej únavy patria:

·         vracajúca sa únava, ktorá zníži aktivitu o 50 % a trvá viac ako 6 mesiacov,

·         absolútna strata výdrže,

·         svalová slabosť bez príčiny, bolesti svalstva a únava aj po najmenšej záťaži,

·         migrujúce bolesti malých aj veľkých kĺbov,

·         poruchy spánku, hlavne skoré budenie,

·         zvýšená teplota,

·         zimnica,

·         zápcha,

·         bolesti hlavy najčastejšie v oblasti čela a za ušami,

·         dlhodobé bolesti hrdla,

·         zväčšenie a zvýšená citlivosť lymfatických uzlín,

·         citlivosť na svetlo,

·         problémy so sústredením,

·         poruchy pamäte,

·         poruchy videnia,

·         podráždenosť, napätie, vnútorný nepokoj a strach,

·         depresia.

Diagnostika

Ak senior trpí chronickým vyčerpaním, lekár ho podrobí anamnéze. Nariadi vyšetrenia krvi a moču, ktoré vylúčia iné závažné ochorenie. Skúma možnosti psychických porúch a depresií. Ak sa do šiestich mesiacov nič z toho nepotvrdí, diagnostikuje stav ako chronický únavový syndróm.

Liečba chronickej únavy

Lekári v súčasnosti nevedia chronickú únavu liečiť, a preto liečia len symptomaticky, čo znamená, že liečia len príznaky ochorenia.

Liečba

Lekári v súčasnosti nevedia chronickú únavu liečiť, a preto liečia len symptomaticky, čo znamená, že liečia len príznaky ochorenia. Pri liečbe sa používajú protizápalové a protivírusové preparáty alebo systémová enzymoterapia (liečba enzýmami, ktoré urýchľujú biomechanické procesy v tele). Lekár so seniorom preberie denný a spánkový režim a snaží sa ich upraviť. Môže odporučiť vitamínové a minerálne doplnky stravy.

Predsudky voči chronickej únave

Množstvo ľudí považuje chronickú únavu len za výmysel, ktorým chce senior alebo aj mladý človek zamaskovať lenivosť. Iní zas tvrdia, že chronický únavový syndróm je následkom modernej rýchlej doby. Pravdou však je, že chronickou únavou trpeli aj zakladateľka Červeného kríža Florence Nightingaleová alebo slávny prírodovedec Charles Darwin. Obaja žili v 19. storočí. Obviňovania a spochybňovanie chronickej únavy nikomu nepomôžu, práve naopak, chorobu ešte zhoršia.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.